Ana sayfa Donanım Candy Crush bağımlılığının sebebi bulundu!

Candy Crush bağımlılığının sebebi bulundu!

0

Dr. Simon Moore, bu bağımlılığın sebebini anlattı. Guardian, Psikolog Dr. Simon Moore ile geliştiricilerin oyunlarında kullandığı bağımlılık yapan gizli öğeleri konuştu. Sonuç ise çok şaşırtıcı çıktı. Geliştiricilerin bağımlılık sırrı, doğru renk kombinasyonlarını kullanarak, basit oynanış mekaniklerine sahip düşük grafikli oyunlar üretmek. Bağımlılık yapacak bir mobil oyun geliştirmenin en büyük sırrı, mobil oyuncunun telefonu ve tableti ile neler yaptığını anlamak. Akıllı telefon ve tablet kullanıcıları, cihazlarıyla çok fazla şeyi aynı anda gerçekleştiriyor.

 

 

Candy Crush neden bağımlılık yapıyor?

 

 

 

Bu yüzden geliştiricilerin, oyunculara yaptıkları şeye ara verip oyun oynama ve istedikleri zaman yeniden diğer şeylerle ilgilenme özgürlüğünü sunan oyunlar tasarlamaları gerekmekte. Moore ayrıca, geliştiricilerin çok heyecan verici ve sürprizlerle dolu oyunlar tasarlamamaları, bunun yerine oyuncuyu sürekli, aralarında çok az fark olan birbirine benzer görevlere yönlendirmeleri gerektiğini söyledi.

 

Flappy Bird ve Pet Rescue Saga oynayanların bileceği gibi bu oyunlarda oyuncunun karşısına hiçbir sürpriz çıkmıyor; oynayış sürekli tek düze bir şekilde devam ediyor. Her şey, yarı bilinçli tıklamalarla gerçekleşiyor. Dr. Moore, başarılı mobil uygulamaların oyuncuyu çabuk karar vermeye değil, bunun yerine uzun soluklu stratejik kararlara ittiğini; öte yandan bunun oyun içi satın almaları da artırdığını belirtti.

 

 

Candy Crush neden bağımlılık yapıyor?

 

 

 

“Kal ve savaş veya kaç ve saklan” gibi anlık kararların heyecan verici sistemler olduğunu söyleyen Moore, bunlarla birlikte “Bu zırhı almak için yeterli parayı nasıl kazanacağım?” gibi soruların da oyuncuya aşılanması gerektiğini belirtiyor ve devam ediyor: “Skyrim ve World of Tanks bunu bir hayli iyi yapıyor.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here