Ana sayfa Makale Can Dostları Mutlu Edecek Cihazlar

Can Dostları Mutlu Edecek Cihazlar

Can dostları teknoloji ile eğlendirmek, beslemek, onlara göz kulak olmak ve çok daha fazlası mümkün.

0

Modern çağda yaşam, sürekli internete bağlı kalma gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Bu kapsamda anlık mesajlaşma ya da görüntülü arama servislerinin aile, eş, dost ya da iş arkadaşlarıyla iletişim için ilk tercihler haline dönüştüğü de bir gerçek. Peki önemli, hatta çok önemli bir şeyi unutmuyor musunuz? Evde beslenen sevimli dostlarınızı… Teknoloji iletişim şeklini köklü bir şekilde değiştirirken evcil hayvanların sahipleriyle ilişkisine de yeni bir boyut getirdi. Çok sayıda teknoloji ortaya çıktı…

Günümüzde startup’lar için ilginç fikirlerin çıkış noktasını oluşturan sayısız prototip söz konusu. Temelde ise sevimli dostlardan uzakta işlerinizi hallettiğiniz sırada onlara akıllı telefonunuz vasıtasıyla bir göz atmanız ya da tek bir dokunuşla onları -uzaktan- beslemeniz ya da eğlendirmeniz gibi şeyler var. Elbette çok daha fazlası da… Örneğin köpek gezdiricisi bulucu Wag, evcil hayvan GPS’i Whistle, bir tür Airbnb maiyetindeki (kısa süreli kalacak yer organize eden) DogVacay…

Sevimli dostlarla çevrili (kedisinden kaplumbağasına, köpeğinden balığına…) Newtech ekibi olarak, evcil hayvanlar odağında geliştirilen birbirinden ilginç teknolojileri araştırdık ve sizler için en ilginç olanları bir araya getirdik.

Pet Tunes

Köpeklerin de morali bozulabilir. Fırtınadan korkabilir, bir şeylerden rahatsızlık duyabilirler. Siz evde yokken üzgün bile hissederler. Pet Tunes, onları sesle teselli eden, son derece sevimli bir cihaz. Önceden yüklü özel frekanslı orijinal müziklerle gelen Pet Tunes’taki seslerin sevimli dostları iyi hissettirdiği klinik olarak kanıtlanmış ve veteriner hekimler tarafından onaylanmış. Pek pahalı da sayılmaz.

Whistle

Evcil dostunuzun tasmasına takılan bir GPS cihazı ve akıllı telefonunuz arasındaki bağlantı sayesinde köpeğinizin nerede olduğunu harita üzerinden anbean görebilmeniz mümkün. Özellikle evcil hayvanını gezdirmesi için biriyle anlaşan sahipler için etkili bir kontrol imkanı sunuyor.

Furbo

Köpekler için geliştirilen bu kamera sistemi, gece görüşü, hareket algılama, stereo hoparlör gibi özelliklere sahip. Sofistike tasarımıyla dikkat çeken Furbo, evdeki köpeğinizin dikkatini sesle çekip onu yakınlara getirme prensibiyle ilerliyor. Geldiğinde onu akıllı telefonunuzun ekranında görüyorsunuz. Bu kamera temelde sahibinden uzakta evde, bir şeylerden rahatsız olup havlayan köpeklerin dikkatini dağıtıp onların sakinleştirilmesi gibi bir amaç da güdüyor. Akıllı telefonun yanı sıra Apple Watch üzerinden de ayar modu ile kontrol edilebiliyor. Sadece telefon ekranından görüntü alabildiğinizi belirtelim.

Nest Cam IQ

Herhangi bir sevimli dost için geliştirilen bir diğer popüler kamera sistemi de Cam IQ. Sesli uyarı, stereo hoparlör, hareket algılama gibi özelliklerle geliyor. Öne çıkan özelliği, köpek havlamasının ya da örneğin yabancı bir kişinin sesinin algılanması ve akıllı telefonunuz üzerinden size bildirim gelmesi elbette. Yüksek kaliteli görüntüleri yine telefon ekranında görebilir, ayrıca abonelik üzerinden 5 gün öncesine dair video geçmişi de alabiliyorsunuz. Ev güvenliği için de ideal.

Petcube Play

Petcube Play, aslında biraz Pawbo +, biraz da Cam IQ karışımı bir aygıt. Ekranda sürükleyip bırakarak hareket ettirerek kontrol ettiğiniz lazer oyunu fonksiyonunun yanı sıra video görüntüsü aktarımı sağlıyor. Sınırlı miktarda bir bulut depolama alanı sayesinde kısa süre öncesi için geri sarma özelliği de sunuyor. Daha fazlasını isterseniz ücretli üyelik edinebiliyorsunuz. Oldukça kompakt ve mütevazı fiyatlı olduğunu da belirtmemizde yarar var.

Petcube Bites

Onları ödüllendirmeye ne dersiniz? Üstelik siz evde yokken. Nasıl mı? Bites, tam olarak bunun için geliştirildi. Kedi ve köpekler için geliştirilen Bites, 33 cm’lik uzunluğu ve fırçalanmış metal gövdesiyle son derece şık. Ses çıkarabilir, onu çağırabilir ve ardından da akıllı telefon ekranına tek bir dokunuşla cihazın ona küçük ödül maması vermesini sağlayabilirsiniz.  Petcube Play gibi dört saatlik ücretsiz video çekimi elde edebildiğiniz cihaz, aynı zamanda Amazon Alexa uyumlu.

The Little Cat

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız veya kediniz içeride kalmayı tercih ediyorsa dışarıda olduğunuzda onun hareketsizliğinden endişe duyabilirsiniz. Ne de olsa sağlıklı bir yaşam için spor şart değil mi? The Little Cat, büyük bir hamster çarkına benziyor. Tırmanmasını teşvik etmek için bir lazer yönlendirici kullanıyor. Kedinizin etkilenip harekete geçmesi için akıllı telefonunuz üzerinden farklı lazer komutları ayarlayabiliyorsunuz. En nihayetinde ise bu cihaz, siz evde yokken kedinizin tembel tembel durmaması için oldukça inovatif bir çözüm.

 Wagz

Kedi ve köpekleri uzaktan beslemek için geliştirilen Wagz, birçok ülkede son derece popüler. Çalışan ve tek yaşayanlar için sevimli dostlarını beslemenin en teknolojik yolu. Birden fazla köpeğiniz varsa kapaklarını yapılandırabiliyorsunuz.

Basepaws Cat DNA Kit

Evdeki kediniz için inovatif bir DNA çözümü. Çok fütüristik değil mi? Genetik testlerle kedinizin cinsinin belirlenmesini de sağlayan bu kit, aynı zamanda ideal kiloları, potansiyel sağlık sorunları ve daha fazlası için önemli bilgiler sağlıyor. Kedinin saç ve yanak hücrelerinden elde edilen örneklerin postayla gönderimi şeklinde başlayan süreçte sonuçlar 8-12 hafta sonra size geri geliyor. Bu arada söz konusu startup fikrini bulan kişilerden korkmalı mıyız, bize sorarsanız asıl mesela bu.

 LavvieBot Purrsong

Kedilerle yaşamanın en kötü yanlarından biri çöp işleridir. Kedinin tuvaletini temizlemenin keyifsizliğinden yola çıkan Lavviebot Purrsong, işlemin otomatikleştirilmesini esas alıyor. Bunu Wifi bağlantısıyla gerçekleştiriyor, kokuyu azaltacak önlemler alıyor, ızgara sistemiyle hijyen sağlıyor. Size sadece çekmeceleri ara sıra boşaltmak kalıyor. İnanılmaz ama bir mobil uygulama üzerinden size çöpün dolmak üzere olduğunu bilgisini de veriyor.

 Inubox

LavvieBot Purrsong’a göre çok daha geniş bir alana ihtiyaç duyan Inubox, köpekler için geliştirildi. Ağırlığı algılayan sistem, köpeğinizin tuvaletini yapmasının ardından hidrofobik malzemeyi temizleme işlemi yapıyor. Köpeğinizi dışarı çıkaramadığınız günlerde yardımınıza koşuyor. En pahalı pet gadget’larından biri olduğunu belirtelim.

GoPro Fetch

GoPro’yu bilirsiniz; aksiyon kameraları üreticisi, üstelik denizin altından dağların tepesine kadar hemen her yerden muazzam görüntüler kaydedebilmenize olanak tanıyan sayısız aksesuara sahip. İşte bu aksesuarlardan biri de GoPro Fetch. Bu aksesuar GoPro kamerasını köpeğinize bağlayıp dünyayı onun gözünden görmenizi sağlıyor. Konforlu, dayanıklı bir tür koşum takımı da denebilir. 150-200 TL aralığında bir fiyatla ülkemizde de satın alınabiliyor.

 Binatone

Akıllı tasma Binatone ile köpeğiniz, sahibine uzaktan canlı veriler gönderiyor. Dahili GPS, hoparlör ve kamerası sayesinde evcil hayvanların yerleri izlenebiliyor, onlara uzaktan komut verilebiliyor ya da canlı video yayını yapılabiliyor. Bu tasma aynı zamanda ultrasonik dalgalar yayarak köpeklerin kötü davranışlarının düzeltilmesine de yardımcı oluyor.

 DogVacay

Tatile çıkacaksınız diyelim ve sevimli dostunuzdan birkaç günlüğüne ayrılmanız gerekli. Bir pet shop’a bırakmak yerine DogVacay uygulaması üzerinden ona özel bir bakıcı bulabilirsiniz. Evinize yakın konumdaki bakıcı adaylarını görebildiğiniz uygulama, ABD’de son derece popüler.

Pawbo +

Kedi, köpek gibi ev hayvanları için geliştirilen Pawbo +, kediler için lazer oyunu ve ödül özelliği ile oldukça fonksiyonel. Evcil hayvanın ona erişimi ve etrafta kırılıp dökülecek pek bir şeyin olmaması önemli gereklilikler. Ayrıca kedi gibi görünmesini sağlayan bir çift kulak gibi neşeli aksesuarlara da sahip.

Evcil hayvan teknolojisi pazarı sadece ABD’de 67 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı.

Köpekler ve ‘küçük hayvanların’ gözlerini Güneş ışıklarından korumak gerektiğini düşünen Yolanda Ramirez adlı bir hayvan sever, esnek bir kayışla bir çift güneş gözlüğünün takılmasını esas alan patentin sahibi. Söz konusu patentin 1998’de alındığı kaydediliyor. Bu ilginç güneş gözlüğü sevimli dostlarınızın gözlerini korumakla kalmıyor, gülünç derecede havalı olmalarını da sağlıyor.

Biliyor muydunuz?

IBM’in oldukça ilginç bir teknoloji patenti var; siz yokken evcil hayvanlarınızın canlı görüntüsünü kaydeden drone.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here