Ana sayfa Yazılım Browser Bölüm 2

Browser Bölüm 2

0

Browser penceresinin detayları ile devam ediyoruz.

Studio one v2
öncelikle Browser”i F5 ya da Browse butonuna basarak açıyoruz (Şekil 1A). Re-Index Presets butonu ile önceden oluşturduğumuz her türlü preseti oluşturulma sırasına göre sıralarken, Update Plug-Ins butonu ile sistemimizde yüklenmiş olan plug-in”leri yeniden tarayıp güncelleyerek browser penceresinde görünmesini sağlıyoruz (Şekil 1B). Browser penceresinin üst kısmında ve alttaki sekmelerde ise Instruments, Effects, Sounds, Files ve Pool butounlarını görüyoruz (Şekil 1C).
 

Şekil 1

 

Alttaki Instruments sekmesine tıkladığımızda Studio One”da tanımlı olan Presonus ya da diğer firmalara ait tüm sanal enstrümanlarımızı listelenmiş olarak browser penceresinin içinde görebiliyoruz (Şekil 2A). Seçtiğimiz enstrümanı aranje ekranına “sürükle-bırak” yöntemiyle alarak, ilgili enstrüman kanalını kolayca açabilmemiz mümkün. Ayrıca Studio One”ın 2 versiyonuyla birlikte gelen yeniliklerden olan Search ikonuna tıklayarak, açılan bölüme aradığımız enstrümanın ismini veya isme ait ilk harfleri girerek de kısa sürede enstrümanı bulup aranje ekranında ilgili kanalı açabilmemiz gayet kolay (Şekil 2B).
 

Şekil 2

 

Instruments sekmesinin sağındaki Effects sekmesine bastığımızda ise sistemde kurulu olan tüm efekt plug-in”leri listelenmiş olarak görerek, benzer şekilde sürükle-bırak yöntemiyle ilgili kanalın altına insert ya da send efekt olarak atayabiliyoruz (Şekil 3A). üst tarafta yer alan sekmelerle farklı listeleme alternatiflerini seçebiliyoruz (Şekil 3B). Sözgelimi Flat sekmesi ile alfabetik sıralama yaparak efekt plug-in”lerini listeleyebilirken, Folder sekmesi ile sabit diskimizdeki şekliyle efektlerimiz görebiliyoruz. Benzer şekilde Vendor sekmesi ile üretici firmalara göre sıralama yapabilirken, Category sekmesi ile örneğin Presonus veya AudioUnit, VST2, VST3 gibi başlıklar altında Delay, EQ, Dynamics, Modulation, vb. kategorilere göre tüm efekt plug-in”lerimizi görebiliyoruz. Böylelikle herhangi bir EQ plug-in seçmek istiyorsak, örneğin VST3 destekleyen tüm EQ”ları VST3 altında açıp bunlar arasından tercihimize göre seçim yapabilmemiz gayet kolay. Bu alternatifler ile sistemimizde bulunan efekt ve işlemciler arasında kaybolmadan, pratik şekilde istediğimiz plug-in”lere kısa sürede ulaşmamız mümkün.
 

Şekil 3

 

Effects sekmesinin sağında yer alan Sounds sekmesine tıkladığımızda Studio One 2 ile birlikte gelen tüm enstrüman, müzik ve davul loop”larına vs. ulaşabiliyoruz. Bunları da yine sürükle-bırak yöntemiyle aranje penceresine alabiliyoruz (Şekil 4).
 

Şekil 4

 

Sağa doğru devam ettiğimizde Files sekmesini görüyoruz. Bu sekmeyi seçtiğimizde de Windows Explorer”daki dosya ağacı yapılanmasına benzer şekilde dosyalarımızı sabit diskimizden çağırarak projemize dahil ediyoruz. Herhangi bir klasörümüzü sağ mouse New Tab From Here komutu ile üstteki sekmelere ilave bir sekme haline getirerek daha kısa sürede erişilebilir hale getirebilmemiz de mümkün (Şekil 5). Benzer şekilde Studio One sekmesinin altına da çalışmalarımızı alıp buradan da kolayca erişebileceğimiz belirtelim.
 

Şekil 5

 

En sağdaki Pool sekmesini aktif hale getirdiğimizde ise mevcut projemizde kullanılmakta olan tüm dosyaların bulunduğu havuzu görüyoruz (Şekil 6). Havuzdaki dosyalara ait işlemleri ise sağ mouse ile detaylı olarak yapabilmemiz mümkün. Pool sekmesi altında yer alan dosyaları üstteki sekmeler ile farklı şekillerde de listeleyebiliyoruz. Flat sekmesi ile alfabetik sıralama yaparak; Track sekmesi ile her bir kanala göre dosyaları gruplayarak; Type sekmesi ile dosyaları tipine göre (audio, sound, video, vs.) listeleyerek; Location sekmesi ile dosya ağacına göre kategorileştirerek; Record Take sekmesi ile de kayıt alınma durumuna göre sıralama yapabiliyoruz.
 

Şekil 6

Browser penceresinde sürükle-bırak yöntemiyle enstrüman, efekt, loop, vb. her türlü içeriği kolayca aranje penceresine alabileceğimiz gördük. Benzer şekilde aranje penceresinde bulunan audio veya MIDI dosyalarını da audio veya müzik loop”ları şeklinde bilgisayarımızda masaüstüne, herhangi bir sürücüye vs. atabilmemiz mümkün. Bunu da Files sekmesi aktif iken aranje penceresinden ilgili dosyayı seçerek, sürükle-bırak yöntemiyle hedef klasör ya da sürücü altına aktarabiliyoruz.

Studio One 2″ye ait arayüz detaylarını bu yazımız ile tamamlamış oluyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here