Ana sayfa Haber CCleaner 2.27 milyon kullanıcının bilgisayarına virüs bulaştırmış!

CCleaner 2.27 milyon kullanıcının bilgisayarına virüs bulaştırmış!

0

Windows PC”lerde ve Android mobil cihazlarda sistem performansını optimize etmek için tasarlanmış ücretsiz yazılım aracı CCleaner kullanıcıları, yazılımı üreten Piriform”un bu sabah bir blog bildirisinde bazı versiyonların hackerlar tarafından ele geçirildiğine dair açıklama yapmasıyla şok oldular. Verileri toplayan söz konusu zararlı yazılım, CCleaner”ın yükleme dosyasının sırtına binerek, kullanıcıların cihazlarına bulaşmış.

Söz konusu kampanyadan etkilenen versiyonlar CCleaner 5.33.6162 ve CCleaner Cloud 1.07.3191 olarak açıklandı.

Firma, kullanıcıların acilen 5.34 ya da daha üst versiyonlara upgrade yapmalarını istedi (buradan yükleyebilirsiniz).

Yani bazı kullanıcılar hala enfekte olmuş bir PC”yi tutuyor olabilirler ellerinin altında. Zararlı yazılım, bulaştığı makinelerden çeşitli bilgiler toplayabiliyor. Piriform”un verdiği bilgiye göre bu zararlı yazılım bulaştığı bilgisayarın adını, IP adresini, bilgisayara yüklenen yüklenen yazılımların listesini, aktif yazılımların listesini ve ağ adaptörlerinin listesini toplayarak, Amerika”da bulunan bir sunucuya gönderiyor. Piriform”a göre bu bilgiler, hassas olmayan bilgiler olarak değerlendiriliyor.

Firmanın yaptığı açıklamada “Bunun dışında hassas başka bilgilerin alınıp alınmadığı konusunda herhangi bir gösterge yok elimizde. Amerika”lı emniyet birimleriyle çalışma yaparak herhangi bir zarar oluşmadan önce zararlı yazılımın veri gönderdiği sunucunun 15 Eylül”de kapatılmasını sağladık. Bu bilgiyi sunucu kapatılmadan ve ilk değerlendirmelerimizi yapmadan önce halka açıklamış olsaydık, emniyet güçlerinin yürüttükleri soruşturma için sorun teşkil edebilirdi” deniyor.

Güvenlik firması Avast”tan bir sözcü “Bu kullanıcıların artık güvende olduklarına inanıyoruz zira yaptığımız araştırma virü herhangi bir zarar vermeden tehdidi ortadan kaldırdığımızı gösteriyor. Yaklaşık 2.27 milyon kullanıcının 32 bit Windows makinesinde virüs bulaşmış yazılım vardı” dedi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here