Ana sayfa Haber Büyük sızıntı: iPhone”un çok önemli bir kodu internette paylaşıldı

Büyük sızıntı: iPhone”un çok önemli bir kodu internette paylaşıldı

0

Uzmanların söylediklerine göre iPhone’un işletim sisteminin çekirdek bileşenine ait kaynak kodu, GitHub üzerinde paylaşıldı. Bu durum, hackerların ve güvenlik araştırmacılarının iOS’teki açıkları bulmalarını ve iPhone kilit kırıcı programlarını yapmalarını kolaylaştıracak.

GitHub kodu iBoot olarak etiketlenmiş. Bu bileşen, işletim sisteminin güvenli bir başlangıç yapmasını sağlamaktan sorumlu olan iOS’in bir parçasıdır. Diğer bir deyişle iPhone’u açtığınızda ilk olarak başlayan işlemdir. Bu işlemle iOS işletim sistemi yüklenmeye başlar. Bir nevi iPhone’un BIOS’u görevini görür. 

Bu kodun iOS 9’a ait olduğu, işletim sisteminin eski bir versiyonu olduğu belirtiliyor ama, kodun bazı bölümlerinin iOS 11’de de kullanılabileceği belirtiliyor. 

Apple kodun başkalarına verilmemesi konusunda son derece titiz davranıyor. Bununla birlikte iOS ve MacOS’in bazı bölümülerini açık kaynak olarak paylaşmaya başladı son zamanlarda. Ama yine de iBoot’un ve kodunun güvende tutulması için oldukça hassas advranıyor. Makinenin açılması esnasında gerçekleşen işlemlerde açıklar bulanlar, en fazla para ödülüyle ödüllendiriliyorlar. Ki bunun miktarı da bulunan açığın önemine göre en fazla  200.000 dolar olarak belirlenmiş. 

iOS ve Mac OSX içerikleriyle ilgili bir dizi kitaplar yazan Jonathan Levin “Bu, tarihteki en büyük sızıntı. Müthiş bir iş” diyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here