Ana sayfa Haber Bu öyküler başka türlü!

Bu öyküler başka türlü!

0

Türkiye”nin dünyaca tanınan çağdaş müzik bestecilerinden Erdem Helvacıoğlu”nun yeni albümü “Eleven Short Stories” Amerikalı plak şirketi Innova Records tarafından yayınlandı

Erdem Helvacığlu, yine farklı işlere imza atmayı sürdürüyor. Son albümü “Eleven Short Stories” Amerika’da kısa bir süre önce yayınlandı. Erdem’in bu işi son derece sinematografik bir albüm. “Eleven Short Stories”, onun dünyaca ünlü film yönetmenleri Kim Ki-Duk, David Lynch, Krzysztof Kieslowski, Theodoros Angelopoulos, Jane Campion, Anthony Minghella, Ang Lee, Atom Egoyan, Darren Aronofsky, Alejandro Gonzalez Inarritu ve Steven Soderbergh’e atfettiği bir eser. Her bir parçanın ayrı bir hikayesi ve ayrı bir ses dünyası mevcut ve her biri henüz çekilmemiş bir film için hayal edildi.
 

Aldığımız bilgilere göre, bu albüm triology şeklinde sürecek, ikincisi mixing, üçüncüsü ise oluşum aşamasında… Amerikalı prestijli plak şirketi Innova Records ilkini o denli beğenmiş ki ikinci ve üçüncüsünü de yayınlamayı taahhüt etmiş.
 

Albüm hem çalma hem de kayıt teknikleri açısından çok farklı. Normalde “prepared” işlerde tek bir set up kullanılır. Ama Erdem albümdeki her bir parçayı hem farklı teknikle çalmış, hem de her bir parça kayıt öncesi farklı objelerle hazırlanmış. O sebeple her iki süreç de çok zorlu ama son derece de enteresan olmuş. Farklı sesler, tınılar elde edebilmek için Erdem kayıt sırasında çok sayıda obje (plastik kaşık, peluş oyuncak, ahşap çubuk vb.) kullanmış. Albüm Robert Kolej Suna Kıraç Salonunda, özel izinlerle kaydedilmiş.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here