Ana sayfa İnternet Bugün Dünya Çevre Günü

Bugün Dünya Çevre Günü

0

Bugün, içinde yaşanılan doğal ve sosyal ortamın günü; daha hoşgörülü ve daha duyarlı bir çevre dileğiyle…

 

1972 yılında İsveç”in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler çevre Konferansı’nda alınan bir kararla 5 Haziran günü Dünya çevre Günü olarak kabul edilmişti. Her yıl dünya genelinde olduğu gibi Türkiye”de de çeşitli etkinliklerle kutlanan bu anlamlı gün, son günlerde yaşanan üzücü olaylar nedeniyle bu yıl kutlanmıyor.
 

çevreye daha duyarlı yönetimler
İçinde yaşadığımız doğal ve sosyal ortam çevrenin tanımını oluşturuyor. Yönetimler tarafından planlı yapılaşmanın sonuna kadar uygulandığı ve doğa ve gerek yönetimler gerekse halk tarafından özenle korunan bir çevre, Dünya çevre Günü”nün temasını oluşturuyor. Bununla birlikte tüm dünyada çevreye duyarlılık gerek yönetimsel gerekse toplumsal bazı etkenler nedeniyle her geçen gün biraz daha azalıyor.
 

Taksim Gezi Parkı ve temenniler
Toplumun geniş kesimlerinin tepkisiyle karşılaşılan Taksim Gezi Parkı”nda yer alan yeşil alanın yerine bir mimari yapının inşaa edilmesine yönelik planlama ise Dünya çevre Günü”nde ülkemizde vurgulanılması gereken başlıca konu durumunda. Geniş halk kitlelerinin tepkisiyle karşılanan bu uygulamanın özel anlamlar taşıdığı aşikar. Daha yeşil ve daha huzur dolu bir çevre dileğiyle Dünya çevre Günü”nde bizlerde yetkilileri göreve çağırıyor ve onları yeşilin ve huzurun daha fazla korunmasına yönelik önlemlere davet ediyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here