Ana sayfa Haber Bu tasarım, enerji üretiyor!

Bu tasarım, enerji üretiyor!

0

Bilim insanları ve tasarımcılar sürdürülebilir enerjiye yeni bir soluk kazandırarak, “Net-zero-energy buildings” adıyla yeni bir enerji üretimi akımı başlatıyorlar. Bu tasarım çerçevesinde “Plus House” olarak tasarlanan evler, hem kendi enerjisini üretebiliyor hem de çevresine enerji dağıtımı yapabiliyorlar. Kendi içinde kullanılan elektiriği garajdaki elektirikli arabaya, evin havuzuna, bahçedeki enerji ünitelerine elektirik sağlayarak ekstradan enerji tasarrufu sağlıyor. 

Bu ev tasarımlarıyla ilgili daha dikkat çeken ayrıntı ise, evler kendi kullandığı elektirikten daha fazlasını da çevresi için üretebiliyor. Bu işlevi bir enerji istasyonu, adaptör veya jenaratör kullanmadan, sadece ev halkının ev içerisindeki oluşturdukları kinetik enerjiden, haraketlerden enerji üretebiliyor. Evin aydınlatma sistemi, sıcak ve soğuk su sistemi, kalorifer sistemi sadece bu sistem üzerinden yürütülüyor. Buna ek olarak ev içerisinde oluşan enerji ile elektirikli araçlar şarj ediliyor.

 

 

 

Evin içerisinde ve çevresinde kullanılan elektirik asla çevresel ısı yaratmayacak şekilde ayarlandı. Gündüz vaktinde evin ışıkları açık olsa dahi, daha az ışık üreterek böylece ışık ve elektirik ısrafının önüne geçiliyor.

 

 

Evler, Norveç’te denenmeye başlandı. Testleri gerçekleştiren bilim adamları sistemin tam olarak 10-15 yıl arasında hazır olacağını savunuyorlar.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here