Ana sayfa Donanım Canon EOS 550D

Canon EOS 550D

0

Herşey dahil!

Amatör DSLR modellerde yaşanan yoğun rekabetin sonucu olarak Canon, oldukça başarılı olan 500D modelini çıkarttıktan yaklaşık 10 ay sonra 550D”yi piyasaya sürdü. Geçen sayımızda haber olarak verdiğimiz Canon 550D elimize ulaştı ve sizler için deneme fırsatı bulduk.

Amatör bir DSLR neler yapabilir diye soracak olursanız, “bundan daha fazlasını beklemek haksızlık olur” yanıtını alırsınız. Fotoğrafta 18 milyon piksel, videoda 1080 piksellik (full HD) çözünürlük, hızlı otofokus, titreşim önleme, 3 inçlik büyük ekran, canlı izleme, hafiflik, peşpeşe çekim hızı… Bu kadarı bile pek çok fotoğraf meraklısı için fazlayken 550D daha da fazlasını barındırıyor.

 

 

 

Tasarım
450D ve 500D ile tamamen aynı boyutlarda (129x98x62 mm) ve pil+bellek kartı dahil yalnızca 530 gr olan EOS 550D bir DSLR için oldukça küçük ve hafif görünüyor. Bu kadar küçük gövdelerin ergonomik olarak iyi kavranamama sorununa yol açmalarını tüm yazılarımda dile getiririm. 550D”yi de aynı nedenle eleştirmek durumundayım. Yetişkin bir erkeğin eline hiçbir şekilde oturmayan gövde sanki daha küçük ellere sahip olan bayanlar için tasarlanmış gibi duruyor.

Ayrıca, çok zor basılan ISO düğmesinin yeri de hala kötü. Bu küçük gövdenin arka tarafında yer alan 3 inçlik mükemmel ekran ise tüm sorunları unutturacak cinsten. Bir önceki modele göre çözünürlüğü daha da arttırılan (1.040.000 nokta) ve çizilmeye dayanıklı hale getirilen 3:2 oranındaki 3 inçlik ekran mükemmel. Hem ayarların hem de çekilen fotoğrafların izlenmesi için kullanılan ekran, dilenirse fotoğraf çekimi sırasında “canlı izleme” ve video çekimi sırasında da “ana ekran” olarak kullanılabiliyor. Ayrıca, optik vizörün hemen önüne yerleştirilen sensörler sayesinde makineyi gözünüze yaklaştırdığınızda ekran kapanıyor ve kullanıcısını rahatsız etmiyor. Canlı izleme fonksiyonu ve video çok kolay kullanılıyor ve bu güzel ekrandan konuyu izlemek gerçekten zevkli. 550D”yi önceki iki modelden ayıran tek fark arka bölümdeki birkaç düğmenin tasarımının değişmiş olması ve yeri değiştirilerek daha kullanışlı hale gelen video deklanşörü. Bunun dışında herşey aynı ve yerli yerinde. Yani kullanımı son derece kolay ve mantıklı bir yerleşim söz konusu. Bu sınıftaki bir model için başarılı sayılabilecek olan optik bakaçta 9 adet otomatik netleme noktası bulunuyor. Ayrıca bakaçta yer alan bilgi penceresinde ISO değerinin yer alması da kullanışlılığı arttırıyor.

 

Görüntü Kalitesi
Görüntü kalitesi çok başarılı olan 450D”nin çözünürlüğü 12 milyon pikseldi. 500D ise 15 milyon piksellik algılayıcısı ise bu kadar başarılı sonuçlar vermiyordu. 18 milyon piksele yükselen yeni algılayıcısıyla 550D ise sınıfında rakipsiz görünüyor. “Böylesine yüksek bir çözünürlüğe hangi amatör ihtiyaç duyar?” derseniz, yanıt vermekte güçlük çekerim doğrusu. Ama şunu kesin olarak söyleyebilirim ki, görüntü kalitesi 500D”ye göre bir miktar artmış. Makineyle birlikte gelen 18-55 mm”lik kit objektif keskinlik anlamında hâlâ kabul edilebilir görüntüler oluşturarak beni bir kez daha şaşırtmış olsa da, renk saçılmaları, distorsiyonu ve otomatik netleme sırasında çıkardığı tuhaf seslerle can sıkmaya sıkmaya devam ediyor. 550D”nin gerçek kullanım keyfi için Canon”un daha nitelikli objektiflerini kullanmak şart. DIGIC IV işlemci ve 14 bit”lik RAW dosyalar sayesinde düşük ISO değerlerinde görüntü kalitesi çok başarılı. 8 bit”lik JPEG görüntülerin performansı biraz daha düşük olasa da çok iyi. Renk doygunluğu yüksek ve gölge detayları gayet zengin. Işıklı ortamlarda çekilen fotoğraflar mükemmel, düşük ışık koşullarında ise gölge detaylarındaki renk kirliliği (chroma noise) düşük ISO değerlerinde bile fark ediliyor. Yeterli ışık altında çekilen fotoğraflar temizken, düşük ışık koşullarında çekilenlerin kirlilik düzeyi yüksek. 100 ile 12800 arasında değişen ISO değerlerinin biraz fazla geniş tutulduğunu düşünüyorum, ama 1600 ISO”ya kadar sorunsuz bir kullanım mümkün. çok gerek duyulmadıkça 3200″e çıkılmamasında ve aslında 6400 ve 12800 yokmuş gibi davranılmasında ise büyük yarar var. ‹lk kez 450D”de kullanılan “highlight tone priority – açık ton önceliği” özelliği aktifleştirildiğinde beyazlar patlamadan daha fazla detay elde etmek olanaklı hale geliyor. Bu önemli özelliğin her zaman açık tutulmasını öneriyorum; harikalar yaratmasa bile, kesinlikle işe yarıyor.

Diğer özellikler

9 noktadan netleme sistemi sorunsuz ve bu sınıftaki bir makine için yeterli hızda çalışıyor. Makinenin arka bölümündeki kırmızı düğmeye basılarak aktifleştirilen “canlı izleme” özelliği”ni, geniş ekrandan izleyerek farklı yüksekliklerden fotoğraf çekmeye izin vermesi yüzünden çok yararlı buluyorum. Elbette netleme hızının düşmesi ve deklanşör gecikme süresinin artması gibi yan etkiler söz konusu, ama bu durum piyasadaki tüm DSLR modeller için geçerli.

Benzer şekilde video fonksiyonu da geniş ekrandan izlenebiliyor. Makinenin üst bölümündeki mod çarkının video konumuna getirilmesi ve başparmağınıza denk gelen yeni yerleştirilmiş kırmızı düğmeye basılmasıyla video çekme işlemi başlatılıyor. Video sırasında otomatik netlemenin yavaşlığı ve kit objektifin netleme sesinin büyük bir gürültüyle kaydedilmesi yüzünden en iyi çözüm elle netleme. Zaten zoom fonksiyonunu elle yaptığımıza göre, netlemenin de elle yapılmasında büyük yarar var. 550D”nin en dikkat çekici özelliği, sınıfının en yüksek çözünürlüğü olan full HD çözünürlüğünde video çekebilmesi. 500D de aynı çözünürlükte çekim yapabiliyordu ama saniyede 24 karelik bir hıza sahipti. 550D ise saniyede 24, 25 ya da 30 karelik çekim hızlarını kullanabiliyor. Gerçekten görüntü kalitesi çok iyi. Ama özellikle az ışıklı ortamlarda otomatik olarak ISO yükseltimi yapıldığından çok kirli görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Bunu engellemek için açık diyaframlı bir objektif kullanmanızı öneriyorum. Gövde üzerinde bulunan mikrofon mono ses kaydı yaparken, opsiyonel olarak satılan stereo dış mikronu kullanarak stereo ses kaydı yapmak da mümkün.

 

 

Tüm DSLR modellerin ortak derdi olan toza karşı, 550D”de titreşimle toz önleme sistemi bulunuyor. Ayrıca akıllı bir yazılım, tozların yerini belirleyerek, temizlenmesine katkı sağlıyor. Piyasadaki tüm amatör modeller gibi 550D de SD/SDHC ve yeni bir standart olan SDXC bellek kartı kullanıyor. Ayrıca kablosuz veri aktarabilen Eye-Fi kartlar da kullanılabiliyor. JPEG formatında saniyede 3,7 kare hızında çekim yapabilen 550D, RAW formatında da bu hızı 6 kare için koruyabiliyor. Oluşturulan görüntülerin büyüklüğü düşünüldüğünde (ortalama JPEG dosya büyüklüğü 7 MB ve RAW dosya büyüklüğü 25 MB) bu değere saygı duymak gerekiyor. P, Tv, Av, M, modlarına ek olarak CA adlı otomatik yaratıcı mod, tam otomatik, otomatik alan derinliği, portre, manzara, yakın plan, spor, gece portre çekim ve flaşsız çekim modları bulunuyor. 30 saniye ile 1/4000 saniye aralığında değişen enstantane değerlerini 1/2 ya da 1/3 stop aralıklarla ayarlayabiliyorsunuz. Flaş senkron hızı 1/200 saniye olan makinenin üzerinde bulunan flaş kızağı sayesinde Canon”un tüm modern flaş ünitelerini kullanabiliyorsunuz. 63 bölgeli değerlendirmeli, bölgesel, noktasal ve merkez ağırlıklı olmak üzere dört farklı ışık ölçüm sistemiyle, 550D kullanıcısına sınıfının ilerisinde ışık ölçüm olanakları sunuyor.

Son olarak pil konusuna da değinmek istiyorum. Canlı izleme fonksiyonunu ve video çekiminin pil tüketimini arttırması nedeniyle önceki iki modelde kullanılan pilin yerini LP-E8 kodlu yeni bir lityum-iyon pil almış. çok da iyi olmuş; artan performansa rağmen yeni pil yaklaşık 440 karelik çekim potansiyeline sahip. Bu değeri az bulanlar için opsiyonel olarak satılan ve makinenin altına monte edilen dikey tutuş kabzası (vertical grip) BG-E8″i öneriyorum. çünkü bu kabza iki pil barındırabiliyor ve makinenin tutuşu özellikle büyük boyutlu objektiflerle birlikte kullanıldığında daha dengeli hale geliyor. Ayrıca, makine daha büyük ve gösterişli bir hale geliyor! 25 ayrı dil seçeneği bulunan menüde ne mutlu ki Türkçe de bulunuyor.

Sonuç
EOS 550D, sahip olduğu özellikler ve kullanışlılığıyla amatörler için idealden de öte bir refleks fotoğraf makinesi. Canon, 550D ile amatör sınıfın sınırlarını aşmış görünüyor. Sınıfının en yüksek çözünürlüğü, en geniş ve en yüksek çözünürlüklü ekranı, canlı izleme fonksiyonu ve full HD video çekme gibi özellikleriyle yarı profesyonel sınıfa yaklaşan 550D, fotoğrafla ciddi olarak ilgilenen amatörler için en uygun seçim haline geliyor. Bu kadar çok özelliğin bedeli ise çok yüksek olmamakla birlikte sınıfının en yüksek fiyatı oluyor doğal olarak. Eğer bunu bir sorun olarak görmüyorsanız ve full HD video sizin için mutlaka gerekliyse, 550D sizi mutlu edecek en ideal fotoğraf makinesi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here