Ana sayfa Mobil Cepte Navigasyon!

Cepte Navigasyon!

0

Cep telefonunuzdan adres tarifi.
 

Akıllı telefon dendiği zaman aklınıza ne geliyor? Artık akıllı telefonlardan hemen her teknolojik imkanı beklemeye başladık. Bu, firmaların akıllı telefon stratejileri doğrultusunda doğan bir beklenti. Mevzubahis beklentiler sonucunda, günümüzde akıllı telefonlar artık navigasyon cihazlarını da kapsamaya başladı.

 

navigasyon

 

Evet, artık bir navigasyon cihazı edinmeye gerek kalmadan, akıllı telefonumuz üzerinden yol tarifi alabiliyor, GPS uydularıyla etkileşime girebiliyor, hiç bilmediğimiz yollarda kolayca yolumuzu bulabiliyoruz. Peki bu imkanı bize sağlayanlar nedir? Tabii ki akıllı telefonların içerisinde yer alan GPS sistemleriyle birlikte, uygulamalar. Navigasyon uygulamalarını daha yakından tanımaya ne dersiniz?

 

Google Maps Navigation

Ses destekli bir navigasyon uygulaması olan Google Maps Navigation, Google’ın hemen hemen diğer uygulamaları gibi kullanışlığıyla ön plana çıkıyor. Android sistemlerin vazgeçilmez navigasyon uygulaması Google Maps Navigation, yol boyunca gideceğiniz adresi bilmeseniz dahi sizi adrese ulaştırmayı başarıyor. Bunun için, Google Maps’teki adres bilgilerinden yararlanıyor. örneğin, İzmir’deki bir iş yerine gitmek istiyorsunuz, fakat adresini bilmiyorsunuz.

   google maps navigation
Google Maps Navigation’a bu iş yerinin ismini girerek, adres tarifi en kapsamlı şekilde telefonunuzda beliriyor. öte yandan trafik görüntüsü sayesinde, seyir halinde bulunduğunuz yoldaki trafiğin ne denli bir yoğunluğa sahip olduğunu da görüntüleyebilmek mümkün. Yeşil, sarı ve kırmızı renk yoğunlukları, sırasıyla açık, akıcı ve trafik tıkalı anlamına geliyor. Google Maps Navigation, gücünü Google Maps’ten aldığından dolayı, Maps’in birçok hizmetini de kullanıcıya sunabiliyor. Uydu görüntüsü de bunların başında geliyor. Google Maps Navigation ile gideceğiniz yolu uydu görüntüsünden de görüntüleyebiliyor, böylece bire bir gerçek yol tarifini (yol kenarındaki binalar, ağaçlık bölgeler vb.) izleyebiliyorsunuz. Belki de Google Maps Navigation’ın en yenilikçi özelliği, yine Google Maps’te var olan Street View, yani sokak görünümü hizmetini barındırıyor olmasıdır. Street View sayesinde, adresinizi bire bir gerçek fotoğraflarla adım adım görüntüleyebilmek mümkün. Tabii ki Street View henüz her şehri desteklemediği için, şimdilik çok kısıtlı şehirlerde geçerli.

 

GPS navigation   Sygic: GPS Navigation

Kullanıcıların büyük ilgi gösterdiği cep navigasyon uygulamalarından bir diğeri de Sygic: GPS Navigation. Sygic adlı bir yazılım grubunun geliştirdiği Sygic: GPS Navigation, adım adım GPS navigasyon imkanı sağlamasının yanı sıra, harita seçenekleriyle de kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor.

Haritaları yönetme, dokunma ile yakınlaştırma/uzaklaştırma imkanı gibi özellikler, adres tarifi alırken size büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Gelişmiş adres tarif sistemi, gerçek zamanlı trafik bilgisiyle desteklenerek kullanıcıya alternatif rotalar sunuyor. Böylece varmayı hedeflediğiniz noktaya daha kısa sürede varma imkanına sahip oluyorsunuz. TomTom haritaları tarafından desteklenen uygulama, üç boyutlu şehir görünüm hizmetiyle de kullanıcıya büyük kolaylıklar sağlıyor. Uygulamanın, iOS, Android, Symbian ve Bada için geliştirildiğini de hatırlatalım.

 

BlackBerry Maps

Apple’ın işletim sistemi iOS ve Google’ın Android’i haricindeki platformlarda da navigasyon uygulamaları hayli revaçta. Akıllı telefon piyasasının önde gelen isimlerinden BlackBerry de kullanıcılarına navigasyon çözümü sunuyor. BlackBerry Maps adını verdiği navigasyon uygulaması sayesinde BlackBerry kullanıcılarına navigasyon hizmeti sunan RIM, bu uygulama ile adım adım yol tarifi vermekle birlikte, tıpkı Google Maps Navigation gibi direkt olarak iş yeri ya da restoran/cafe’lerin de adreslerini kullanıcıya sunabiliyor.

   blackberry maps
Uygulama, geniş bir harita arşivine sahip ve BlackBerry kullanıcılarının navigasyon sorununa kökten çözüm sunmayı başarıyor. Elektronik posta ya da SMS olarak adres tarifini veya harita görüntüsünü bir başka kullanıcıyla paylaşmak mümkün. GPS erişim seçenekleri, kullanıcılara kolaylık sağlayan bir diğer özellik. Haritalara yakınlaşma/uzaklaşma, sık kullandığınız adresleri ya da konumları favorilere ekleme gibi özellikler ise, BlackBerry Maps’in diğer önemli artıları arasında yer alıyor.
tomtom iphone  
TomTom iPhone

Popüler navigasyon yazılım geliştiricisi TomTom, Apple kullanıcılarına da ulaşmayı amaçlayarak iPhone uygulamasını piyasaya sürdü. TomTom iPhone, yüksek çözünürlüklü haritaları ve adres tarifleriyle iPhone kullanıcılarının navigasyon sorununa çözüm olmayı amaçlıyor. Ayrıca, bizzat TomTom’un geliştirdiği ve Map Share adını verdiği “Harita Paylaşım” teknolojisi, arabada seyir halinde haritalara bakmaya vakit ayıramayacak kullanıcıların imdadına yetişiyor.

TomTom iPhone, çeşitli hoş enstantaneler de barındırıyor. örneğin, uygulamanın sesli adres tarifi özelliğindeki ses, dünyaca ünlü çizgi karakter Homer Simpson’ın sesi. Bu sayede adres tarifini sesli bir şekilde alırken, oldukça hoş ve keyifli anlar yaşamanız içten bile değil. öte yandan, uygulamanın TomTom navigasyon haritalarına erişme imkanı sağladığını ve haritalardaki en küçük bir güncellemeyi bile telefon üzerinden anında sizlerle paylaştığını belirtmemize gerek yok sanıyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here