Ana sayfa Haber Broadcom”dan stratejik adım: Qualcomm”a 100 milyar dolarlık satın alma teklifi

Broadcom”dan stratejik adım: Qualcomm”a 100 milyar dolarlık satın alma teklifi

0

Sektöre yakın kaynaklar Broadcom”un sahibi Hock Tan”ın, Qualcomm”u 100 milyar dolar gibi devasa bir rakama almayı tasarladığını söylüyorlar. Bu iddia gerçekleşirse, kablosuz çip piyasasına hakim olma yolunda atılacak büyük bir adım olacak.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynaklara göre hisse başına 60$ nakit ve hisse senedi teklifi de bu anlaşmanın kapsamında yer alıyor.

Qualcomm”un satın alınmasıyla birlikte Broadcom, Intel ve Samsung”tan sonra sektörün üçüncü büyük çip üretici firması konumuna ulaşacak. Kaldı ki her yıl satılan 1 milyarın üstünde akıllı telefonda kullanılan çiplerin üretiminde de lider konumuna ulaşacak firma. Her iki firmanın birleşimi, teknoloji alanında dev bir adım olma özelliği taşıyor zira, bu alanda bugüne değin yapılmış en büyük satın alma işlemi, 2015 yılında Dell”in EMC”yi 67 milyar dolara satın almasıyla gerçekleşmişti. Bununla birlikte Qualcomm”un telefonları kablosuz ağlara bağlayan çip teknolojisi üzerindeki üstünlüğü ve Broadcom”un elektronik cihazları Wi-Fi ağlara bağlayan çip üretimindeki tecrübesi bir araya gelerek, daha güçlü bir yapılanma ortaya çıkmış olacak.

Instinet”te analist olarak çalışan Romit Shafh yaptığı bir açıklamada “Bu anlaşma aslında son derece mantıklı zira Broadcom 30 milyar dolar kazanç sağlayabilir. Kaldı ki son derece stratejik bir hamleye de dönüşebilir. Her iki firmanın telefon sektöründe önemli varlıkları söz konusu” dedi.

Dün itibariyle Qualcomm”un New York borsasındaki hisse senetleri 2008 yılından bu yana ilk kez %19 oranında değer kazandı. Günü %13″lük artışla kapatan firmanın değer yaklaşık 91 milyar dolar civarına çıktı. Diğer yandan Broadcom” da %5.5″lik bir artışı görerek, piyasa değerini yaklaşık 112 milyar dolara çıkardı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here