Ana sayfa Mobil Cep telefonları dondurulursa…

Cep telefonları dondurulursa…

0

Soğuk hava cep telefonlarını etkiler mi?

Cep telefonlarınız nerede olursanız olun, yanınızdan ayırmamaya çalıştığınız elektronik cihazlardır. Mevsim ne olursa olsun, dışarı çıktığımızda cep telefonları cebimizden eksik olmuyor. Ancak soğuk havanın cep telefonları üzerinde nasıl yan etkileri olduğu konusunda bir fikriniz var mı?

Cep telefonlarına gelen soğuğu önlemenin kesin bir çözümü yok elbette. Şayet soğuk bir iklimde yaşıyor veyahut sık sık Uludağ’a kayak yapmaya gidiyorsanız işinizin daha zor olduğunu temin edebiliriz.

Soğuk koşullar, cep telefonlarının önemli hasarlar almasına sebep oluyor. Bunlardan ilkinin ekran problemi olduğunu söyleyebiliriz. Ortamdaki hava soğudukça, cep telefonlarının ekranlarında yer alan likit kristaller donmaya başlıyor. Bu da ekran problemlerinin oluşmasına neden oluyor.

Aynı zamanda soğuk hava koşulları altında, tamamıyla dolu olan bataryanıza rağmen telefonunuzun ekranında “pil zayıf” ibaresini görmeniz de olası. çünkü soğuk hava Lityum-İyon pillerin içerisindeki kimsyasal tepkimeleri azaltarak pilden daha az verim alınmasına neden oluyor.

10 derece civarında telefonlarda hafif ekran problemleri oluşmaya başlıyor. -10 derecede pil problemleri baş gösterirken -20 derece civarlarında telefonlar kapanmaya başlıyor. -30 sınırında ciddi LCD problemleri meydana gelirken, -40 ile -50 derece arasında telefonlar çalışmaz hale geliyor.

Aşağıdaki videoda, bir cep telefonunun video kaydetme işlemi esnasında -157 derecelik sıvı nitrojenin içine atılışını görebilirsiniz.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here