Ana sayfa Foto Galeri Canon Fotoğraf Elçisi Christian Ziegler’den Gece Vaktinde Çiçek Fotoğrafları Çekmenin 7 Adımı

Canon Fotoğraf Elçisi Christian Ziegler’den Gece Vaktinde Çiçek Fotoğrafları Çekmenin 7 Adımı

Dünyaca ünlü vahşi yaşam fotoğrafçısı ve Canon Elçisi Christian Ziegler, gece vakti makro fotoğrafçılık ile mükemmel çiçek karelerini yakalamanın sırrını paylaştı.

0
2015 Coiba Bioblitz, organized by International League of Conservation photographers photographer Christian Ziegler. Image from Bioblitz - an expedition with 30 biologists to assess the biodiversity of Coiba's forets. Important plant species of Coiba: Cassia grandis

Havaların ısınmasıyla birlikte pek çok farklı çiçek türü çiçeklerini vermeye başlıyor. Tam da bu dönemler makro fotoğrafçılık ile ilgilenen kişilere özel fırsatlar ve anlar yaratmaya yardımcı oluyor.

Vahşi yaşam fotoğraflarının duayeni Canon elçisi Christian Ziegler, yaz aylarında ışıklandırma nasıl olursa olsun minimum çabayla maksimum sonuçlar alabileceğinin sırrını paylaşıyor. Özellikle, çiçekleri gece vakti fotoğraflarken bakılması gereken noktaların bilinmesi gerektiğini söyleyen Ziegler, düşük ışık altında ve doğal ışıksız bir ortamda da göz alıcı kareler elde edebileceğinizi aktarıyor. Ödüllü fotoğrafçı Christian Ziegler, konunun uzmanı olarak başarılı çekim sırlarını bizim için paylaşıyor.

Fotoğrafını çekmek istediğiniz çiçekle kişisel bir ilişki kurun, öğrendiklerinize siz bile şaşıracaksınız

Gece vakti makro çekimler yapmak için öncelikle çiçeği tanımanız gerekir. Gece çekimi için hazırlıklı olmazsanız çiçekleri fotoğraflamak sizin için uzun süren bir işe dönüşebilir. Mutlaka araştırma yapıp çiçeğin davranışlarını öğrenmelisiniz. Örneğin bitkinin kaç gün veya saat boyunca çiçeklerini açtığını, ne zaman ‘olgunlaştığını’ ve ne zamana kadar taze kaldığını, bu çiçekten hangi canlıların polen topladığını araştırarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Önemli olan bir diğer konunun da çiçeğin insanın algıları açısından taşıdığı niteliği deneyimlemek ve anlamak olduğunu belirten Ziegler: “Çiçeği incelerken onu bu denli hoş ve sıra dışı hale getirenin ne olduğunu görmeye çalışırım. Genelde esprili öğeler ararım, benim fotoğraflarımda insanlar en çok bu esprili havayı sezerler. Ardından çiçeğin sahip olduğu karakterin bu parçasına odaklanır ve onu vurgularım.” diyor.

Makro lens bile kullansanız, çiçeğin tümüne değil bir kısmına odaklanmayı deneyin

 

Çiçeğin tamamından ziyade sadece çiçeğin güzel kısmına yaklaşarak fotoğraf çekmeyi tercih eden Ziegler sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çekim açısı konusunda makro lens kullandığım zaman dahi, çoğu zaman çiçeğe olabildiğince yaklaşmayı ve çiçeğin sadece bir parçasını göstermeyi tercih ederim. Bir keresinde bir deniz örümceği orkidesini fotoğraflamıştım ve onun o sıra dışı biçimi, detaylarını en güzel şekilde göstermişti.”

Farklı ışıklandırma teknikleri kullanın

Çiçek Fotoğrafçılığı

Çekmek istediğiniz çiçekleri gün içinde ziyaret ederek onları tanıyabilirsiniz. Gündüz gittiğinizde çiçeklerin klasik portre çekimlerini yapıp, çiçek üzerindeki desenlerin en özgün ve ilginç detaylarını saptayabilirsiniz. Gece vakti ise hem açı hem de ışıklandırma denemeleri yaparak çiçeğin öne çıkarmak istediğiniz özelliklerini vurgulayabilirsiniz.

Gün ışığı azaldığında ortaya çıkan mavi ışıkta çekilen karelerin farklı bir büyüsü olduğunu vurgulayan Ziegler, gece karanlığı çöktüğünde ışık koşulları üzerinde tam bir kontrol sahibi olacağınız için sıra dışı çiçek görüntüsü yakalayacağınızı dile getiriyor.

Kontrol tamamen sizde olsun – manuel çekim yapın!

Çiçek Fotoğrafçılığı

Gece vakti en iyi çiçek çekimlerini yapabilmek için en önemli tavsiyesi manuel pozlamak olduğunu söyleyen Ziegler: “Manuel olarak kullandığınız fotoğraf makinesi ile ışığı kullanarak çiçeğin farklı parçalarını aydınlatabilirsiniz. Başta yakın plan çekimlerde diyaframı genelde f/16 – f/22 seviyesinde tutarım.  Çiçeğin tek bir öğesine odaklanmak isteyenler için de diyaframı olabildiğince açık, f/5.6 civarında tutmalarını öneririm. Görüntü kompozisyonunu kurma konusunda yardıma ihtiyaç duyan yeni başlayanlar ‘üçte bir kuralı’ veya ‘ızgara modu’ uygulamalarını kullanarak daha iyi bir kare elde edebilirsiniz.”

Sıradan çiçekler bile olağan dışı görünebilir

canon

İyi bir çiçek fotoğrafı yakalamak için dünyanın en ilginç çiçeğini fotoğraflamanız gerekmez. Kırmızı, sarı, turuncu renklerinden oluşan basit bir çiçeği bile sıra dışı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Ziegler, bunun için yapmanız gerekenin ışık kaynağını yukarıdan aşağıya doğru yaymak olduğu belirtiyor. Ayrıca, Ziegler ideal bir açıda çiçekleri ziyarete gelen polen avcılarını da fotoğraflama şansı bulacağınızı vurguluyor.

Çekim ekipmanlarınız her daim hazır olsun

canon

Doğanın içerisindeki çiçeklerinin fotoğrafını çekmek için ortamdan siyah fon ile izole edilmesini öneren Ziegler, “Bitkiler hareket etmediği için yanımda her zaman taşınabilir siyah bir fon bulundururum. Bu şekilde, çiçekleri doğal ortamlarından kolayca izole edip, odağımda sadece çiçeğin olmasını sağlarım” diyor. Ayrıca, sağlam bir tripod ile açınızı mükemmel bir hale getirilebileceğini aktaran Ziegler, Canon EF 100mm f/2.8L IS Makro USM lensi ve EOS-1D X Mark II fotoğraf makinesiyle çiçeklerin doğal güzelliğini sergileyen net, berrak ve büyüleyici bir çekim üretilebileceğini dile getiriyor.

İstediğiniz kareyi yakalamak için sabırlı olun

canon

Çiçeklerin etrafındaki hayvanları korkutmadan, ürkütmeden makro lensleri kullanmak zaman ister. Hayvanlar ile çiçeklerin ilişkini yansıtmak istediğiniz bir kare için sabırlı olmayı öneren Ziegler, zaman içerisinde çiçek ile etkileşime geçeceğini bildiği kuşları fotoğraflamak için iki hafta boyunca beklediğini belirtiyor.


Bu yazı, Photoline dergisinin Ağustos sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here