Ana sayfa Haber Bu pil güneş ısısını enerjiye çeviriyor!

Bu pil güneş ısısını enerjiye çeviriyor!

0

Gezegenimiz için hem aydınlatma hem de ısı sağlayan Güneş, olmazsa olmaz enerji kaynağımız. Biz bu sabit güç kaynağını solar paneller ile ışık enerjisini elektrik enerjisine çevirmede kullanıyoruz. Ancak ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, Güneş”ten daha da fazla faydalanabilecekleri bir fikir üzerinde çalışıyor.

Nature Energy dergisinde yayınlanan bir makalede, STPV adında çalışan bir termo fotovoltaik (ısı enerjisinden elektrik elde eden sistem) cihazı tanıtıldı. Cihaz güneşten aldığı ışığı ve ısıyı, sahip olduğu tabakayla yeniden ışık olarak yansıtıyor. Bu ışık, tabakaya bitişik bir başka güneş pili tarafından yakalanıp güce çevriliyor. Cihaz tarafından yayılan ışığın dalga boyu, güneş pili için en uygun dalga boyuna göre ayarlanarak pilin en yüksek verimde çalışması sağlanıyor. 

Isı sürekli olarak israf edilen bir enerji türü. Dünyanın dört bir tarafındaki araştırmacılar israf edilen enerjileri yakalayıp kullanılabilir hale getirmek için yeni malzemeler ve metotlar araştırmakla meşguller. Teorik olarak bu yeni yöntem ile güneş pillerinde üretilen alan başına güç miktarı iki katına çıkartılabilir. MIT’teki bilim insanları, cihazı laboratuvar ölçeğinden güneş enerjisi çiftliği boyutuna geçirmek için çalışıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here