Ana sayfa Donanım Casio ZR1000

Casio ZR1000

0

Fotoğrafa hayatınızda bir yer ayırıp onunla dans etmeniz için tasarlanmış…
 

Casio Exilim serisi, fotoğraf makinelerinin her bir noktasında stilize çizgi kullanımını bizlere benimsetmiş, fotoğraf severleri kendisine yoğun bir estetik bakış açısıyla yaklaşıma iten bir seri. İnce ve taşınabilir modelleri ile ülkemizde yoğun ilgi görmekte olan serinin performanslı opsiyonları da bulunuyor, High Speed Exilim adlı bir kategoride değerlendirilen bu seriye dair son aygıtlardan biri de de EX-ZR1000. Yenilikçi teknoloji özellikleri ile kompakt fotoğraf makinesi segmenti üzerinden gidildiğinde fark yaratan bir aygıt EX-ZR1000; bunun başlıca nedenlerinin başında genel performans ve yüksek hız kavramları geliyor. Cihazın teknolojisi üzerinde etraflıca duracağız, öncelikle dış görünümü ile başlıyoruz.
 

 
Estetik duruş
Aygıtın ilk bakışta hissettirdiği algı kesinlikle güç. ön kısmında lensin çevresindeki DSLR objektife vurgu yapan görünüm, çok çarpıcı bir şekilde tasarlanmış. EX-ZR1000″de tamamen siyah rengin dışında beyaz renk için açık gri ve kırmızı renk için siyah olmak üzere çift renkli tasarımlar da uygulanmış. Açıkçası bu renk kullanımı artı puanı hak ediyor. Metal ve plastiğin birlikte kullanımı dikkat çekiyor; bununla birlikte plastik kısımlarda da metal malzemeye yönelik bir görsel algıyı sağlamayı başarıyor olması bir diğer detay. Genel bir metalik doku hissi uyandırıyor EX-ZR1000. Lensin üst kısında “Exilim” logosu kullanılmış ve sol altında da hızı simgeleyen “HS” logosuna yer verilmiş. üstte stereo hoparlörlere yer verilirken açma-kapama butonu, 15 derece açıyla sağa-sola döndürülerek sağlanan zum kontrolü ve deklanşör butonu, video kayıt butonu ile mod kadranı yer alıyor. üst bölümdeki görsellik çok üst seviyede, bunun başlıca nedeni metalin kullanımı ve yazılardaki font seçimi. Aygıtın arkasında yer alan LCD ekran 180 derece hareket edebiliyor. Şık bir çevreliğe sahip ve ekranın yanında da klasik bir takım kontroller yer alıyor. Ağırlığı yalnızca 255 gram ve genel itibariyle estetik yapı taşları üst seviyede.

 

Yüksek performans
Casio”nun bu şık ve performanslı modelinde yüksek hızda çekim ve yine yüksek hızda görüntü verisi işleme özellikleri dikkat çekici. Aygıttaki geliştirilmiş Casio Exilim Engine HS3 motoru ve bir vektör grafik çekirdeği içeriyor. Vektör grafik desteği ile 2D görüntüler daha iyi görüntülenirken çift işlemci sayesinde hızda belirgin şekilde hissediliyor. Açma butonuna dokunduktan yalnızca 1 saniye sonra açılması, 0.15 saniyelik yüksek hızlı AF(otofokus) ve ardışık çekimlerdeki performansı(iki çekim arası ortalama 0.25 saniye)kullanıcısına her anı yakalama olanağını çok yüksek noktalarda yaşatmayı başarıyor. Yüksek hassasiyete sahip CMOS sensörü ile 16.1 milyon piksel fotoğraf ve Full HD video kaydı özellikleri bulunuyor. 24mm geniş açı zum lensli aygıtın optik yakınlaştırma faktörü ise 12.5x. Ayrıca dijital zum özelliği de bulunuyor. Zum, sessiz bir işleyişe sahip, hızlı bir genel çalışma prensibine sahip oluşu da vurgulanması gerekli detaylardan.
 

 
Manuel odaklama gibi bir dizi kişisel ve gelişime yönelik özellik de içeren aygıtın kullanımı genel itibariyle Pratik. Hareket edebilen 460k noktalı ekran da önemli bir artı durumunda. Ekranın çözünürlüklük değeri muadilleri ile benzer durumda ancak hareket edebiliyor oluşu özellikle yukarıdan ya da aşağıdan çekim anlarında fotoğraf severin kullanımını kolaylaştırıyor. Düşük ışıkta çekim özelliği de önemli bir satın alma aşamasını etkiler durum niteliğinde. Birçok muadilinde ISO desteği 1600″ken bu seçenek için ISO özelliği 3200″e ulaşıyor. EX-ZR1000; 80 ile 3200 arası ISO aralığı sayesinde karanlık ortamlarda çok daha iyi. HDR ve HDR Art modlarına sahip aygıtın video kayıtları da YouTube”a direkt yüklenebilir özellikte yani YouTube Ready”e sahip. Siyah, kırmızı ve beyaz olmak üzere eğlenceli renk alternatifleri de potansiyel kullanıcılarını birden fazla Exilim ZR1000 satın almanın kapısından döndürebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here