Ana sayfa Makale Casio Ürün Yöneticisi Feyza Bal ile Röportaj

Casio Ürün Yöneticisi Feyza Bal ile Röportaj

0

“Casio, kullanıcıların gerçek ihtiyaçlarına yönelik en iyi seçenekleri en iyi şekilde sunabilmeyi hedefler”
 

Fototeknik: Casio”nun geçmişten günümüze sahip olduğu vizyondan söz eder misiniz?
Feyza Bal: Casio 1957 yılında kurulmuş olup, marka felsefesini “yenilik ve süreklilik ” üzerine kurgulamış ve teknolojideki gelişmeleri yakından takip ederek AR-GE çalışmalarıyla da yeni teknolojilere öncü olmayı kendisine hedef olarak belirlemiştir. Casio hesap makineleri, klavyeler, dijital fotoğraf makineleri, video kameralar, iş projektörleri, etiket yazıcıları, saatler, elektronik sözlükler, müzik aletleri, yazar kasalar, pos makineleri ve diğer tüketici elektroniği malzemeleri üretir. Hızla gelişen teknoloji ile birlikte tüketicilere sunulan seçenekler de dev bir boyutta artmaktadır. Bu noktada Casio olarak kullanıcıların gerçek ihtiyaçlarına yönelik en iyi seçenekleri en iyi şekilde sunabilmek ilk hedefler olmuştur. Casio, 1995 yılında QV-10 modeli ile dijital fotoğraf makinesi sektöründe LCD ekran kullanan dünyadaki ilk markadır.
 
casio
 
F.T: Fotoğrafçılık sektöründe kompakt fotoğraf makinelerinin tercih nedenleri nelerdir? Kompakt fotoğraf makinesi pazarında Casio Exilim serisinin öne çıkan niteliklerinden bahseder misiniz?
F.B: Tüketicilerin dijital kompakt fotoğraf makineleri tercih etme sebeplerinden biri, günlük hayatta veya seyahat esnasında kompakt makinelerin rahatlıkla taşınabilir olmasıdır. Ağırlık ve boyut, bir fotoğraf makinesi modelinin tüketici tarafından seçilme aşamaları içinde önemli faktörlerdir. Sadece taşınabilirlik unsuru değil, görsellik unsuru da tüketici tercihleri açısından önemli bir etken durumundadır. . Günümüzde bir kompakt fotoğraf makinesinin şık bir tasarıma sahip oluşu tercih edilmesinde önemli bir durumdur ve Casio Exilim serisi hem ince, şık tasarımı hem de hafifliği ile geniş bir kullanıcı boyutuna hitap etmektedir.

 

F.T: Casio”nun fotoğraf makinesi başlığı altındaki ürün çeşitliliğinden söz eder misiniz? Türk tüketicisi en çok hangi Casio fotoğraf makinesi ürünlerini tercih ediyor?
F.B: Casio Exilim serisi hem ince, şık tasarımı hem de hafifliği ile kullanıcılara hitap etmektedir. Bu noktada Casio, modellerinde S Serisi ( Slim&Card) ile ince tasarımı, Z Serisi (Zoom) ile zoom, H Serisi (High Zoom) ile yüksek zoom ve F Serisi ile (High Speed) yüksek hızlı çekimi buluşturmuş ve model isimlerini bu serilere göre kategorilere ayırmıştır. S Serisi S200, S12. H Serisi modellerimiz H30, H20G, H15 H10 ve H5. Z Serisi geniş ürün gamımız ZS5, ZS10, Z2300, Z2000, Z800, Z550, Z450, Z370, Z350, Z330, Z90, Z37, Z35, Z33, Z16, ZR100 ve ZR10. F Speed modellerimizse FH100, F1, FH20, FC100, FS10″dur. Exilim GF-1 modelimiz de su altı çekimleri için geliştirilmiştir. TIPA Tasarım ödülü 2011″in sahibi olan yeni Casio kompakt fotoğraf makinesi TR100″de çok yakında Türk teknoloji ürünleri pazarında yerini alacak. TR100″ün ödüllü tasarımı ve gelişmiş teknolojisiyle Türk pazarında yoğun bir şekilde ilgi görmesini bekliyoruz.
 
feyza bal
 
F.T: Casio”nun ödüllü Exilim modeli TR100″ün yenilikçi özellikleri nelerdir?
F.B: Casio ailesinin “Digital imagining revolution” ,”Dijital Görüntüleme Devrimi” başlığı altında yeni lansmanını yapmış olduğu EX-TR100 modeli ile tamamen alışılmışın dışında farklı bir tasarım ortaya konulmaktadır. Dokunmatik ekrana sahip olan EX-TR100 modelinde yeni işlemci teknolojisi olan HS (high speed) kullanılmaktadır. Bu teknolojiye kısaca değinmek isterim; insan gözü saniyede 24 kareden hızlı görüntüleri yakalayamamaktadır. Casio tarafından geliştirilen yüksek hızlı (High Speed) fotoğraf çekimi insan gözünün yakalamakta yetersiz olduğu görüntüleri somutlaştırmak amacıyla kullanılan, çekim kalitesini yükselten, fotoğrafçılık alanına yeni boyutlar ve olanaklar kazandıran bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde, bir saniyeden daha küçük zaman dilimlerinde gerçekleşen anlık olaylar görüntülenebilmektedir. Casio EX-TR100″ün yanı sıra Casio EX-F1, EX-FH20, EX-FC100 ve EX-H10 dijital fotoğraf makineleri de High Speed özelliklerine sahiptir.

Fotoğraf çekmek isterken karşılaştığımız en büyük sıkıntılardan biri de fotoğraf makinesi koyacak bir yer bulamamamız veya çekmesini rica edebileceğimiz birisini bulmak olmuştur. Eğer EX-TR100 kullanıyorsunuz, kompakt fotoğraf makinesini ağacın dalına asabilir, düzgün olmayan herhangi bir zemin üzerine isteğiniz açı da konumlandırabilir ve tüm bunları yaparken LCD ekranı kendinize çevirip çekeceğiniz fotoğrafı önceden görebilirsiniz. Ayrıca EX-TR100″ü dizüstü bilgisayarlarınızın köşesine asarak web cam olarak da kullanabilirsiniz.

 

F.T: Casio sualtı çekimleri için geliştirilmiş, darbeye ve suya dayanıklı fotoğraf makineleri denildiğinde ilk akla gelen markalar arasında gösteriliyor. Bu yaz Casio”nun hangi sualtı çekim ürünü ön planda olacak?
F.B: Sualtı çekim kategorisinde EX-G1 modeli ile tüm zorlu şartlara meydan okuyoruz. 3metre su altında kesintisiz 1 saat çekim yapılabilmesine olanak tanıyan EX-G1, 2.13 metreden şok rezidansa, -13 derece soğuğa ve toza karşı dayanıklı. Yaz- kış, akla gelebilecek en zorlu koşullarda kullanılabilen bir ürün EX-G1 ayrıca 19.9 mm paslanmaz çelik gövdesi ile darbeye dayanıklı en ince ürün durumunda. EX-G1 deklanşör civarında darbeleri emen polikarbon bölümü, darbeye dayanıklı yapıda basınçlı çinko döküm askı kulağı, darbeleri emen ayrılabilir yapıda iki koruyucusu ve hafıza kartı yuvası kilidiyle dayanıklılık adına sınırları zorlayan bir tasarımı ifade ediyor.
 
feyza bal ile röportaj
 
Tasarımın içyapısında ise fiberglas ile güçlendirilmiş polikarbon malzemeden üretilmiş sugeçirmez bir yapı, İçyapıyı korumak için daha az sayıda vida kullanımı, suyu dışarıda tutan su filtresine sahip hoparlör ve mikrofon bulunuyor. EXILIM Engine 4.0 işlemcisi,12.1 megapiksel çözünürlük, 3x optik zum değerleriyle beraber EX-G1 modeli ile zorlu şartlarda en iyi çekim kalitesini yakalayıp hem de zorlu koşullara üst düzeylerde dayanıklılık sergileyen şık bir tasarımı tüketicilere sunuyoruz.

F.T: Casio, hangi satış kanallarını kullanıyor? Tüketiciler Casio ürünlerini nerelerden satın alabilir?
F.B: Casio ürünleri, Türkiye genelindeki tüm büyük perakende teknoloji mağazalarında satışa sunulmaktadır. Fotoğrafçılık üzerine eğitim almış güçlü promotor takımımız ile satış mağazalarında, modellerimiz hakkında detaylı desteği sağlayıp tüketicinin ihtiyaçlarına en uygun ürünü kendilerine sağlamaya çalışmaktayız.

F.T: Satış sonrası servis hizmetlerinden
söz eder misiniz?
F.B: Türkiye genelindeki 7 bölgede yer alan Casio yetkili teknik servis ağımız ile satış sonrasında tüketicilere teknik destek hizmeti vermekteyiz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here