Ana sayfa Haber Cep telefonu ve kanser ilişkisine dair endişeler şehir efsanesi çıktı

Cep telefonu ve kanser ilişkisine dair endişeler şehir efsanesi çıktı

0

Hükümet destekli yeni bir araştırmaya göre yoğun miktarda telefon radyasyonuna maruz kalan erkek farelerde sadece küçük oranda kalp tümörü çeşidine rastlandı. Uzmanlara göre bu durum çok sorun değil çünkü söz konusu fareler, cep telefonlarını en yoğun şekilde kullananlardan daha fazla radyasyona maruz bırakıldılar. 
Genellikle yüzümüze yakın alanlarda tuttuğumuz cep telefonlarının başta beyin kanseri olmak üzere diğer tip kanserlere de neden olabileceği konusunda sürgit devam eden endişeler bulunuyor. Fakat telefonların radyo frekansının yaydığı radyasyon, X ışını ya da nükleer atığın yaydığı iyonize olan radyasyona oranla çok daha düşük enerjiye sahip. İyonlaşan radyasyon tipi, nihai aşamada kansere neden olabilecek DNA hasarlarına neden olabiliyor. Fakat cep telefonlarından çıkan radyo frekansı bu şekilde bir işleve sahip değil. 

Erkek fareler üzerinde yapılan bir araştırmada çok yüksek seviyelerde radyo frekansının yaydığı radyasyonun, farelerin kalp çevresinde tümör oluşumuna neden oldu. Dişi farelerde ise bu tip bir durum gözlenmedi. İkincil bir araştırmada ise ne erkek, ne de dişi fareler belirgin sağlık sorunları yaşamadılar. Yapılan her iki araştırmada da radyofrekansı radyasyonunun beyin tümörlerine neden olduğuna dair bir bulguya rastlanmadı. Bu araştırma halen devam ediyor olmakla birlikte, henüz başka bilim insanlarınca incelenmediler.

Amerikan Kanser Topluluğu yöneticilerinden Otis Brawley AP’ye yaptığı açıklamada “Cep telefonları ile kanser arasında bir ilişki bulunduğu yönünde var olan deliller oldukça zayıf olmakla birlikte bugüne değin insanlarda yüksek kanser riskine sebep olduğunu gözlemlemedik. Aslına bakarsanız ben de telefonumu kulağıma götürerek konuşanlardanım” dedi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here