Ana sayfa Makale Bugün günlerden tasarım

Bugün günlerden tasarım

0

Mac kullanımı konusundaki sağduyulu tavrıyla dikkat çeken Selçuk Yılmaz”la keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
 

öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Ne kadar zamandır tasarımla uğraşıyorsunuz?
1973 İstanbul doğumluyum. AöF İktisat birinci sınıftan terkim. 1997 yılından itibaren grafik tasarım ile uğraşıyorum. Normalde bir özel şirkette ihracatçılık yaparken 1997 yılında bütün kariyerimi bırakıp üsküdar Kapalı çarşısı”nın alt katında kuzenimle bir dizgi atölyesi kurarak bu mesleğe radikal bir geçiş yaptım. Bulunduğumuz yer matbaacılarla dolu olduğu için her dakika “bu iş nasıl basılıyor?” “Şişirme taşırma nedir?” “Aydıngere ters emisyon nasıl alınır?” gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışarak, bir sene boyunca hiç para kazanmayıp sürekli olarak öğrendim. Mesleğin teknik kısımlarını öğrendikten sonra yapmam gereken işin bu olmadığını, bu işleri tasarlayan adam olmam gerektiğini düşünerek atölyeden ayrıldım ve Bimus Tanıtım Ajansı”nda ilk ve tek maaşlı işime girdim. Burada ilk defa bir Art Direktör”le tanışma ve birlikte çalışma şansına sahip oldum. Meslek hayatımda önemli bir yeri olan Tümer Argın Hürriyet gazetesinden emekli, yıllarca bir sürü gazete ve dergide sayfa sekreterliği, art direktörlük yapmış 70 yaşlarında, babacan biriydi…
Mesleğimin tasarımla ilgili önemli kısımlarını onun sayesinde öğrendim. Beş yıl kadar Bimus”ta çalıştıktan sonra ekonomik kriz nedeniyle ayrıldım ve şu an ortağı olduğum brainstorm®”a girdim… Halen brainstorm®”un tasarım tarafını yönetiyorum.

çoğunlukla hangi tarzda ve ne tür projeler için tasarım çalışmaları yapıyorsunuz?
Logo ve Kurumsal Kimlik tasarımları uzmanlık alanıma giren ve tasarlamaktan çok fazla zevk aldığım iki konu. Logonun, kendi başına bir şeyleri temsil edebilmesi gerekliliği, insanlarda firma hakkında bir duygu uyandıracak ve onlarla ilk iletişimi kuracak olmasından dolayı sanıyorum daha fazla ilgimi çekiyor. Ayrıca benzersiz olması gerekliliği yapacağım tasarımı zorladığı için hoşuma gidiyor. Bunun yanı sıra her şeyin tasarlanabilir olduğuna inanıyorum… Ben yapmasam da tasarlanmış, üzerinde iki dakika düşünülmüş işleri izlemekten keyif alıyorum. Aslında tasarlamak kısmı bende şu şekilde gelişiyor; “nasıl olsa daha çok hoşuma giderdi” sorusunun cevabını eğer yapabileceğim bir disiplindeyse hemen yapıyor ve uyguluyorum. Mesela kendim kullanmak için 2002 yılında bir ikon seti tasarladım ve bunu insanların kullanımına açtım. Halen dünyanın birçok yerinden teşekkür maili alırım. Sizin gibi düşünen veya yaptığınız şeyi kullanmaktan keyif alan insanların olması güzel bir şey.

Tasarlamanın en önemli adımı uygulamaktır, ne kadar güzel, harika, muhteşem tasarlanmış olursa olsun uygulanmadıktan veya hayata geçmedikten sonra hiçbir anlamı yoktur. Ben de elimden geldiğince her şeyi, bu bir ürün tasarımı da olabilir, araba kullanma tarzı da olabilir, yazım şekli de olabilir tasarlamaya çalışıyorum. 2009 itibariyle artık tasarımlarımı hayata geçirmeyi planlıyorum.
myPhone, KeybCover, BlackNote gibi tasarımlarımla ilgili detayları blogumda görebilirsiniz.

 

Mac kullanımının ülkemizde yaygınlaşması için neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?
Etkinlik istiyorum. iCan”i geri istiyorum. İnsanların Mac”in neler yapabileceğini değil, ne kadar kolay ve kısa sürede yapabileceğini gösteren etkinliklerin olması gerektiğini düşünüyorum.

Apple”ın yeni ürünlerinde kullanacağı tasarımlar hakkında birkaç tahmin istesek neler söylersiniz?
Apple artık eskisi kadar şaşırtamıyor beni. “One more thing”leri özler oldum. Steve”in tatilde olacağı şu dönemde pek fazla yeni bir tasarım beklemiyorum… Mac midi”yi bekliyorum, tasarımı hazır, anlaşırız.
http://www.selcukyilmaz.com/blog


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here