Ana sayfa Donanım Çalışkan Karınca

Çalışkan Karınca

0

Gael Martinet, engineer olarak çalıştığı esnada hayal ettiği bir plug in’i yaratmak için kolları sıvamıştı. Tamamen profesyonel ortam için kullanılacak bu mastering aracının ayarları aynı zamanda kolay ve eğlenceli olmalıydı. Flux Audio plug in’leri, onun tüm bu fikirlerini yansıtıyor. Bu ay mercek altında Syrah var…

Flux Audio plug
Bir kompresördeki temel parametreler nelerdir? Ratio, Treshold, Input, Output. Daha fazla parametresi olan tabi ki milyon tane kompresör var. Bunları ayarlamak için değerlerini ve etkilerini bilmek gerekir fakat yeni başlayanlar için normalize mantığında çalışan araçlar da bolca bulunuyor

İster amatör, ister profesyonel olun, karşılaşılan en büyük sorunlardan bir parametrelerin aslında gerçek anlamada neyi kontrol ettiğini bilmemek ve buna bağlı olarak duyum ile ilerlemeye çalışırken, deneme yanılma yöntemi ile kaybedilen değerli zamandır. Bu durumda hem bir standardın yakalanması hem de hedefe odaklı bir çalışmanın gerçekleşmesi düşük bir ihtimal olacaktır. Dijital teknikten öğrenmeye başlamanın bir dezavantajı ise bilinen parametrelerin marka ve software-hardware ilişkili ortamlarda sonuçlarının farklılık göstermesidir. Analog elektro teknikten öğrenmeye başladığınızda temelinizi daha efektif hale getirmek olasıdır muhtemel sorun ise bunun uzun süre alması ve dijital tekniğe geçişte duyumun öneminin ikinci plana atılmasıdır.

 

 

Flux Audio plug

Bu ayki inceleme konumuza gelecek olursak, herkes aslında çok kolay ayarlanabilecek ama aynı zamanda mastering ortamında kullanabileceği kaliteli bir plug in hayal eder. Eder de bekler durur. Her gün yeni bir plug in çıkabilir, ama bu tür cihazların tasarımı kolay değildir. İşte bu düşünceden yola çıkan Fransız Mastering Engineer Gael Martinet, 2006 senesinde FLUX Audio firmasını kurdu. Gael engineer olarak çalıştığı esnada hayal ettiği bir plug in’i yaratmak için kolları sıvamıştı. Tamamen profesyonel ortam için kullanılacak bu mastering aracının ayarları aynı zamanda kolay ve eğlenceli olmalıydı. Aslında Flux Audio plug in’leri, onun tüm bu fikirlerini yansıtıyor. İlk etapta görünüşleri bizi korkutabilir ama etkili oldukları kesin. Dikkatli baktığımızda aslında parametre terimleri biraz duygusal gözüküyor ama bu yüzeyin altında 348Khz örnekleme frekansı ile çalışan bir 64 bit engine bulunuyor.

Biz bu ay Syrah”ı mercek altına alıyoruz.  Flux Syrah’ın AU, VST ve RTAS formatları bulunuyor. PC ve Mac platformlarında kullanabilirsiniz. Onu tanımlamak istersek dinamik prosesörü diyebiliriz. Syrah”ın hedefi çok yönlü müzikal dinamik çalışmaları gerçekleştirme ve kullanıcıya yaratıcılığını kısıtlamadan yalın bir yüzey ile gerekli parametreleri kontrol edebilme imkanı sağlamak. Syrah bu çalışma ortamı için gerçek zamanlı dinamik tanımlama sistemi ve ses basıncı odaklı proses tekniğini kullanıyor.

Flux Audio’nun daha önceki plug in’lerinde kullandığı “BitterSweet”, “Adaptive Dynamics”,”Independent Level” teknolojilerini yine Syrah’da görebiliyoruz. Bu teknolojiler sayesinde mix ortamında, kanal dinamiklerinde ve daha sonra mastering uygulamalarında oldukça geniş bir yer bulabiliyor.

 

 

Flux Audio plug

En büyük özelliği…
Syrah’ ın en büyük özelliği ie şu: üzerinde bulunan parametreler aslında bizim standart olarak bildiğimiz değerleri kontrol etmiyor. Bir potun değerini değiştirdiğimizde Syrah, içeride kompleks parametreler zincirini devreye sokuyor. Gael”in burada gerçekleştirmek istediği hem yaratıcı hem de yüksek kalitede bir sinyal işleyişi.

Syrah aynı zamanda çok geniş yelpazede bir preset ve preset manager sunuyor. Preset’ler arasında morphing yapmak da mümkün ama mastering durumunda ne kadar preset ve morphing kullanılır ayrı konu. Yine de bulunması uzun süre aralıklarla kullanılan materyaller için tabi ki yararlı. Syrah’da iki adet preset slot’u bulunuyor. İki slot’a farklı preset’ler yükleyip A/B ibresi ile karşılaştırma yapabilmenin yanının da mix de yapılabiliyor.

Syrah’ın yüzeyine ilk baktığımızda gözümüze çarpan ve hemen tanıdık gelen in-out parametreleri. In ve Out’u kullandığımızda Syrah bir limiter gibi davranıyor. Out gain’i distortion sınırına kadar yükselttiğinizde Syrah’ın ne kadar temiz çalıştığını göreceksiniz. Tabi ki bu drive’ın da bir limiti var. Sesi mümkün olabilen limit çerçevesinden çıkarmak istediğinizde dijital clip’e yol açıyor. Doğal olarak. input’u yükselttiğinizde ratio gibi düşünebilirsiniz.

 

 

Flux Audio plug


Amount potu…

Syrah’ın gücünü ve Gael’in yapmak istediği asıl etkiyi ortadaki büyük Amount pot’unda görüyoruz. Burasını bir kompresörün treshold’u gibi düşünmek isterim aslında ama bu, daha da fazlası. Buradaki verileri değiştirdiğinizde içeride bahsettiğim o değer zincirini etkiliyorsunuz. Bu durumda ratio, treshold ve hold iç içe girerek sanki bir dinamik drive etkisi yaratıyor. Tam olarak içeride nasıl bir zincirin işlediği tabi ki biraz gizli bir durum. Fakat Syrah’ın üzerindeki ekrandan sinyalin ne kadarının range dışında kaldığı çok iyi gözüküyor. Bu ekran sayesine input ve output ile maximum drive yapmak daha kolay ve eğlenceli. Amount ile  de kompresyon özelliklerini yapmak biraz duyuma kalıyor. Syrah aynı zamanda bas sesleri de sunuyor. 125 Hz ve altındaki kompresyonlarda oldukça başarılı. Bu da onu harika bir multiband mastering tool yapıyor aslında.

Syrah’da beni şaşırtan en büyük sürpriz inanılmaz bir enerjiye gereksinim duyması. Syrah”ı Intel Quadcore 3GHz bir Apple Mac Pro’da test ettik. 3 kanal ve master olmak üzere 4 farklı yerde kullandığımızda 24 bit 48kHz’de gereksinim duyduğu enerji, real time çalışmayı etkiledi, yani biraz yordu makinayı ama yaptığı işlemler o kadar çok ki, başka türlüsü beklenemezdi zaten.  Syrah oldukça yaratıcı bir dinamik aracı ama dizaynı ve çalışma şekli sanki bir enstrüman gibi tasarlanmış ve kısmen de olsa bir enstrüman için söyleyeceğim şeyleri, bir dinamik aracı için söyleyeceğim aklıma gelmezdi. Syrah’da farklı yollardan aynı hedefe çıkabiliriz. Input, output ve amount dengeleri hassas. Sinyalinizin türü ile alakalı olmasına karşın, farklı kişiler farklı yollar izleyebilirler. Böyle etkili bir sisteme 149 Euro’ya sahip olabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here