Ana sayfa Sektörden Bulut Bilişim ve PlusClouds

Bulut Bilişim ve PlusClouds

0
Bilindiği üzere bulut bilişim, her geçen gün önemini daha da artıran bir kavram olarak, bilgiye ulaşım şekil ve alışkanlıklarımızı değiştirme gücüne erişiyor. Tüm ayrıntıları ile üzerinde önemle durmanın elzem olduğunu düşündüğümüz konu hakkında PlusClouds”dan Sayın Harun Barış Bulut ile gerçekleştirdiğimiz keyifli mülakatın ilk bölümü ile karşınızdayız.
 
bulut Bilişim ve PlusClouds

MacLine: öncelikle PlusClouds”ın tarihçesinden bahsedebilir misiniz?

Harun Barış Bulut: öncelikle bizimle bu güzel röportajı yaptığınız için teşekkür ederiz. PlusClouds”un tarihine geçmeden önce nereden doğduğundan bahsedeyim, hemen arkasından da tarihçesini anlatayım. PlusClouds, H2B İnternet Teknolojileri”nin bir markasıdır ve H2B olarak sektörde yazılım temelli teknolojilerin geliştirildiği bir şirkette doğmuş bulut bilişim (Cloud Computing) projesidir.
 

2007 yılından bu güne H2B yazılım temelli teknoloji projeleri geliştirirken tahmin edilebileceği gibi sunucu ihtiyacı olmuştur. 2010 yılında dedicated sunuculardan oluşan sunucu havuzu da H2B”nin projeleri için yeterince dinamik ve genişletilebilir olmadığından, H2B sistem yöneticisi Emre Bozlak tarafından dünyada o günlerde trend olmaya yeni yeni başlayan Bulut alt yapısına geçme teklifi geldi ve 6 aylık bir çalışma ile H2B öncelikle kendi projeleri için mikro ölçekli bir Bulut alt yapısına geçti. Daha sonra özellikle kendisi için hazırladığı bu alt yapıyı sponsorluklar yaparak farklı projelerde kullandırmaya başladı ve bu platformun aslında dijital medya ajansları, yazılım şirketleri ve girişimler için ne kadar gerekli olduğunu gördü. Daha sonra içerisinde günlük sunucu yedekleme, sistem yönetim hizmet ve 7/24 sistem monitörleme hizmetinin de dahil olduğu H2B Bulut ismi altında bulut bilişim sektörüne girmiş oldu.

 

2011 yılının ortasına gelindiğinde ise Ricardo Lopez Rey”in de önderliğinde H2B”nin bu girişiminin bir adım daha ileri giderek bulut bilişim”in olması gerektiği gibi tam otomatik ve ölçeklendirilebilir bir alt yapı ile bulut bilişim hizmetinin mimarisi hazırlanmaya başlandı ve PlusClouds markası ortaya çıktı. Yaklaşık sekiz aylık bir geliştirme sürecinden sonra PlusClouds artık sanallaştırma platformundan bağımsız olarak kendi kendine yetebilen ve yönetilebilen bağımsız bir bulut bilişim platformu haline geldi. Yine yaklaşık dört aydır da hizmet özelleştirmesi üzerinde duruyor ve PlusClouds”u yine özellikle dijital medya ajansları, yazılım şirketleri ve girişimlerin kolaylıkla kullanabileceği sunucu hizmetinin servis olarak dönüştürüldüğü bir platform haline getirmeye çalışıyoruz.
 

Kısaca PlusClouds”un bir hosting firmasından ziyade yazılım firmasından doğan bir alt yapı ve tecrübe birikimi olduğunu söylemek gerek.
 

MacLine: PlusClouds bünyesinde sunulan ürün ve hizmetler nelerdir?

Harun Barış Bulut: PlusClouds henüz çok genç bir servis olmasına karşın H2B”den gelen tecrübe ve alt yapı sayesinde özellikle sunucu servislerinde ciddi anlamda olgunlaştığını ve Türkiye”deki lider teknoloji firmalarının bile servis olarak kullandığını söyleyebiliriz.
 

PlusClouds üç farklı yaklaşım ile farklı servisleri içinde barındırmaktadır. Bunların ilki alt yapının servis olarak kullandırılması, ikincisi danışmanlık ve büyük projeler için mimari hazırlama konusundaki hizmetleri ve temmuz ayında tanıtımını yapacağımız PlusClouds Store adlı yazılım mağazası olarak ayırabiliriz.
 

 

Alt yapının hizmet olarak sunulması noktasında öne çıkan en önemli servisimiz elbette ki saatlik ölçekte faturalandırdığımız sunucu”nun hizmet halinde sunulmasıdır. Yani dijital medya ajansları sosyal medya projelerinde PlusClouds”u kullanırken alt yapılarını ihtiyaçları oldukları ölçekte kullanabiliyorlar ve bunu yaparken de her hangi bir bilgiye veya tecrübeye ihtiyaçları yok. Tek yapmaları gereken sosyal medya projelerinde kullandıkları sunucunun kullandığı kaynaklara kontrol panelinden bakıp tek tuşla kapasite artırımı yapmak. Bu noktada artık hiçbir dijital ajans”ın hangi projede nasıl bir sunucu almak gerekiyor diye düşünmelerine gerek yok.
 
Şu anda sunucunuza ek olarak DNS yönetim paneli de PlusClouds”da ücretsiz olarak sunuluyor, yine bu sayede sunucunuza ek yük bindirme veya ek yönetim sorunlarından kurtuluyorsunuz. Ayrıca PlusClouds”daki tüm sunuculara 7/24 takip sistemi standart olarak veriliyor. Yeni her hangi bir ücret talep etmeden Windows sunucularda 73, Linux sunucularda 79 farklı bilgiyi an ve an takip edebiliyor ve raporlayabiliyoruz. Yani sunucunuza gece 3″te bile bir şey olsa en geç 1 dakika içinde haberimiz oluyor. çoğu zaman sunuculardaki problemleri çözdüğümüzde müşterilerimizin haberi bile olmuyor. Bunlar ve yeni gelecek tüm özelliklerimizle PlusClouds”un aslında odağı dijital medya ajansları, yazılım şirketleri ve girişimcilerin hayatını kolaylaştırmak. Tüm bu özelliklerimizin temel felsefesini hayatı kolaylaştırmak oluşturuyor.

 

İkinci ana hizmet noktamız olan danışmanlık ve büyük yapılardaki desteğimiz ise yine çok önemli hizmetlerimizden biri olarak geçiyor. Zira birçok firma bir projeye girişirken ister istemez geleceğini düşünüyor, zaten yazılımcılıkta olabilme olasılığı olan her durumun önceden düşünülüp ona göre planlanması üzerinde durduğundan müşterilerimizle çeşitli senaryonlar üzerinde nasıl hareket edebileceğimizi ve geçmişte yaşanılan senaryolardan çıkarttığımız dersleri tartışıp doğru mimariyi geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. Açıkcası biz buna danışmanlık demek istemiyoruz zira danışmanlık sürekli olan bir şey olmayabiliyor ancak PlusClouds”da biz projenin her noktasında müşterimiz ile birlikte hareket edebiliyor ve onlara çok çeşitli çözümler sunabiliyoruz.
 

Son ana hizmet noktamız ise PlusClouds Store adındaki yazılım mağazamız. PlusClouds Store aslında temmuz ayın duyuracağımız bir servis olmasına rağmen şu anda önceden haber vererek, birçok çözüm ortağımızla beraber çeşitli ürünlerin geliştirilip sunulduğu bir platform halinde geliyor. örneğin yine özellikle dijital medya ajansları, yazılım şirketleri ve girişimler için özel uygulamalar veya hazır sistemlere ek olarak kobilerinde kullanabilecekleri uygulamalar da mevcut. Açıkçası bizi de heyecanlandıran ve tanıtımı sırasında nasıl bir etki yaratacağını bilmediğimiz ama geleceğin dünyasını bu güne taşıdığımız ürün ve çözümlerimizin de olduğunu belirtmek isterim. Bazı özelliklerimizi sürpriz olarak bırakarak özellikle dijital medya ajansları için gelen özelliklerimizden bazılarını sizlere anlatmak isterim.
 

 

öncelikle ajanslar artık mağazadan ihtiyaçları olan alt yapının önceden kurulmuş halini ortalama iki üç dakika içerisinde kullanabilir olarak satın alabilecekler. Ayrıca dilerlerse istedikleri kadar çok alt yapıyı alıp test edip daha sonra kapatabilecekler. örneğin, .Net üzerine geliştirilmiş bir sosyal medya uygulamanız var ve bu uygulamada kullanacağınız bazı teknolojiler var örneğin Node.js veya Memcache. Bu teknolojileri artık tek tıkla mevcut platforma ek olarak kullanabilecekler. Ya da bir yazılım şirketi geliştirdiği butik yazılım için hata depolama ve analiz sistemi olan Bugzilla”yı yine platformuna tek tıkla ekleyebilecek. Yani eskiden web sitelerini bu şekilde tek tıkla yaratırdık, artık projeleri ve yazılımları tek tık ile kullanabilecek ve dilediğimiz zaman silebileceğiz. Ayrıca bunun en güzel yanı ise saatlik kullanım.
 
Mağazada daha önce bahsettiğim gibi kobiler için de çok önemli uygulamalar mevcut. örneğin CRM veya ERP uygulamaları bulunmakta. Ayrıca çok yakın zamanda kobiler kendi ofislerine telefon santrali almak yerine PlusClouds Store”dan VoIp santrali satın alabilecekler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here