Ana sayfa Mobil Cep telefonlarının %80’i korumasız

Cep telefonlarının %80’i korumasız

0

Şifreleme sistemi hakkındaki tartışmalar sürüyor.

Alman yazılım ve şifreleme uzmanı Karsten Nohl, Chaos Communications Congress adlı gruptan birkaç hacker”la birlikte cep telefonlarının A5/1 şifre sistemini kırmıştı. Bu şifreleri internette yayınlayacaklarını dair açıklamalarda bulunan gruba GSM birliğinden yanıt geldi. Nohl”a sert bir cevap veren birlik cep telefonlarında kullanılan sistemlerin halen çok komplex ve yeterli olduğunu savundu.

Ancak bir çok güvenlik uzamnı aynı fikirde değil. Uzamanlara göre belki isteyen her şahıs bu şifrelerle cep telefonlarını dinleyemeyebilir fakat büyük suç örgütleri için bunu gerçekleştirmek çok zor olmayacaktır çünkü bir cep telefonunun şifresini kırmak eskiden haftalar alırken artık birkaç saatte halledilebiliyor.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan 64 bitlik A5/1 standartından daha güvenli olan A5/3 sistemi 2007 yılında kullanıma sunuldu. Ancak birçok operatör sistemlerini 128 bitlik bu sisteme yükseltmedi. Karsten Nohl”un dikkat çekmek istediği nokta da burası. Nohl eski sistemin güvenilir olmadığını kanıtlayıp operatörleri yeni sisteme geçmeye mecbur bırakmak istediğini belirtiyor. Fakat şifreleri internette yayınlayıp art niyetli insanların kullanımına sunmak ne kadar doğru işte tartışma da bu noktada başlıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here