Ana sayfa Donanım Canon EOS 500D: Büyüklere ne kaldı?

Canon EOS 500D: Büyüklere ne kaldı?

0

EOS 500D, sahip olduğu özellikler ve kullanışlılığıyla amatörler için ideal bir refleks fotoğraf makinesi

Canon EOS 500D
 

Bu sayımızda amatör DSLR kategorisinin en donanımlı ürünü ve Canon”un en yeni modeli olan 500D elimize ulaştı. Canon geçtiğimiz yıl piyasaya çıkardığı 450D modeliyle amatör fotoğraf makinelerinin neler yapabileceği konusundaki çıtayı oldukça yukarılara taşımıştı. çok başarılı bir ürün olan 450D”den “daha iyi ne olabilir ki” diye düşünürken, rakip firmaların benzer ürünleri daha uygun fiyatlarla raflarda yerlerini almaya başladılar. Doğrusu, fotoğraf makinesi piyasasında rekabetin bu kadar yoğunlaştığı başka bir dönem daha hatırlamıyorum. Her gün olmasa bile her ay birkaç model piyasaya çıkıyor ve her çıkan model bir öncekine göre daha fazla özelliğe sahip oluyor. Bu kıran kırana rekabetin sonucu olarak Canon da, çok başarılı olan 450D modelinin yerine daha iddialı olan 500D modelini beklenenden 4 ay daha önce piyasaya sürme kararını aldı.

Aşağıdaki satırlarda ayrıntılı olarak işleyeceğim konuları kısaca özetleyerek söze başlamak istiyorum. öncelikle 500D konusunda size bir iyi bir de kötü haberim var. önce iyi haber: Makine “full HD” formatında video ve 15 milyon piksel çözünürlüğünde fotoğraf çekebiliyor! Kötü haber: “Bu da bulaşıkları yıkayamıyor!” Artık fotoğraf makinelerinden ne bekleyeceğimizi şaşırmış durumdayız. Yüksek çözünürlük, titreşim önleme, büyük ekran, canlı izleme, hafiflik, hız derken bir de bakmışız ki fotoğraf makineleri video da çekebiliyor. Gerçi 500D bu konuda bir ilk değil, ama ulaşılabilir fiyata satılan amatör bir modelin “full HD” formatında video çekebiliyor olması önemli bir yenilik. öte yandan, benim gibi yalnızca fotoğraf meraklısı iseniz, yani video olayına pek sıcak bakmıyorsanız, 500D”nin diğer özelliklerinin sizi cezbedeceğinden eminim.

Tasarım
450D ile tamamen aynı boyutlarda (129x98x62 mm) ve yalnızca 5 gr daha ağır (pilsiz 480 gr, pilli 529 gr) olan EOS 500D bir DSLR için oldukça küçük ve hafif görünüyor. Bu kadar küçük gövdelerin ergonomik olarak iyi kavranamama sorununa yol açmalarını tüm yazılarımda dile getiririm. 500D”yi de aynı nedenle eleştirmek durumundayım. Yetişkin bir erkeğin eline hiçbir şekilde oturmayan gövde sanki daha küçük ellere sahip olan bayanlar için tasarlanmış gibi duruyor. Ayrıca, çok zor basılan ISO düğmesinin yeri de hala kötü. Bu küçük gövdenin arka tarafında yer alan 3 inçlik mükemmel ekran ise tüm sorunları unutturacak cinsten. 450D”de de 3 inçlik bir ekran vardı, ancak çözünürlüğü 4 kat daha düşüktü. ‹ki model arasındaki en önemli görsel fark bu yüksek çözünürlüklü ekranla ortaya çıkıyor. Bunun dışında, iki modeli birbirinden ayırmak neredeyse imkansız. ön yüzde, sağ üst köşeye yerleştirilen mikrofon delikleri ve kavramayı iyileştiren dokulu plastik malzemenin kesimi dışında hiçbir fark yok. üstten baktığınızda ise çekim modlarını barındıran çarkın renginin siyahtan gümüş rengine döndüğünü görüyorsunuz (bence siyah daha güzel ve okunaklıydı). Arka bölümde ise az önce belirttiğim yüksek çözünürlüklü ekran dışında sağ tarafa konan hoparlör deliklerini fark ediyorsunuz. Sonuç olarak 450D”den hiç farklı olmayan gövde fotoğraf meraklılarının ilgisini çekecek kadar şık görünmeye devam ediyor.

Canon EOS 500D   Canon EOS 500D

Ekran ve bakaç
Makinenin arka bölümündeki 3 inçlik nefis ekran çok amaçlı bir kullanıma sahip. Hem ayarların hem de çekilen fotoğrafların izlenmesi için kullanılan ekran, dilenirse fotoğraf çekimi sırasında “canlı izleme” ve video çekimi sırasında da “ana ekran” olarak kullanılabiliyor. Ayrıca, optik vizörün hemen önüne yerleştirilen sensörler sayesinde makineyi gözünüze yaklaştırdığınızda ekran kapanıyor ve kullanıcısını rahatsız etmiyor. Canlı izleme fonksiyonu ve video çok kolay kullanılıyor ve bu güzel ekrandan konuyu izlemek çok zevkli. Ama bu ekran aktifken çekim yapmak istediğinizde otomatik netleme yapmak için sağ elinizin başparmağına denk gelen iki tuştan soldakine uzunca bir süre basmanız gerekiyor. “Uzunca bir süre” diyorum çünkü ayna yukarı kalktığı için alışık olduğumuz hızlı otomatik netlemenin (phase detect AF) yerini çok daha yavaş olan farklı bir otomatik netleme sistemi (contrast detect AF) alıyor. Bu sistemin netlemesi ise oldukça yavaş (2,5 saniye kadar sürüyor) ve özellikle düşük ışık koşullarında çok tutarsız. Amatör sınıftaki bir DSLR”nin çok hızlı olmasını beklemiyorum, ama bu süre yine de fazla uzun. Bu sınıftaki bir model için başarılı sayılabilecek olan optik bakaçta 9 adet otomatik netleme noktası bulunuyor. Ayrıca bakaçta yer alan bilgi penceresinde ISO değerinin yer alması da kullanışlılığı arttırıyor.

Görüntü kalitesi
Görüntü kalitesi çok başarılı olan 450D”nin çözünürlüğü 12 milyon pikseldi. 500D ise 15 milyon piksellik bir algılayıcı kullanıyor. Açıkçası, artan çözünürlüğe hiç kimsenin itirazı olacağını sanmıyorum, ama toplam yüzey aynı kaldığı sürece çözünürlük artışı demek, daha küçük boyutlarda algılama hücreleri demektir. Bu da, ışığın daha zor algılanması ve yükselen kirlilik (noise) değerleri demektir. Açıkçası, Canon mühendislerinin bu zor durumu başarılı bir şekilde çözdüklerini söylemeliyim. Gerçi görüntü kalitesinin 450D”den daha iyi olduğunu söyleyemem, çünkü artan çözünürlük değerleri yüzünden artık objektiflerin çözme gücünün yetersiz kalmaya başladığını ve burada bir sınırla karşılaştığımızı düşünüyorum. Ama bu koşullar altında, yani küçücük algılama hücreleri ve optik sınırlara rağmen elde edilebilecek en iyi görüntüyü sunuyor 500D. DIGIC IV işlemci ve 14 bit”lik RAW dosyalar sayesinde görüntü kalitesi çok başarılı. 8 bit”lik JPEG görüntülerin performansı da çok iyi. Renk doygunluğu yüksek ve gölge detayları gayet zengin. Işıklı ortamlarda çekilen fotoğraflar mükemmel, düşük ışık koşullarında ise gölge detaylarındaki renk kirliliği (chroma noise) düşük ISO değerlerinde bile fark ediliyor. Yeterli ışık altında çekilen fotoğraflar temizken, düşük ışık koşullarında çekilenlerin kirlilik düzeyi yüksek. 100 ile 12800 arasında değişen ISO değerlerinin biraz fazla geniş tutulduğunu düşünüyorum, ama 1600 ISO”ya kadar sorunsuz bir kullanımın mümkün olduğunu söyleyebilirim. çok gerek kalmadıkça 3200″e çıkılmamasında ve aslında 6400 ve 12800 yokmuş gibi davranılmasında ise büyük yarar var.

lk kez 450D”de kullanılan “highlight tone priority – açık ton önceliği” özelliği aktifleştirildiğinde beyazlar patlamadan daha fazla detay elde etmek olanaklı hale geliyor. Bu önemli özelliğin her zaman açık tutulmasını öneriyorum; harikalar yaratmasa bile, kesinlikle işe yarıyor. Bu özellik aktifleştirildiğinde 100 ISO değerinin kullanılamamasının nedeni 100 ISO”nun sonuçlarının çok kontrast olması. DSLR”lerin çoğunda olduğu gibi 200 ISO değeri kesinlikle en iyi sonucu veriyor.

Makineyle birlikte gelen 18-55 mm”lik “kit lens” oldukça keskin olmasına karşın, özellikle geniş açı konumunda renk saçılmalarına yol açıyor. Görüntü sabitleme özelliği (IS) de bulunan objektif çok ucuz olan fiyatı düşünüldüğünde kesinlikle işe yarayan bir ürün. Ama yine de düşük plastik kalitesi ve netleme sırasında çıkardığı tuhaf ses yüzünden pek çok kullanıcının bu objektifi bir an önce değiştirmek isteyeceğinden eminim.

Canon EOS 500D   Canon EOS 500D

Diğer özellikler
9 noktadan netleme sistemi sorunsuz ve bu sınıftaki bir makine için yeterli hızda çalışıyor. Makinenin arka bölümündeki kırmızı düğmeye basılarak aktifleştirilen “canlı izleme” özelliğini, geniş ekrandan izleyerek farklı yüksekliklerden fotoğraf çekmeye izin vermesi yüzünden çok yararlı buluyorum. Elbette netleme hızının düşmesi ve deklanşör gecikme süresinin artması gibi yan etkiler söz konusu, ama bu durum piyasadaki diğer modeller için de geçerli.

Benzer şekilde video fonksiyonu da geniş ekrandan izlenebiliyor. Makinenin üst bölümündeki mod çarkının video konumuna getirilmesi ve kırmızı düğmeye basılmasıyla video çekme işlemi başlatılıyor. çekim anında deklanşöre basarsanız video sonlandırılıp fotoğraf çekiliyor. Video sırasında otomatik netlemenin yavaşlığı ve kit objektifin netleme sesinin büyük bir gürültüyle kaydedilmesi yüzünden en iyi çözüm elle netleme. Zaten zoom fonksiyonunu elle yaptığımıza göre, netlemenin de elle yapılmasında büyük yarar var. Maksimum 30 dakika ya da 4 GB ile sınırlandırılmış olan video fonksiyonun görüntü kalitesi çok başarılı olmakla birlikte, özellikle az ışıklı ortamlarda otomatik olarak ISO yükseltimi yapıldığından çok kirli görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Bunu engellemek için açık diyaframlı bir objektif kullanmanızı öneririm.
Tüm DSLR modellerin ortak derdi olan toza karşı, 500D”de titreşimle toz önleme sistemi bulunuyor. Ayrıca akıllı bir yazılım, tozların yerini belirleyerek, temizlenmesine katkı sağlıyor. Piyasadaki tüm amatör modeller gibi 500D de SD/SDHC bellek kartı kullanıyor. JPEG formatında saniyede 3,4 kare hızında çekim yapabilen 500D, RAW formatında da bu hızı 8 kare için koruyabiliyor. Bu hız çok yüksek görünmese de, oluşturulan görüntülerin büyüklüğü düşünüldüğünde (ortalama JPEG dosya büyüklüğü 5,5 MB ve RAW dosya büyüklüğü 22 MB) bu değere saygı duymak gerekiyor.   P, Tv, Av, M, modlarına ek olarak CA adlı otomatik yaratıcı mod, tam otomatik, otomatik alan derinliği, portre, manzara, yakın plan, spor, gece portre çekim ve flaşsız çekim modları bulunuyor. 30 saniye ile 1/4000 saniye aralığında değişen enstantane değerlerini 1/2 ya da 1/3 stop aralıklarla ayarlayabiliyorsunuz. Flaş senkron hızı 1/200 saniye olan makinenin üzerinde bulunan flaş kızağı sayesinde Canon”un tüm modern flaş ünitelerini kullanabiliyorsunuz. 35 bölgeli değerlendirmeli, bölgesel, noktasal ve merkez ağırlıklı olmak üzere dört farklı ışık ölçüm sistemiyle, 500D kullanıcısına sınıfının ilerisinde ışık ölçüm olanakları sunuyor.

Son olarak pil konusuna da değinmek istiyorum. Canlı izleme fonksiyonunu ve video çekiminin pil tüketimini arttırdığı kesin. Bir önceki modelde de kullanılan 1050 mAh, 7.4 Volt”luk pil normal koşullarda rahatlıkla 500-600 karelik çekimler yapabilecek performansa sahip olmasına karşın, özellikle video çekimi sırasında pil tüketimi çok artıyor. Bu nedenle, opsiyonel olarak satılan ve makinenin altına monte edilen dikey tutuş kabzası (vertical grip) BG-E5″i hararetle öneriyorum. çünkü bu kabza iki pil barındırabiliyor ve makinenin tutuşu özellikle büyük boyutlu objektiflerle birlikte kullanıldığında daha dengeli hale geliyor. Ayrıca, hava atmaya meraklılar için şunu da söyleyeyim: Makine daha büyük ve gösterişli bir hale geliyor! 25 ayrı dil seçeneği bulunan menüde ne mutlu ki Türkçe de bulunuyor.

Sonuç
EOS 500D, sahip olduğu özellikler ve kullanışlılığıyla amatörler için ideal bir refleks fotoğraf makinesi. Canon, 500D ile amatör sınıfın sınırlarını zorlamış, hatta aşmış görünüyor. Sınıfının en yüksek çözünürlüğü, en geniş ve en yüksek çözünürlüklü ekranı, canlı izleme fonksiyonu ve video çekme gibi özellikleriyle yarı profesyonel sınıfa yaklaşan 500D, fotoğrafla ciddi olarak ilgilenen amatörler için en uygun seçim haline geliyor. Bu kadar çok özelliği uygun fiyatlı amatör bir makinede görmek gerçekten şaşırtıcı ve insanın aklına şu soru takılıyor: Daha büyük ve pahalı bir makineye ne gerek var? Neredeyse mükemmel olan makinenin tek sorunu ele iyi oturmayan küçük gövde. Bu açıdan bakıldığında bayan fotoğrafçılar için ideal olan makine, daha iri ellere sahip olan erkek kullanıcılara sorun yaratabilir. Eğer bunu bir sorun olarak görmüyorsanız, 500D sizi mutlu edecek ideal bir fotoğraf makinesi.

Canon EOS 500D   Canon EOS 500D

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here