Ana sayfa İnternet Can Gox: Yalnızım Ben

Can Gox: Yalnızım Ben

0

Onu Kaybedenler Kulübü’ndeki My Woman şarkısıyla tanıdık. İstanbul Bilgi üniversitesi”nin Caz Vokal Performansı bölümünü kazanarak Nükhet Ruacan ve Randy Esen”den performans eğitimi alan Can Gox, kariyerinin ilk solo albümü “Yalnızım Ben” ile dinleyiciyle buluştu ve albüm hikayesini sizler için anlattı
 

Albüm yolculuğu…

Albümün yapma kararı, Kaybedenler Kulübü soundtrack”i ve Kuzey Güney dizisinde yer alan “Haydar Haydar” ın gördüğü ilgi üzerine alındı. Ben bir şey yapmadım, “Onlar” yapt:) Yolun her türü keyiftir, kaçmaktır, kendini aramaktır bana göre ve bu albümün bitiş saniyesine kadar da bu arayış devam etti. Tüm albümlerimde de devam edecektir. İnsanın kendini araştırması kolay bir şey değil.
 


 
Yapım aşaması…

Kafamızda albüm planı netleştikten sonra birkaç yapımcı firma ile görüştük. Ancak benim hayalimdeki prodüksiyon şekli farklıydı. Aslında farklı değil, prodüksiyon koşulları günümüzde değişmiş. Yapımcı firmalar artık “Getir masama dinleyelim” diyorlar. Kendilerince haklı oldukları yanlar da var ancak bir müzisyeni veya grubu biliyorsanız ve desteklemek istiyorsanız/inanıyorsanız yapımcılığın altın kuralı (bence) a”dan z”ye sanatçıya bestelerini oluşturabilmesi için gerekli altyapıyı oluşturmaktır. Bu eskiden böyleydi. Bu şartları bize Sarı Ev Müzk Prodüksiyon ve EMI Müzik kayıtsız ve şartsız olarak sağladı. Zaman kısıtlaması olmadan kayıt imkanı, ekipman, bestelerin realize edilebilmesi için mekan/alan… Bu, müzisyen için rüya gibi bir şey. Bu şartlar oluşunca nasıl beste çıkmaz ki:) 3 ay içerisinde anahtar teslim olarak tüm şarkıları bitirdik.

 

Canlı performans…

C.G. : Albümde çalınan şarkıları sahnede en iyi şekilde icra edebilmek için hep “Az, çoktur.” mantığı ile sound kurmaya çalışıyoruz. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki konser salonları haricindeki konser verilen barlar sahne rider”larımızı tam anlamıyla sağlamakta zorluk çekiyorlar. Onların işi de zor; bizim işimiz de, dolayısıyla minimal sound ve egodan uzak bir şeyler üretmek en güzel yol bize göre.

Kaybedenler Kulubü…

C.G. : Kaybedenler Kulübü zaten bizi büyüten programdı 90″larda. Dinlerdik, katılırdık. Sonra Kadıköy bizi kucakladı, ben de bir kulüp üyesi oldum. Geniş kitlelere ulaşılmış olabilir ancak biz yine aynı şeyi yapmaya devam ediyoruz. Radyo www.standart.fm olarak devam ediyor, Kaan çaydamlı ve Mete Avunduk programı hala haftada üç gün yapıyorlar. Mehmet Ada öztekin film ve dizi çekmeye devam ediyor. Biz müziğimizi yapıyoruz. Yalnızız ve Kadıköy’deyiz… Daha ne olsun:)
 


 
Eğitim…

C.G. : Eğitim öncesi ve sonrası diye bir ayrım yapamıyorum. öğretim denilen şey bana göre öğreticilerin verdiği ipuçlarını en iyi şekilde yakalayıp, kendi yeteneğinizle harmanlamaktır. Okulda öğretilen her şey bir zamandan sonra akılda kalmıyor. çok uçucu bana göre. Ancak tüm öğretmenlerimin cümleleri, tavsiyeleri ve nasihatlerini asla unutmadım/unutmayacağım… Saygı ile uygulamaya devam edeceğim. Bunu bilerek yaşamak lazım. Sadece müzikte değil. Saygı ve vefayı unutan birey, bu hayattaki asli görevini de unutmuş demektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here