Ana sayfa İnternet BTK ‘engelsiz site’ zorunluluğu getiriyor

BTK ‘engelsiz site’ zorunluluğu getiriyor

0

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kararıyla birlikte, işletmecilerin internet sitelerinin engelli kullanıcılar tarafından daha erişilebilir hale getirilmesi sağlanacak. BTK, bu çalışma ile elektronik haberleşme sektöründe 200 binin üzerinde abonesi bulunan işletmecilere “engelsiz site” zorunluluğu getiriyor.
 

BTK

 

BTK, yayınladığı 2014 yılı iş planında önümüzdeki dönem çalışma alanlarını belirledi. Tüketici hakları üzerinde yeni düzenlemeler yapmaya hazırlanan BTK, yeni dönemde özellikle internetin gelişimi konusunda birçok proje yapacağını duyurdu. Raporda engellilerin telekomünikasyon hizmetlerinden rahatlıkla faydalanabilmeleri için hazırlanan projeye ilişkin, “Söz konusu çalışma ile işletmecilerin internet sayfalarında yer alan hizmet koşulları, abonelik sözleşmesi, tarife hakkındaki bilgilendirmelerden engelli kullanıcıların daha etkin bir şekilde faydalanması beklenmektedir” denildi.
 

2014 yılında uygulanması beklenen bir diğer projeyle ise “fatura şoklarına” karşı tüketiciyi koruyacak. Fatura üst sınırı uygulamasına ilişkin maddeleri yeniden düzenleneceğini duyuran BTK, “Yapılacak revizyon neticesinde düzenlemenin daha fazla tüketiciye ulaşması ve uygulamadaki etkinliğin artırılması amaçlanmaktadır. Söz konusu çalışma ile tüketicilerin daha etkin fatura kontrolü sağlaması ve fatura şoklarının önlenmesi beklenmektedir” açıklamasını yaptı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here