Ana sayfa Haber Cebinizde ekolojist cihazlar taşıyorsunuz

Cebinizde ekolojist cihazlar taşıyorsunuz

0

2014 yılı itibariyle mobil cihazlar pazarında yeni bir rekabet anlayışı başladı. Satış, tasarım, donanım ve yazılım üreticiler için ne kadar önemli ise, artık üretilen cihazların ne kadar ekolojist ve sağlıklı koşullarda üretildiği de önemli hale geldi. Bu strateji ile üretim yapan firmaların kadrosuna son olarak Apple ve BlackBerry de katıldı. 

Daha önce, Apple‘ın iPad modellerinde kullanıcılara alerjen etkiler yarattığı ve çalışanlarının da sağlık riskleri olduğu söylendiğinde Apple, ürünlerinde radikal düzeyde materyal değişikliğine gitmişti. Son olarak ekolojist cihaz diyebileceğimiz iPhone 6 da piyasaya sunuldu ve yeşilci firmalar kadrosuna Apple da katıldı. Benzer strateji artık BlackBerry‘de uygulanıyor ve BlackBerry Passport cihazında da doğa ile uyumlu materyaller kullanılıyor. 

Akıllı telefon alırken elbette donanım, yazılım ve tasarım unsurlarını gözden geçirirken artık materyal kullanımı da önemli hale geldi. Daha önce kullanılan poliver kulorid (PVC), yanabilir bromin ve diğer kimyasalların kullanımı hem dünyanın hem de insanların sağlığını tehtid ediyordu. Bunun gibi ölümcül kimyasalları kullanmayan üreticilerin başında, Apple, Nokia (Microsoft), BlackBerry, Sony, HP, Samsung gibi firmalar yer alıyor.

 

2014 yılı itibariyle toplam 2.5 milyar mobil cihaz satıldı. Elbette bu satış oranları ekolojist örgütleri malzeme kullanımı konusunda şüphelendirdi ve harakete geçtiler. Bu süreç içerisinde firmaların yavaş yavaş felaketleri önleyebilecek kimyasal atık kullanımlarını aza indirgedikleri de gözlemlendi.

Samsung, akıllı TV‘lerinde kullandığı ve doğayı olumsuz etkileyebilecek kimyasallardan arınmış durumda. 

Elbette sadece üreticilerin malzeme değişklikleri de kısmen işe yarıyor çünkü kullanıcılarda oluşan cihaz değiştirme hastalığı, “e-waste” denilen bir kavram oluşturdu ve günde yedi kiloluk cihaz, çöpe atılıyor!

Apple: özellikle iPad, iPhone gibi cihazlarda kimyasal oranını büyük ölçüde azalttı. PFC gibi oksitlenebilen kimyasallar yerine daha organik malzemeler kullanılıyor.

BlackBerry: Halojen, berilyum gibi zararlı kimyasallardan arındırıldı, oksitlenmeyen materyaller kullanılıyor. Girişime, 2013 yılında başlandı.

Acer: Acer‘ın cihazlarının %95’i zararlı kimyasallardan arındırıldı. Antimoni gibi zararlı kimyasal da firma tarafından arındırıldı.

Bu firmaların yanısıra, fabrikalarından bu tip kimyasalları uzaklaştırmakta olan firmalar da; Wipro, Dell, LG, Lenovo, HCL, Philips, Toshiba, Samsung, Panasonic ve Sharp olarak listelendi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here