Ana sayfa Mobil Cep telefonunuz ile fotoğraf çekin!

Cep telefonunuz ile fotoğraf çekin!

0

Fotoğraf çılgınlığı, telefonları da etkisi altına aldı…
 

Cep telefonlarıyla ilgili hemen her özelliğin son dönemlerde büyük bir yenilik içerisine girmesine alıştık. Artık bir cep telefonu, 5 yıl öncesinin cep telefonlarına kıyasla çok daha fazla özellik içeriyor. öyle ki, artık bu cihazların cep telefonu kategorisinde sayılması bile garip karşılanabiliyor. Smartphone kavramı, cep telefonu dünyasını kökten değiştirdi.
 
fotoğraf kareleri
 
Smartphone, yani akıllı telefonlardan önce de cep telefonlarında mevcut olan fotoğraf çekme özelliği ise, son dönemlerde bambaşka bir forma bürünmeye başladı. Artık mobil platformlar için geliştirilen fotoğraf uygulamaları mevcut. Telefonlar, HD video kaydı yapabiliyor, yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekebiliyor. Biz de bu yazıyla birlikte sizlere bu konuda gerekli tüm bilgileri vermeyi amaçlıyoruz. Cep telefonundan fotoğraf çekme tekniklerinden tutun da hangi akıllı telefon nasıl fotoğraf çekiyor geniş bir dosya sizleri bekliyor!

 

Cep telefonu ve kamera

Cep telefonu üzerinden fotoğraf çekmenin tarihi bir hayli eskiye dayanıyor. 1999 yılında Japon Kyocera firmasının geliştirdiği Kyocera VP-210, fotoğraf çeken ilk cep telefonu olarak biliniyor. Teknolojinin tarihi ise daha eskiye dayanıyor. Fransız Philippe Kahn, kendi imkanlarıyla geliştirdiği cep telefonu ve kamera entegrasyonu ile 1997 yılında kızının doğumunu fotoğraflamıştı. Teknoloji firmaları bu potansiyeli fark ederek tüm imkanları seferber etti ve cep telefonunda fotoğraf çekme imkanı günümüzdeki halini aldı. Artık hemen her telefonun bir kamerası bulunuyor.
 

cep telefonu
 
Kimilerinde HD videolar kaydedebilmek mümkünken, kimisinde ise tıpkı kompakt bir fotoğraf makinesi gibi odak ayarı yapabilmek bile mümkün. İlerleyen yıllarda 15 MP fotoğraf çekebilen cep telefonları standart hale gelecek. Görüntüleme üzerine araştırma ve geliştirmeler yapan OmniVision adlı bir şirket, 2010 yılının ilk günlerinde yaptığı açıklamada, cep telefonlarının içerisine sığabilen 14.6 MP’lik bir görüntüleme sensörü geliştirdiğini söylemişti. Bu sensörler HD video kaydedip görüntüleme imkanı sağlamakla kalmıyor, yüksek çözünürlüklü fotoğrafları hızlı bir şekilde işleyip kaydedebiliyordu. Zira görüntüleme sensörü sayesinde akıllı telefonun kendi işlemcisine ekstra bir yük binmiyordu.

 

Telefonlar…
 
iPhone 4

Apple’ın iPhone serisindeki son oyuncağı iPhone 4, fotoğraf özellikleriyle bir adım ön plana çıkmayı başarıyor. iPhone 4’ün 5 megapiksellik kamerası, birbirinden güzel kareler yakalamanıza ve HD videolar çekmenize olanak sağlıyor. ayrıca LED flaşı sayesinde düşük ışıklı ortamlarda doyurucu ışık değerine ulaşabilmek mümkün oluyor. öte yandan iPhone 4’ün arkasında devasa bir uygulama platformu bulunuyor. Apple’on App Store’u, iPhone 4’ünüzün fotoğraf özelliğini daha etkin kullanabilmeniz adına sürüyle ilginç uygulama barındırıyor.

   iphone 4
     
samsung galaxy   Samsung Galaxy SII

Samsung’un geçtiğimiz haftalarda piyasaya sürdüğü Galaxy SII, göz alıcı renkleri ve ekran boyutuyla bizleri kendisine hayran bırakmayı başardı. Dahili LED flaş barındıran Galaxy SII ile fotoğraf çekmek hem pratik hem de işlevsel. İşlemlerin sonucunda da ortaya kaliteli fotoğraflar çıkıyor. 4.3 Super AMOLED+ ekran üzerinde 16 milyon renk barınıyor. Otomatik odaklama özelliğini destekleyen 8 MP’lik kamerasıyla 3264×2448 çözünürlükte çektiğiniz fotoğrafları bu ekran üzerinde kaliteli bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Android ve buna bağlı olarak Android Market desteğini arkasına alan Galaxy SII, fotoğraf dünyasının önemli uygulamalarını da Galaxy SII üzerinde kullanabilmenize olanak sağlıyor.

 

Sony Ericsson Xperia Arc

Karşımızda 8 MP (3264×2448 çözünürlük) fotoğraf çekebilme imkanına sahip bir diğer son dönem telefonu Xperia Arc var. Xperia Arc, 4.2 inç ekranıyla 4.3 inç’lik Galaxy SII’nin hemen ardında yer alıyor. LED flaş Xperia Arc’ta da mevcut. Tıpkı Galaxy SII’de olduğu gibi Xperia Arc’ta da Android Market desteği mevcut. çektiğiniz fotoğrafları Xperia Arc’ın LED-arka ışıklandırmalı 16 milyon renk destekli ekranı üzerinden görüntülemek sandığınızdan çok daha keyifli olacaktır. Xperia Arc’ın da otomatik odaklama desteği bulunuyor.

   sony ericsson xperia arc
     
nokia x7   Nokia X7

4 inç AMOLED ekrana sahip olan Nokia X7’nin kamerası tam 8 MP’de fotoğraf çekebiliyor (2010 yılında piyasaya sürülen Nokia N8’in kamerası da 12 MP’di). Ayrıca telefonun kullandığı kamera mekanizmasında dahili çift LED flaş ve otomatik odaklama bulunuyor. Dokunmatik ekranı üzerinden kadrajdaki bir objeye otomatik odaklama yapabilmeniz mümkün. Güçlü işlemcisi sayesinde çektiğiniz fotoğrafları hızlı bir şekilde görüntüleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Symbian Anna mobil işletim sistemini kullanmasından dolayı fotoğraf uygulamaları konusunda Android veya iOS kadar çok seçeneğinizin olmadığını ise hatırlatmalıyız. Fakat güçlü lensi, şık tasarımı ve 4 inç’lik ekranıyla X7, fotoğraf çekmeye müsait bir akıllı telefon.

 

Kamera Uygulamaları
 
Instagram
Platform:
iOS

iPhone’unuz ile kaydettiğiniz fotoğrafları çeşitli filtrelerden geçirerek arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlayan Instagram, son dönemin en popüler uygulamaları arasında yer alıyor. Mobil fotoğrafları şık efektlerle birleştirerek onları göze çok daha güzel görünen bir yapıya taşıyarak, mobil fotoğrafçılık dünyasının sınırlarını zorluyor. Instagram kullanan arkadaşlarınızın fotoğraflarını beğenebilir, yorumlayabilir, çektiğiniz fotoğrafları anında Twitter, Facebook, Tumblr, Flickr, Foursquare ve Posterous hesaplarınıza yükleyebilirsiniz.

   instagram
     
panorama beta   Panorama Beta
Platform:
Android

Sony Ericsson Xperia cihazları için geliştirilen Android uygulaması Panorama Beta, Xperia telefonunuz ile kolayca panoramik fotoğraflar çekebilmenize olanak tanıyor. Android 2.1 ve üzeri sistemleri destekleyen uygulama, yönünüzü belirledikten sonra o yönde sırayla fotoğraf çekmenizi istiyor. çektiğiniz fotoğraflar, uygulamanın kendi algoritmasıyla birleştirilerek panoramik fotoğrafınızı elde ediyorsunuz.

     
Camera+
Platform:
iOS

iPhone için geliştirilen en kapsamlı fotoğraf uygulamalarının başında Camera+ geliyor. Profesyonel bir fotoğrafçı da olsanız, kendi halinize iPhone’unuzdan fotoğraf çeken biri de olsanız, iPhone’unuza yüklemek isteyeceğiniz bir uygulama Camera+. Barındırdığı özel stabilizer sayesinde, ufak sallantılarda dahi kamera net ve keskin fotoğraflar çekmeye imkan tanıyor. Dokunmatik ekranın nimetlerinden faydalanan uygulama, dokunmatik ekran üzerinden pozlama, odaklama gibi değerlerle oynayabiliyorsunuz. 6x dijital zoom’a sahip olan uygulamanın, objeye odaklanma, fotoğrafları kırpma, sosyal ağ sitelerine paylaşma, efekt verme gibi özellikleri de bulunuyor.

  camera+

 

Little Photo
Platform:
Android

iOS’un Instagram’ı varsa, Android’in de Little Photo’su var. Little Photo, fotoğraflarınıza film etkisi verebilen, üzerlerinde çeşitli rötüşlar yapabilmenize olanak sağlayan bir uygulama. üstelik her güncellemede uygulamanın bünyesine birçok yeni efekt ekleniyor. Android işletim sistemi kullanan telefonunuzun modeli ne olursa olsun, kendi sunduğu fotoğraf efektleri fotoğrafın kalitesini düşürmektedir. Little Photo’nun efektleri ise fotoğraf kalitesinde herhangi bir kayba yol açmadan fotoğraflarınıza başarılı bir şekilde efekt verebilmeyi mümkün kılıyor. Little Photo ile fotoğraflarınıza lomo, B&W (siyah beyaz), yüksek pozlamalı, beyaz perdeli vs. gibi onlarca efekt verebilmek mümkün.

  little photo
     
pro HDR   Pro HDR
Platform:
iOS

Fotoğrafçılıkla az çok ilgilenen hemen herkes, HDR terimini duymuştur. HDR fotoğraflar, dijital yöntemlerde aynı kadrajın farklı pozlama değerleriyle elde edilir. Pro HDR adlı uygulama ise bu imkanı cebimize taşıyor. Artık iPhone’unuz ile çektiğiniz fotoğrafları Pro HDR ile saniyeler içerisinde HDR fotoğraf haline dönüştürebilirsiniz. Uygulama, fotoğraflarınızı HDR hale getirebilmek için parlaklık, kontrast, doygunluk ve sıcaklık gibi değerlerle oynamanıza olanak sağlıyor. ortaya çıkan görüntü ise sizi kesinlikle tatmin edecektir.

     
Photogene
Platform:
iOS

Son derece basit bir kullanıma sahip olan Photogene, App Store’da gördüğü ilgiden de hayli memnun bir uygulama. Photogene ile basit kırpma, bölme, kesme, yapıştırma işlemlerini yapabilmenizin yanı sıra, iPhone’unuz ile çektiğiniz fotoğrafları düzenlerken tam ekrandan çıkmayarak ayarlamaları ve efektleri daha etkili bir şekilde yapabilmenizi sağlıyor. Photogene’i kullandıkça, iPhone ile daha sık fotoğraf çekmek isteyeceksiniz.

   photogene

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here