Ana sayfa Haber Çakma Telegram uygulamaları reklamlar gösteriyor ve virüs bulaştırıyor!

Çakma Telegram uygulamaları reklamlar gösteriyor ve virüs bulaştırıyor!

0

Güvenlik firması Symantec’in ortaya çıkardığı Telegram çakmaları, kişisel bilgileri satılığa çıkarıyor, telefonunuza virüs yüklüyor, reklamlar göstererek sırtınızdan para kazanıyor ve aynı uygulamayı başka arkadaşlarınıza göndermenizi sağlayarak kendini yayıyor.

Bir uygulama indirirken adının doğru olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram’ın şeytan ikizi Teligram, Symantec’e göre Telegram’ın bire bir klonu ve aynı işlevi görüyor ancak görsel olarak tek fark logodaki ufak değişiklik. Uygulama aynı zamanda “Yeni güncel versiyon” şeklinde pazarlanarak kullanıcıların uygulamanın güncellenip yeni halini bu sanması isteniyor. Uygulamanın mesajlaşma fonksiyonunun hatasız çalışıyor olması ile birlikte muhtemelen çok sayıda kullanıcı bu sahte uygulamayı yüklemiş durumda.

Teligram, sohbetler ekranında liste halinde ve tam ekran reklamlar gösteriyor ve Symantec’e göre herhangi bir gizli zararlı amaca sahip değil. Bu reklamlar üzerinden başka bir uygulamayı kopyalayarak para kazanan geliştiricinini uygulaması, neyseki Play Store’dan kaldırıldı.

Telegram’ın diğer bir çakması ise o kadar zararlı özellikler taşıyor ki Play Store’a koyulmaya çalışılmamış bile. Bu sahte uygulama, sisteminize zararlı yazılımlar yükleyerek cihazınıza ve bilgilerinize zarar veriyor. Bu sahte versiyon da aynı şekilde Telegram’ın açık kaynak kodu kopyalanarak yazılmış durumda ve org.telegram.com şeklindeki paket adı bile orjinaliyle aynı. Telefonlara kurulduktan sonra sisteme bir arka kapı ekleyen hacker, bir de reklam tıklayıcısı ekliyor. Bu reklam tıklayıcısı ile birlikte yükleyen kullanıcılar bir nevi para çiftliğine dönüşerek sürekli olarak reklam geliri üretiyorlar. Bu versiyondan korunması ise çok daha basit. Play Store harici kaynaklardan direkt olarak uygulama indirip kurmak sakıncalıdır.

Symantec firması daha önce de Uber’in çakması olan bir uygulama keşfetmişti ve siber güvenlik alanında çalışmalarını devam ettiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here