Ana sayfa Haber Candy Crush masum değil

Candy Crush masum değil

0

Candy Crush masum değil

King”in yarattığı Candy Crush kuşkusuz ki Facebook üzerinden oynanan en iyi oyun değil. Ancak psikologlara göre masum bir oyun da değil. İnsanların beyinlerindeki en köklü arzuları tatmin ettiğini söyleyen psikologlar, oyunun parlak renkleri ve eğlenceli müzikleri ile çekiciliğini artırdığını belirtiyor. Peki, biz bu oyunu neden seviyoruz ve neden sevmiyoruz?

 

Neden Candy Crush  seviyoruz?

Bölümlerin sonunda, arkadaşlarımız arasında kaçıncı olduğumuzu gösteren şerit ile rekabet duygumuz canlanıyor ve hep en iyi olmaya çalışıyoruz.

 

Bölümlerde çıkan jelatinli ve her şeyi patlatan özel şekerlemeler ile ekranda harika renkler beliriyor. Böylece hamle harcamadan bölümün yarısını bitirmiş oluyorsunuz. Bu şekerlemeler her zaman gelmiyor ama yapılan araştırmalara göre insanlar her an gelebileceği umuduyla kendilerini daha iyi hissediyorlar.

 

Oyunun en önemli özelliklerinden biri, bazı bölümlerin haricinde, zaman baskısının olmaması. Verilen hamleler ile bölümü tamamlayıp, bir sonraki sürprizlere kendinizi hazırlıyorsunuz.

 

Zaman baskısının olmamasının en önemli avantajlarından biri de oyun içinde tıkandığınızda, patlatılabilecek şekerlemeler yanıp sönmeye başlıyor ve böylece fark edemediğiniz şekerlemelerin yerlerini değiştirebiliyorsunuz.

 

Her bölümde ayrı bir ödülün olması, merak uyandırıp, bir sonraki bölüme geçme isteği uyandırıyor ve böylece yeni sürpriz şekerlemeler ile yeni görsel şölenler yaratabilirsiniz.

 

 

Neden  Candy Crush  sevmiyoruz?

 

Arkadaşlarımızla rekabet içinde giderken o son hamle var ya o son hamle! Günlerce uğraştığımız bölümü geçmek için son iki şekeri patlatmanız gerekiyor ama sizin bir hamleniz var, işte o saç baş yolduran bir durum haline geliyor!

 

Bu sizi değil daha çok facebook arkadaş listenizi sinir eden bir durum haline geliyor. Siz istiyorsunuz ki, hiç durmadan bu oyunu oynayayım, bunun için de bütün listemi davet edeyim, sürekli can gelsin. Arkadaşlarınızın yakarışlarını duyuyorsunuzdur herhalde “Yeter, oyun istekleri göndermeyin!” diye.

 

ücretsiz olarak indirdiğiniz uygulamada, şekerleri patlatıp jöleleri temizlerken, bir de bakıyorsunuz ki ekstra hamle satın almanız için bir uyarı çıkıyor önünüze. Zaten haftalar olmuş aynı bölümdesiniz, 0.99 $ vermemek için kendinizi zor tuttuğunuz bu an sinirleri geriyor!

 

King”in Candy Crush için aldığı son karar, Candy”nin isim haklarını satın alması oldu. Bu da doğal olarak içinde Candy geçen tüm oyunlar için bir sorun teşkil etmeye başlayınca, büyük bir kitle tarafından tepkiyle karşılaşacağı düşünülüyor.

 

Kötü olan özelliklerinden sonuncusu da bağımlılık yaratıyor olması. Canlar bittikten sonra, özellikle size can gönderecek tüm arkadaşlarınızın uyku saatine denk geldiyse, 30 dakika boyunca beklemek oldukça sıkıntılı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here