Ana sayfa Haber Bütün teknoloji meraklıları; birleşin!

Bütün teknoloji meraklıları; birleşin!

0

Bu yazıyı hazırlamadan önce ekonomistler ile detaylı olarak tartışıp konuştum. Ekonominin, firmaların nereye gittiğini, koştuğunu tartıştık durduk. Ortam ilk defa da olsa teknoloji meraklılarının, kullanıcılarının genel olarak kaynaktan sunulan bizlere gülüyor. Bu, ulaşılabilir teknolojiyi bizlerin geliştireceği anlamına geliyor. Sony, Microsoft, Apple ve nice adı duyulmuş şirketler, gelecekte ortalığı kasıp-kavuracak krizi nasıl atlatacaklar? Atlatabilecekler mi?

Ekonomistlere göre evet, atlatacaklar. Ancak bu sefer çok farklı bir strateji geliştirerek. Söz konusu politikayı Microsoft, Apple ve adını duymadığımız, bilmediğimiz başka firmalar da geliştirmeye başladılar: ürünleri kullanıcı ile geliştirmek. Firmalar gelecekteki inovasyonlarını, cihazlarını ve fikirlerini kullanıcılarıyla geliştirmek istiyorlar. Buna katkısı olacağını düşünenlere otoritelerden ortak ağızdan bir öneri var; “yazılımı öğrenin!”. İnternet aracılığı ile artık firmalar ve kullanıcıları arasındaki köprülerin mesafesi azaldı, krizlerden kullanıcılar karlı çıkacak.

 

 

Google‘dan bu konu ile ilgili atılımlar da başladı. Google, özellikle çin, ABD ve avrupa ülkelerinde yazılımcılık, girişimcilik okulları açma niyetinde. Halihazırda ABD’de kendi açtığı ve desteklediği girişimcilik ve yazılım okulları veya akademileri zaten bulunuyor. 

Apple; iOS, Mac OS gibi sistemleri halka açık olarak geliştiricileriyle yaşatıyor. Belirli ücret ödenerek, Apple‘ın sistemlerini geliştirebiliyorsunuz. Sıra, Apple‘ın geliştireceği cihazlar ve giyilebilir ürünlerde. 

Microsoft: Microsoft, ağustos ayında nesnelerin interneti platformu için Windows 8.1 görünümünde bir işletim sistemi geliştirdi, an itibariyle kısıtlı sayıdaki geliştiriciler ile birlikte bu sistemini yaşatmaya çalışıyor. Ayrıca, Windows 10 sisteminde de benzer politika uygulanabilir.

Android: Android L, Android Auto gibi platformlar da geliştiricileriyle birlikte hazırlanmaya çalışılıyor. 

3 Boyutlu yazıcılar: Tasarımcılar ve yazılımcıların 3 boyutlu yazıcılar ile geliştirdikleri ürünler bugünlerde dikkat çekiyor. Bu inovasyonla kullanıcılar da kendi ürünlerini tasarlayıp “giyilebilir cihazlar” üretebiliyorlar. 

Bu girişimler ile birlikte, ne iş yapılırsa yapılsın veya hangi fakülte okunursa okunsun; tasarım, yazılım, programcılık ve matematik gibi konuları iyice anlamakta ve öğrenmekte fayda var. çağrı, -resmi ağızdan olmasa da- ekonomistlerin ve firmaların çağrısı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here