Ana sayfa Haber Cep telefonunuz sıcaktan patlayabilir

Cep telefonunuz sıcaktan patlayabilir

0

Cep telefonunuz sıcaktan patlayabilir

İki Eylül Caddesi Ticaret Sarayı’nda cep telefonu ve elektronik eşya ustası Ersin Dindaş, cep telefonlarının son zamanlardaki sıcaklardan kötü etkilendiği ve ısınmadan kaynaklı meydana gelebilecek patlamalara karşı dikkatli olmamız için bizleri uyardı. İşte Dindaş’ın o sözleri;

“Cep telefonları çalıştıkça da ısınabiliyor. Güneşin verdiği ısıdan dolayı da bir ısı yüksekliği oluşuyor. Bizim bildiğimiz kadarıyla cep telefonunun 45 derece gibi bir ısısı var. 45 derecenin üzerine çıktığında zararlı olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden mümkün olduğunca cep telefonlarını güneş ışınlarına maruz bırakılmaması gerekir. çünkü telefon sıcaklığı belirli bir ısının üzerine çıktığı zaman bomba gibi patlama riski var. Batarya sonuçta araçtaki aküden pek bir farkı yok ikisi de enerji tutuyor. Telefon patladığı zaman kullanıcıya da büyük zarar verebilir. Bu yüzden çok tedbirli olmamız gerekiyor, güneş enerjisinden olsun, şarjdayken olsun. Günümüzde cep telefonlarını bir organımız gibi sürekli yanımızda taşıyoruz. Bu yüzden kullanıcıların dikkatli olmalarını ve bilinçli telefon kullanmaları konusunda uyarıyoruz.”

Cep telefonunun şarj sırasında kullanımı ile ilgili de konuşan Dindaş şunları söyledi. “Batarya ömrü olarak olsun veya telefonun kendi sağlığı açısından olsun kesinlikle önermiyoruz. Cep telefonunu şarjdayken bir yandan doldurmaya çalışıyorsunuz, bir yandan da kullanarak bu şarjı bitirmeye çalışıyorsunuz bu yüzden de büyük bir ısı hissedebilirsiniz cep telefonunda. Bu durumdan dolayı batarya şişebiliyor ve televizyonda bataryanın patladığına dair haberler görüyoruz onun için telefon şarjda iken kullanılmasını önermiyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here