Ana sayfa Ürün İnceleme Canon EOS R

Canon EOS R

DSR kalitesinde, ancak hafif bir fotoğraf makinesi arayanlar için ideal.

0

Canon EOS R, RF bayonetine sahip ilk fotoğraf makinesi olarak geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Yeni fotoğraf makinesi, DSLR kalitesini atayan, ancak o kadar ağır bir makineyi de taşımak istemeyenler için ideal.
Canon EOS R, D-SLR gibi ağır bir makine taşımak istemeyen ancak D-SLR kalitesinde fotoğraf çekmek isteyenler ve hali hazırda Canon lensleri olan ama hafif bir gövde arayan kullanıcılar için ideal bir fotoğraf makinesi. Ayrıca EOS R, 0.05 saniye ile dünyanın en hızlı odaklamasını sağlayan full frame bir fotoğraf makinesidir – 6 EV’de yani hemen hemen karanlıkta da odaklama yapabilir.
Sessiz çekim yapabilme özelliğine sahip EOS R, karanlık ortamlarda en hızlı ve yüksek netlikte odaklanmayla profesyonel kareler elde edilmesini sağlıyor. Tam manuel ses ayarı, hareketli ve dokunmatik LCD ekranı ile manuel odak olanaklarına sahip EOS R, daima açık Bluetooth özelliği sayesinde seyahat ve gezilerde her yerde çekimlerini akıllı telefona hemen aktarmak isteyenler için iyi bir seçenek. GPS verilerinin kaydedilmesine de imkan veren yeni sistem, Canon Camera Connect uygulaması yoluyla uzaktan çekim yapılmasına da izin veriyor.

Gövde ve Tasarım


EOS R’nin kötü hava şartlarına karşı koruyan magnezyum alaşımlı gövdesi ve pratik ara yüzü ile uzun süreli çekim yapma fırsatı sağlıyor. 3.1” inç, 2.100.000 noktaya sahip dokunmatik ve hareketli bir LCD ekrana sahip.
Aynasız makinelerin en önemli noktalardan biri de Vizördür. EOS R’nin dahili Vizörü 0.5 inç ve 3.6 milyon noktalı çok yüksek bir çözünürlüğe sahiptir. Aynı zamanda 120 fps yenileme hızına sahip. Vizörün hemen sol tarafında diopter ayarı bulunuyor. Vizör kadrajı %100 oranında gösteriyor, yani vizörde görünen açı ile çekim yapılıyor.

Yenilikçi Teknoloji

Yüksek performanslı RF lensler, yaklaşık 30,3 milyon etkin pikselli 35mm full-frame CMOS sensör ve en yeni DIGIC 8 görüntü işlemcisini bir araya getiren EOS R, yüksek kaliteli fotoğrafların çekilmesini sağlıyor.
Her şeyden önce Canon EOS R dünyanın en hızlı aynasız fotoğraf makinesi. Dünyanın en hızlı otomatik odaklanması (saniyede 0,05 ve 8 kare/sn’ye kadar sürekli çekim) ve hareketli görüntüleri hızlı, doğru yakalama becerisiyle (sabit AF ve 5 kare/sn’ye kadar AF takibi ile) net görüntüler elde ediyor.

Kişileştirilebilme

Tüm Canon fotoğraf makineleri kişileştirilebilme konusunda kullanıcılara eşsiz imkanlar sağlar. Ancak EOS R’da artık bu işin neredeyse son noktaya ulaştığı söylenebilir. Fotoğraf makinesinin vizörü, LCD ekranı, tuşları, Multi Bar Tuşu ve lensleri üzerinde bulunan Kontrol Halkasına değişik özellikler atayarak kendi EOS R’inizi oluşturabiliyorsunuz.
Video Özellikleri
Canon EOS R’in video özelliklerine bakacak olursak, 4K UHD 3840 x 2160 piksel boyutlarında 29.97, 24.00 ve 23.98fps oranlarında ve 8bit olarak çekim yapabiliyor. EOS R ile birlikte 4K 10 bit çekimde 5D Mark IV’te en çok eleştirilen codec değiştirilerek herkesin istediği MOV-MP4 formatı (H.264) gelmiş. Bununla beraber ALL-I ve IPB modları da yine bulunuyor. 1080p’de 60 fps, 720p’de 120 fps video çekimi mümkün. Makinenin sol tarafına video çekerken kullanılmak için hem mikrofon hem de kulaklık girişleri bulunuyor. Uzaktan kumanda, USB 3.1 ve HDMI girişleri de mevcut.
5D Mark IV’te bulunmayan fakat EOS R’te bulunan bir diğer özellik ise, video çekiminde Gürültü Engelleme (Noise Reduction) özelliği. Ayrıca 5D Mark IV’den farklı olarak video severler tarafından çok talep edilen C-Log EOS R’de standart geliyor.

Fiyatı: $2,299 (gövde)

Artıları:

Taşıması kolay
AF performansı
Hoş dokunmatik ekran
Üst kısımdaki LCD çok yönlü

Eksileri:

Bir EOS DSLR’ye göre pek boyut avantajı yok
4K video sınırlamaları

Yazı: Mert Gündoğdu


Bu yazı, Newtech dergisinin Ekim ayı sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here