Ana sayfa Haber Canon 470EX-AI flash, en iyi ışığı otomatik olarak belirliyor

Canon 470EX-AI flash, en iyi ışığı otomatik olarak belirliyor

0

Flash tekniği doğru kullanıldığında fantastik fotoğraf çekimi yapmak mümkün. Canon’un Nisan ayında çıkaracağı 399$ değerindeki 470EX-AI adlı cihaz, yansıyan ışığın en iyi noktasını otomatik olarak tespit edebilen bir flash. 

470EX-AI diğer Canon Speedlite’lar gibi görünüyor ama gövdesinin içinde motorlar, menteşe ve flashın ön yüzünün yanlarında bir sensör bulunduruyor. Kameranın çekim düğmesine iki kere dokunduğunuzda flash nesneye yönelerek mesafeyi hesaplıyor ve sonra tavana yönelerek, Speedlite ile aynı işi görüyor. Flash çekeceğiniz şey için mükemmel ışığı yakalamak amacıyla en iyi doğrultu olduğunu düşündüğü yöne son bir kez yöneliyor hemen sonrasında. 

Yeni flash oldukça güzel bir fikir ama bazı kısıtlamaları var. Birincisi, eğer flasha bir noktayı seçtirdikten sonra çekeceğiniz sahneyi yeniden düzenlemek için hareket ederseniz, tüm işlemi tekrar yapmak zorunda kalırsınız, aksi takdirde ışık yanlış yöne yansır. Flash aynı zamanda bu mükemmel performansını sadece tavanlarda görebiliyor. Kamerayı yana çevirdiğiniz zaman flash ölçüm yaptıktan sonra yine yukarıya doğru dönecektir. Sensör sınırı 80 cm olmakla birlikte, tavanın siyah renk olması halinde ise flash düz konuma geçiyor. 

‘Yarı otomatik’ olarak adlandırılan, yarı profesyoneller için kullanışlı olan mod, fotoğraf çeken kişinin, flashı istediği açıya yönlendirmesini, böylece fotoğraf çekme butonuna her çift dokunuşta flashın tekrar o açıya dönmesini sağlıyor. 

Fotoğrafçının ya da kameranın çekimler arasındaki hareket şekline bağlı olarak her defasında tam olarak aynı noktaya dönüş yapamayabiliyor flash. Fakat değerli saniyelerden tasarruf etmenizi sağlayabiliyor. Farz edelim ki yakınınızda büyük beyaz renk bir duvar var ve flashı bu duvardan yansıtmak istiyorsunuz. 470EX-AI ile bu açıya kilitlenerek, kamerayı ya da kendinizi her hareket ettirişinizde flashı ayarlamak zorunda kalma ihtiyacını ortadan kaldırabiliyorsunuz. 
Tüm bu ekstra teknoloji size pahalıya mal olmamakla birlikte, tercih halinde normal bir flash olarak da kullanılabiliyor. Şunu da belirtelim ki, 470EX-AI’de radyo vericisi bulunmuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here