Ana sayfa Haber Bulut kullanıyoruz ama ne olduğunu bilmiyoruz.

Bulut kullanıyoruz ama ne olduğunu bilmiyoruz.

0

Günümüzde veri depolama, erişim ve paylaşımı artık neredeyse tamamen bulut tabanlı servisler üzerinden yürütülüyor. Bilgi tüketimi artıp, veri boyutu büyüdükçe, bu verileri depolamak da, herkesin kullanımına sunmak da zorlaştı. özellikle kurumsal kullanıcılar çareyi bulut bilişim servislerinde bulurken, kişisel kullanımda da bulutun oranı hızla artıyor.

Cloud Turk‘ün hazırladığı bir infografik ise, durumu net verilerle önümüze koymuş :

Buna göre, internet kullanıcılarının %45’i, bir şekilde bulut bilişim servislerinden yararlanıyor ama “bulut” ne demek, bilmiyor. %25’i, hiç bulut kullanmadığı iddiasında. Oysa bu iddia yanlış. %23 bu konuda epey bilgisiz. Kullanıcıların sadece %7’si, bulut bilişimin veri depolama, erişim ve paylaşımı için tasarlanan bir ortam olduğunu biliyor. 

Az önce “bulut kullanan ama bilmeyen” ve “hiç bulut kullanmadığını iddia eden” kitlelere değinmiştik. Oysa bulut, bir internet kullanıcısının hemen hemen her aktivitesinde var : İnternet kullanıcılarının %41’i web tabanlı e-posta hizmeti kullanıyor, %26’sı fotoğraflarını internette depoluyor, %22’si online programlar kullanıyor, %5’i videolarını internete yüklüyor, %3’ü harddiskinin bir kopyasını internet üzerinde saklıyor.

Bulut bilişim kullanan firmalarda yapılan performans değerlendirmeleri ise, çok olumlu sonuçlara işaret ediyor. örneğin; firmalar için bulut bilişimin, bilgi teknolojileri alanında yönetim süreçlerini kolaylaştırdığını, son kullanıcı deneyimini iyileştirdiğini, performans sorunlarını azalttığını ve masrafları düşürdüğünü söyleyenlerin oranı %63 ile %73 arasında.

Türkiye’de bulut bilişim en çok iş için ve bankacılık alanında kullanılıyor. Bulutun en yaygın olduğu şehir ise elbette İstanbul. 

Bulut bilişim pazarının 2020’de dünya çapında 241 milyar Dolar’a çıkması bekleniyor. Bu rakam 2011’de 40.7 milyar Dolar idi. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here