Ana sayfa Donanım Butik Mikrofon Preamp’leri

Butik Mikrofon Preamp’leri

0

Dünyada gitgide popüler olan 500 Serisi cihazları ve tüm bu konseptte yer alan ürünlerin ses karakterlerini grafiksel olarak anlatan bir çizimle sizlere sunacağım
 

DAV BG1

Arka tarafında iki adet mikrofon girişine sahip BG1, üzerinde enstrüman girişi bulundurmuyor. Son derece temiz ve nötr bir preamp karakterine sahip bu karakterini Decca Recording Company ile olan organik bağından da alıyor diyebiliriz. Decca hakkında hemen hepimizin bilgisi vardır muhakkak ama yine de unutmuş olabileceklere hatırlatalım. Decca firması, 1962 yılında The Beatles”ı geri çeviren ve müzik tarihine yapılmış en büyük hatalardan birisine imza atmış firma olarak geçmiştir. Daha sonra bu hatasını Rolling Stones grubu ile anlaşarak son vermiş olan Decca firması aynı zamanda kayıt teknolojilerinde de çığır açacak yeniliklere imza atmıştır. Kuşkusuz en büyük icatlardan biri FFRR (Full Frequency Range Recording), yani insan duyumu içinde yer alan tüm frekansları kaydedebilmeye yarayan teknolojiydi. Firmanın kayıt dünyasındaki çığır açan yeniliklerinden bir diğeri ise Decca Tree adı verilen ve günümüz klasik müzik kayıtlarında halen daha kullanılmakta olan mikrofon yerleşim düzeneğinin geliştirilmesiydi. Şirket aynı zamanda meşhur Genex konvertörlerinin de gelişimine katkıda bulunmuştur. Bu firmanın geliştirdiği devre ve çiplerle desteklenen DAV BG1 modeli high pass filtreye de sahip.
 

butik mikrofon preampleri
 
VINTECH x73i

Bir Neve 1073 klonu olan x73 , kendi sınıfının en iddialı ürünlerinden. En büyük özelliği yine Neve 1073″ten klonlanmış olan EQ”su. Bunun dışında, 1073″e olan benzer karakteriyle de dikkat çekiyor. x73i, bir XLR mikrofon girişine sahip. Aynı zamanda üzerinde line input da barındıran x73i, direkt bağlantıyla enstrüman kaydı yapmaya olanak sağlıyor. Bunun dışında, aynı 1073 gibi, x73 de “solid state” ve “class A” bir ürün. üzerinde phantom power, EQ”yu devreye sokup çıkarabileceğiniz bir switch ve faz çeviricisi bulunuyor. 1073″e nazaran daha uygun bir fiyatla satılıyor. 1970″li yılların sıcak sound”una sahip olmanın ve Neve kalitesiyle kayıt yapmanın keyfini sunuyor ama X73i ülkemizde satılmıyor.

 

Tubetech MP1a

İki kanal preamp” a sahip olan MP1 a, soundumuza lamba sıcaklığı ekleme konusunda oldukça başarılı. Diğer lambalı ürünler arasından sıcaklığıyla sıyrılıyor. Herhangi bir mikrofonla bile çok iyi sonuçlar alabileceğimiz MP 1a, iki balanced XLR ve line input”a sahip. üzerinde phantom power ve -20 dB pad bulunuyor. ülkemize STD tarafından getirilen MP1a, lambalı preamp düşünenlerin ilk tercihlerinden biri olmaya aday.

George Massenburg Labs 8302

8302″nin en büyük özelliği referans derecesindeki transparanlığı ve tertemiz, yumuşak, tiz karakteri. Kaydedilen sinyali en gerçekçi biçimde aktarmak için tasarlanmış olan 8302, diğer bir çok preamp”dan temiz karakteriyle ayrılıyor. İki kanala sahip olan 8302 transformatörsüz bir ürün. Kaynağı hiç renklendirmeden iletiyor. 8302, ülkemizde satılmıyor.
 


 
Millennia HV3 c

Tertemiz karakteriyle dikkat çeken Millennia hv3″ün en büyük özelliği akustik enstrüman kayıtlarında son derece iyi sonuç vermesi. Akustik enstrümanların sesini en detaylı ve karakterini en iyi şekilde alacak şekilde tasarlanmış, kendinden fazla renk katmayan bu preamp”a renksiz ama ultra transparan diyebiliriz. Yani akustik enstrüman kayıtlarında enstrümanımızın sesine sadık kalan bir preamp ile karsı karşıyayız. Hv3, 2 kanal mic preamp”ına sahip bir cihaz. Yine 2 kanal XLR balanced mic girişine sahip olan hv 3 üzerinde enstrüman girişi bulunmuyor. Bununla birlikte pad de barındırmayan hv3″ten hemen hemen her volume seviyesinde aynı kalitede ses alınabiliyor. Class A ve transistörlü olan Millennia hv3″e opsiyonel olarak AD converter da takılabiliyor. ülkemize Akalın Müzik tarafından getirilen Millennia hv3, temiz ve detaylı karakteriyle öne çıkıyor.

 

Manley Mono

Tüplü bir preamp olan Manley Mono, tek kanala sahip bir preamp. üzerinde enstrümanınızı direkt girebileceğiniz Hi-z girişine ve mikrofonunuz için XLR girişine sahip. Manley Mono üzerinde bulunan tüpler sayesinde, son derece renkli bir sound sunuyor. üst frekansları temiz ve açık. Altları ise daha hafif ama sıkı. Manley”nin 2 kanal versiyonu da mevcut. Ayrıca üzerinde bulunan gain switch sayesinde sound”umuz üzerinde bir takım değişiklikler yapabilmemize olanak sağlıyor. Gain switch”e yüklendikçe lambaları da daha fazla devreye sokarak, beğenimize göre değişik ton karakterleri (renkler) elde edebiliriz. Manley Mono ülkemize BL Müzik tarafından getiriliyor.
 

mikrofon preampleri
 
Brent Averill 1272

Yine bir Neve 1073 klonu olan BA 1272, gerek görünüşü, gerekse sesiyle Neve 1073″e en çok benzeyen preamp diyebiliriz. Bu cihaz alt frekanslara subharmonics”ler ekleyerek basların son derece büyük duyulmasını sağlıyor. Ayrıca tizleri de son derece yumuşak ve ipeksi duyulan BA 1272 bir Neve preamp”a sahip olmanın en ucuz yolu olarak gözüküyor. Ayrıca bu preamp”ın BA 1073 EQ preamp”den tek farkı, EQ”sunun olmaması. Bunun dışında bu modelin preamp”ı BA1073″le tamamen aynı. 1272″nin son derece büyük karakterli ve temiz sesinden, DI girişinden bağladığımız gitar, bas , synth ya da sample loop”lar da faydalanabiliyor. Yumuşak, dolu ve büyük sesli 1272, maalesef ülkemizde satılmıyor.

Buzzaudio MA 2.2

Son derece temiz karakteriyle akustik gitar ve akustik enstrüman kaydetmekte başarılı bir preamp olan MA 2.2, stereo bir cihaz. Bu preamp”ın en önemli özelliği alt frekanslarının son derece sıkı ve gerçekçi duyulması. Temizliği sayesinde vurmalı enstrümanlar kaydederken de başarılı sonuçlar veriyor. MA 2.2, detaylı, transparan, açık ve büyük sound”lu bir preamp. Tamamen Class A bir ürün olan bu preamp üzerinde mute, phantom ve input empedansını değiştirmemize yarayan switch”ler mevcut. Unbalanced output”a sahip olan MA 2.2, temiz ve transparan sesli preamp”larla kaynağa sadık kalmak isteyenler ve daha az renkli preamp”lerden hoşlananların tercih edeceği bir ürün. Buzzaudio MA 2.2 ülkemizde satılmıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here