Ana sayfa Donanım Canon vs. Nikon Devler çarpışıyor!

Canon vs. Nikon Devler çarpışıyor!

0
Profesyonel fotoğraf dünyasında Canon severler ve Nikon severler çarpışması ezelden beridir süregelir. Her iki üretici de son zamanlarda gerçekten yenilikçi ve kaliteli makinelerle hala rekabet halindeler. Peki, siz bir dSLR almak isteseniz hangisini seçerdiniz?

CANON EOS 7D

18MP APS-C CMOS sensor
Canon EOS 7D, gelişmiş CMOS sensoru sayesinde 18MP”lik çözünürlük sunuyor. Canon tarafından tasarlanmış ve üretilmiş olan sensör, yeni fotodiyot ve mikrolens yapısı sayesinde, yüksek ve düşük koşullarda üstün görüntüler meydana getiriyor ve sıradışı bir performans sağlıyor.

 

 

Yüksek ISO
EOS 7D, fotoğrafçıların süjeleri doğal ışıkta çekmelerini sağlıyor. ISO değeri (100 – 6.400), 12.800″e kadar arttırılabiliyor. Ayrıca çift “DIGIC 4” işlemciye sahip olan Canon EOS 7D, bu sayede; artık çekim hızı, görüntü kalitesi ve ISO performansı arasında bir seçim yapmak zorunda bırakmıyor.

Saniyede 8 kare
çift “DIGIC 4” işlemci ve geliştirilmiş elektrik sistemi sayesinde fotoğrafçılar, ilave aksesuarlara gerek kalmadan ve 14-Bit Raw dahil bütün dosya çeşitlerinde olmak üzere saniyede 8 kare çekim yapabiliyorlar.

19-point cross-type AF sistemi
Canon EOS 7D, fotoğrafçıların hassas çekimler yapmasını ve kompozisyon seçeneklerini optimize etmesini sağlayan, 19-point cross tipi AF sensör içeriyor. Geliştirilmiş bu AF sistemi, sübjelerin hızlı ve doğru bir şekilde izlenmesi ve yakalanmasını sağlayan Zone ve Spot AF başta olmak üzere çeşitli manuel ve otomatik ayarları sunuyor. 19 adet AF otomatik netleme noktasını tamamlayan çift katmanlı sensör, her bir noktanın bilgilerini ayrı ayrı toplayarak, çok daha hassas ve tutarlı bir ölçümleme sağlıyor.

Full HD
Geliştirilmiş işletim seçenekleri ile film moduna doğrudan geçiş daha da kolay. Artık, tam HD video çekmek daha basit bir hal alırken, kullanıcılar, sinematik bir his yaratmak üzere 24 fps seçeneği dahil olmak üzere çekim ve kare hızını ayarlayabiliyor.

3 inç Clear View II LCD
Makinenin, 3 inç büyüklüğündeki sağlam yapılı Clear View II LCD ekranı ile LCD ekranlardaki koruyucu katman ile likit kristal katman arasındaki boşluğu ortadan kaldırarak yansımaların önüne geçiyor. 160 derece görüş açısı sunan yeni ekran, parlak ışık altında dahi iyi görüntü sunarken, EOS 5D Mark II modelinde olduğu gibi, ekranın dış tarafında bulunan ortam ışık sensörü sayesinde, ekran parlaklığı otomatik olarak ayarlanıyor.
 

 

NIKON D300s
12.3MP DX CMOS sensor
Nikon tarafından tasarlanan ve üretilen DX formatlı sensör, 12.3 megapiksel efektif çözünürlük sunuyor.

51 noktaya AF otomatik netleme
51AF noktalı Multi-CAM 3500DX AF sensor modülü; hızlı, doğru, kesin ve etkili otofokus imkanı sunuyor. çerçeve içerisine yayılmış 51 netleme noktası sayesinde D300s, hareketli nesneleri çekerken büyük bir hassasiyet sunuyor.

çift hafıza kartı yuvası
Nikon D300S DDSLR kamerada çift hafıza kartı yuvası bulunuyor. Bu sayede fotoğrafçılar SD kartlarını da Nikon makinelerinde kullanma imkanına sahip olabiliyorlar. Ayrıca kullanıcılar, CompactFlash ve SD hafıza kartlarını D300s”de aynı anda kullanabilme imkanına da sahipler. Kullanıcılar çektikleri fotoğrafların öncelikli olarak hangi karta kaydedileceğini seçebiliyorlar ya da biri dolduğunda otomatik olarak diğer karta çekim yapmaya devam edilmesini ayarlayabiliyorlar. Hatta yedekleme seçeneği sayesinde çekilen fotoğraflar aynı anda iki karta birden aynı anda kaydedilebiliyor!

 

Saniyede 7 kare
Nikon D300s, saniyede 7 kare gibi inanılmaz bir çekim hızına sahip. Aşağı yukarı 130milisaniyede açılabilen fotoğraf makinesi 49 milisaniyede çekim yapabiliyor!

D-Movie ile HD kayıt
Nikon D300s”in D-Movie fonksiyonu HD video kayıt yapılmasını sağlarken harici mikrofon kullanabilme, kameranın üzerinde düzenleme ve kırpma işlemleri gibi çeşitli fonksiyonların kullanılmasına olanak da tanıyor.

EXPEED görüntü işlemci
EXPEED sistemi Nikon”un görüntü işleme alanında yıllara varan deneyiminin meyvası… EXPEED görüntü işleme sistemi, D300s”in yüksek tanımlı görüntü verilerini hızlı ve kesin bir şekilde işlemesini sağlıyor. EXPEED görüntü işlemci yüksek bir işlem hızı sağladığı gibi aynı zamanda düşük enerji harcıyor ve renk sapmalarını da minimum seviyeye indiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here