Ana sayfa Donanım Canon ile ateş böcekleriyle gece çekimi başarısı

Canon ile ateş böcekleriyle gece çekimi başarısı

0

Canon, görüntü alınması çok zor olan ve gece karanlıkta uçan Yaeyama-hime ateş böceklerinin video çekimini yapmayı başardı

Full HD video çekimine özel 35 mm full-frame CMOS sensörün1 yüksek hassasiyetli, düşük parazitli çekim kapasitesi, Canon’un dijital SLR fotoğraf makinelerinde kullandığı yüksek performanslı sensör teknolojilerinin sensöre entegre edilmesinin yanı sıra parazitlenmeyi azaltan yeni piksel ve okuma devre sistemi teknolojilerinin de dahil edilmesiyle elde edildi.

Canon, ZERO CORPORATION2 ile işbirliği içinde, bu CMOS sensörü donanımına sahip bir fotoğraf makinesi prototipi kullanarak, Tayvan’ın kuzeydoğu sahili açıklarında konumlanan Japonya’ya bağlı Ishigaki Adası’nda yaşayan Yaeyama-hime ateş böceklerinin video3 çekimlerini yapmayı başardı. Güneş adadaki dağların arasından battıktan sonra yapılan çekimlerde hiç yapay ışık kullanılmadı. 0,01 lüks’ten çok daha düşük aydınlatmalı, çıplak gözle civardaki nesnelerin zorlukla hissedilebileceği neredeyse karanlık bir ortamda4 yapılan çekimlerde CMOS sensörü, ateş böceklerinden yayılan, her biri sadece birkaç milimetre uzunluktaki ışığın rengini ve ateş böceklerinin hareketlerini yakalayabildiği gibi bu türün yaşadığı bitki örtüsünü de pürüzsüz bir şekilde kayda geçirmeyi başardı. Video çekimlerin gelecekte Yaeyama-hime ateş böceği türü üzerine yapılacak araştırmalara fayda sağlayacağı düşünülüyor.
 

1 Bir Canon AF lensle yapılan çekimde elde edilebilecek en geniş görüntü dairesi boyutuna karşılık gelen bir görüntüleme elemanı (en/boy oranı: 16:9)..
2 Genel Merkez: Musashino City, Tokyo; Temsilci Direktör: Soichiro Takemoto
3 Ishigaki Adası’ndaki Rinpana Eco Tur Hizmetleri’nden asistanlık hizmeti alınmıştır (Temsilci: Akira Naito).
4 Dolunayın ışığı yaklaşık 0,3 lüks; hilal ayın ışığı yaklaşık 0,03 lüks’tür.
5 30 kare/sn’de çekilen renkli video.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here