Ana sayfa Donanım Cepte Kayıt

Cepte Kayıt

0

Alesis tasarımcıları, Ipod”un gücünü mobil kayıt cihazı olarak kullanma konusundaki tasarımlarını nihayet bitirdiler ve ortaya oldukça enteresan ama çok etkili bir cihaz çıktı. Bu sistem sayesinde prova stüdyosunda yaptığınız son kaydı otomatik olarak mp3 kütüphanenize taşımış olacaksınız.

  Apple ipod”un icadından bu yana, merkezinde bu sistemi kullanan bir çok yaratıcı ürün geliştirildi. Alesis Protrack bunlardan birisi. Alesis daha önce de bu gelişmeyi görmüş ve iMultimix ve  jam dock ipod gibi ürünler tasarlamıştı. Protrack”a bakarsak aslında cok yönlü bir dockingstation olduğunu görürüz. ipod, protrack”e kaset gibi monte ediliyor ve oldukça stabil kalıyor.

özellikler
Alesis protrack ilk bakışta futurustik görünümü ile dikkat çekiyor ve bu da onu diğer kayıt cihazlarından ayıran en büyük özellik. Boyutu ise mobil ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmış ama aynı zamanda masa üstü çalışmak için altında plastik destekler bulunuyor.  Bu da onu üzerinde olduğu yüzeyin titreşimlerinden koruyor. Mini tripot bağlantısı ise farklı mekanlarda çalışmasına olana sağlıyor. Cihazın üzerine entegre edilmiş iki kondenser mikrofon kapsülü X/Y mikrofon düzeninde çalışıyor ayrıca istenmeyen darbelere karşı metal koruması bulunuyor. Cihazın alt kısmında iki mikrofonun seviyelerini gösteren meter”lar gözümüze çarpıyor.

Alt tarafta ise menü tuşu ile bağlanmış olan ipod”un menüsüne girebiliyoruz ve burdan istediğimiz fonksiyonları düzenliyebiliyoruz. Diğer tüm fonksiyonlara ait tuşlar cihazın yan tarafında bulunuyor.

Alesis protrack”de dışarıdan bağlanacak bir kondenser mikrofon için 48V phantom enerji bulunuyor ayrıca bir limiter sayesinde giriş sinyalini sınırlayabiliyorsunuz. Hırsızlığa karşı da önlem almışlar: laptop”lardan tanıdığımız Kensington Lock kilidi bulunuyor.

Bağlantılar
Bağlantı olarak cihazın iki adet Kombi Neutrik konektörü bulunuyor. Kulaklık girişi ise bu bağlantıların tam ortasında yer almış. Alesis Protrack”ın enerjisi 6 volt DC adaptörü ile sağlanıyor ya da dört adet AAA 1,5 Volt pil ile. Malesef şarj edilebilir piller ile kullanılamıyor, şarjlı pillerin kullanımı bazı durumlarda cihaza zarar verme riski bulunuyor. Bu kullanıcıları düşündüren bir nokta sonuçta mobil cihaz. Alesis in verilerine göre  yeni ve alkalin piller ile kullanım süresi 2.5 saat, ama buda nasıl çalıştığınıza bağlı harici mikrofon varsa ve phantom enerji açıksa süre değişebiliyor. Piller zayıflamaya başladığında cihazın altındaki led ler alarm veriyor. Farklı kapaklar sayesinde farklı ipod

modelleri kullanılabiliyor.
Kayıtlar 16 bit 44,1 kHz veya 22kHz kalitesinde yapılıyor.

Cihaza stereo yada iki farklı mono sinyal girişi yapılabiliyor ve bu sinyallerin leveling”i cihaz üzerinden yapılıyor. Elektro gitar gibi enstrümanlarda harici bir preamp kullanmak gerekiyor.

Bu cihaz sayesinde kendi mp3 player”inize kullanılabilir kayıtlar yapmanız mümkün. Büyük diyaframlı kondenser mikrofonlar da  Alesis Protrack için hiç  sorun değil. Fazla enerji harcamasının dışında kaliteli kayıtlar yapmak mümkün. ipod sahibi olanlar ve bunu her yerde kaliteli kayıtlar için kullanmak isteyenler için gayet başarılı bir alternatif. 199 Euro ile fiyatı çok makul sayılmaz ama kullanışlı olduğu kesin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here