Ana sayfa Donanım Canon EOS 1000D

Canon EOS 1000D

0

Giriş düzeyindeki amatörler için uygun 1000D, sınıfının gereklerini başarıyla yerine getiriyor.

EOS 1000D, bir önceki giriş düzeyi modeli olan EOS 400D”ye çok benzeyen, aşağı yukarı aynı büyüklükte ve aynı özelliklere sahip bir ürün. Ama ağabeyi 450D”de kullanılan “Live View” (canlı izleme) modunu da barındıran hafif ve becerikli bir kardeş.

Tasarım
Her ne kadar dünyanın en küçük DSLR modeli olmasa da, 1000D bir DSLR için oldukça küçük boyutlarda (126x98x62 mm) ve çok hafif (pilli 502 gr) bir ürün. Tasarım olarak oldukça şık olan 1000D, malzeme kalitesi olarak sınıfının ortalamalarını aşamıyor. Tamamen plastik olan gövde, hafiflik adına çok başarılı değerleri sağlasa da, kavrama duygusu ve sağlamlık hissi olarak pek de tatminkar değil. çok kolay kullanılan bir fotoğraf makinesi olarak tanımlayabileceğim makine, en kolay ulaşılabilen Canon ürünü olarak dikkat çekiyor. Son derece küçük gövde, ergonomik olarak bir takım sorunları da barındırıyor doğal olarak. Düğmelerin yerleri (üst bölümdeki ISO düğmesi dışında) son derece iyi yerleştirilmiş. Yalnızca oryantasyon (sol, sağ, yukarı, aşağı) düğmeleri gövdeyle aynı yükseklikte olduğu için basmak için biraz fazla kuvvet uygulamak gerekiyor.

Makinenin arka bölümündeki 2,5 inçlik ekran hem ayarların hem de çekilen fotoğrafların izlenmesi için kullanılıyor. Ayrıca, “Live View” olarak adlandırılan ve günümüz DSLR makinelerinde giderek standart bir donanım haline gelen “canlı izleme” fonksiyonu da aynı ekrandan izlenebili-yor. Otomatik netleme noktalarının 7″ye indirilmiş olması Canon adına bir gerileme olarak değerlendirilebilir, ama rakiplerin 3 ya da 5 AF noktası sunduğu bir sınıfta 7 noktalı sistemi bir nimet olarak görmek de mümkün. Bakaçta yer alan bilgi penceresinde ISO değerinin ve peşpeşe çekebileceğiniz kare sayısının yer alması da güzel bir özellik.

Görüntü kalitesi

APS boyutunda ve 1,6x odak çarpanına sahip olan algılayıcı, EOS 400D”de kullanılanla aynı: 10.1 milyon piksellik çözünürlüğe sahip. İşlemci olarak da yine DIGIC III görev yaptığından, görüntü kalitesinde önemli bir değişiklik yok. Yalnızca, “auto lighting optimizer” adlı fonksiyonun dev-reye sokulmasıyla, tanımlanabilen ton aralığı birazcık daha genişlemiş. Yani gölge detaylarında az da olsa iyileşme sağlanmış; küçük ama önemli bir gelişme. özellikle 100 ISO değerindeki görüntü kalitesi çok başarılı. 200 ve 400 değerleri de sorunsuz. 800 ISO”daki kirlilik (noise) düzeyi biraz yüksek olmakla birlikte “kullanılabilir” durumda. En yüksek değer olan 1600 ISO pek de iyi görünmemekle birlikte, bazı durumlarda hayat kurtarıcı olarak kullanılabilir.
Görüntü sabitleme özelliği (IS) de bulunan objektif, bir önceki modele göre oldukça iyileştirilmiş ve çok ucuz olan fiyatı düşünüldüğünde kesinlikle “olağanüstü” bir ürün. Ama yine de netleme sırasında çıkardığı tuhaf ses yüzünden pek çok kullanıcının bu objektifi bir an önce değiştirmek isteyeceğinden eminim.

Diğer özellikler

7 noktadan netleme sistemi sorunsuz ve bu sınıftaki bir makine için yeterli hızda çalışıyor. Tüm DSLR modellerin ortak derdi olan toza karşı, 1000D”de titreşimle toz önleme sistemi bulunuyor. Ayrıca akıllı bir yazılım, tozların yerini belirleyerek, temizlenmesine katkı sağlıyor. Giriş düzeyindeki tüm modeller gibi 1000D de SD/SDHC bellek kartı kullanıyor. JPEG formatında saniyede 3 kare hızında çekim yapabilen makinenin hızı, RAW formatında saniyede 1,5 kare gibi bir değere düşüyor. Hele RAW+JPEG formatını kullanıyorsanız, hız daha da düşüyor ve bu hızı ancak 4 kare için koruyabiliyor. Yani seri çekim yapmayı düşünüyorsanız, RAW ya da RAW+JPEG çekim modunu kullanmamanızı öneririm. JPEG formatında ise kart dolana kadar seri çekim yapabiliyorsunuz. P, Tv, Av, M modlarına ek olarak tam otomatik, otomatik alan derinliği, portre, manzara, yakın plan, spor, gece portre ve flaşsız çekim modları bulunuyor. Son olarak pil konusuna da değinmek isti-yorum. Canon mühendisleri, önceki modellerde kullanılan düşük amperli pili 1080 mAh, 7.4 Volt”luk yeni pille değiştirmişler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here