Ana sayfa Donanım Canon Powershot SX210 IS

Canon Powershot SX210 IS

0

Beklentilerinizin üstünde

Kompakt fotoğraf makinesi deyip de geçmeyin! üzerinde 28-392 mm aralığını kapsayan 14x”lık bir megazoom, 14 milyon piksellik bir algılayıcı, 3 inç”lik harika bir ekran… Hem de bütün bunlar cebinize girebilecek büyüklükte bir yapıda bir araya gelmiş. İnanılır gibi değil, ama gerçek! İşte Canon Powershot SX210 IS böyle mucize gibi bir fotoğraf makinesi. Canon”un şubat ayında tanıttığı bu kompakt fotoğraf makinesini neredeyse hemen ellerimizin arasında buluvermemiz harika oldu doğrusu.
Canon Powershot SX210 IS
Dengeli tutuş
SX210, şık ve modern bir tasarıma sahip. Köşeleri yuvarlatılmış metal gövde kullanım kolaylığı sağladığı gibi sağlamlık duygusu da veriyor. Büyüklük çok iyi ayarlanmış; makine parmaklarınızın arasında kaybolmuyor. İstenirse tek elle de kullanılabiliyor, ama iki elle çok dengeli bir tutuş söz konusu. üç farklı metalik rengi var: Mor, altın ve siyah. İnceleme için kullandığımız örnek mor renkteydi ve gören herkesin beğenisini kazandı. SX210″un üzerindeki objektifin son derece kullanışlı olduğunu belirtmeliyiz. özellikle 28 mm”lik geniş açı konumu iç mekanlarda hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu kadar ince bir yapıda 392 mm”lik bir tele objektife sahip olmak da ayrı bir zevk kuşkusuz. Böylesine uzun odaklı bir zoom objektifi elde tutarak kullanmanın zor olduğunu bilen Canon mühendisleri bir görüntü sabitleme sistemi (IS) ekleyerek kullanımı kolaylaştırmışlar. 14x”lık zoom objektifin ışık geçirgenliğinin fazla olması mümkün olamayacağı için f/3.1-5.9 değerlerini normal karşılamak gerekiyor. Bu değerler yüzünden, özellikle düşük ışık koşullarında otomatik netleme yavaşlayabiliyor. Normal koşullarda ise, otomatik netleme hızı oldukça tatminkar. Ayrıca, gerekirse elle netleme bile yapılabiliyor. Elbette SX210 piyasadaki en ince model değil. Objektifin bulunduğu bölümde kalınlığı 38 mm”ye ulaşıyor, ama genel olarak oldukça ince ve gömlek cebi dışındaki tüm ceplere girebilecek durumda (bu arada fotoğraf makinelerinin cepte değil koruyucu çantalarda taşınması gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz!).

 

 

1/2.3 inç”lik 14 milyon piksel çözünürlüğündeki algılayıcılar bu yılın modasını yansıtıyorlar ve SX210 IS de bunlardan birine sahip. Açıkçası, bu kadar küçük bir yüzeye bu kadar fazla sayıda algılama hücresi sıkıştırmak görüntü kalitesi açısından oldukça riskli bir karar, ama sonuçlar beklentimizden çok daha iyiler. özellikle ışık yoğunluğunun fazla olduğu gündüz koşullarında görüntü kalitesi mükemmel. 3 inç”lik ekranın çözünürlüğü çok yüksek değil ama kullanımı çok zevkli. Açma tuşuna bastığınızda otomatik olarak yükselen flaş çok güçlü değil, ama ISO düzeyini yükselterek aydınlatma verimi artırılabiliyor. Flaş kullanmayı düşünmüyorsanız, açılış sırasında flaşın üstüne hafif bir baskı uygulayarak flaşı kapalı tutabiliyorsunuz. Ama sonradan flaş kullanmaya karar verirseniz, makineyi yeniden kapatıp açmak gerekiyor. Makinenin gözümüze çarpan tek kullanışsız yanı bu oldu. SX210 IS,1280×720 piksellik (HD) çözünürlükte AVI formatında stereo videolar çekebiliyor. Videoların görüntü kalitesi de beklentilerimizin üstünde geldi. SD, SDHC ve yeni bir format olan SDXC formatlarını destekleyen ürün, 1/3200 ile 15 saniye arasında enstantane değerlerine sahip. Pilli ağırlığı, 220 gr olan SX210, metal kasasının ve megazoom objektifinin ağırlığını taşıyor.
 

Sonuç olarak, Canon Powershot SX210 IS, kompakt fotoğraf makinelerinin ulaştığı düzeyi gösteren nefis bir ürün. Malzeme kalitesi, kullanım kolaylığı, görüntü kalitesi ve kullanışlı objektifiyle hayranlığımızı kazanan ürünü siz de seveceksiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here