Ana sayfa Haber Cassini, satürn halkalarına daldı

Cassini, satürn halkalarına daldı

0

 

Cassini uzay aracı görevinin sona ermesinden önce 26 Nisan’da, önceden planlanan Satürn’ün halkalarına yapılacak 22 dalıştan ilkini gerçekleştirdi. Şimdiye kadar insan yapımı hiçbir araç bu halkalara girmemişti. Bu nedenle, bu toz ve buz parçalarından oluşan halkalardan ilk görüntüleri ilk kez Cassini sağlamış oldu. 

Cassini, 77,000 mil hızla yol alırken, dalış sırasında potansiyel olarak tahrip edici büyük parçacıkların arasından geçtiği için çanak şeklindeki anteniyle kendini korumak zorunda kaldı. Bu durum, halkadan geçene kadar Dünya ile olan iletişimi de imkansız hale getirdi.

Jet Propulsion Laboratory“nin kontrolündeki Deep Space Network (Derin Uzay Ağı) sonunda Cassini’den sinyal almaya başladı. Ardından, büyüleyici görüntüleri içeren veriler Dünya’ya iletilmeye başlandı. Bu arada NASA”nın Derin Uzay Ağı, şu anda Dünyanın en büyük ve en hassas bilimsel telekomünikasyon sistemi olarak kabul ediliyor. Ağ, daha çok uzay görevlerinde kullanılıyor.

Cassini, son dalışını bu yılın Eylül ayında yapacak ve o dalışla birlikte Satürn’e inecek, ondan sonra da sürekli olarak orada kalacak. O zamana kadar, güneş sistemimizin çok uzaklarında olanların görüntülerini Dünya”ya göndermeye devam edecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here