Ana sayfa İnternet Böyle mail gelirse silin

Böyle mail gelirse silin

0

İnternet kullanıcılarının herhangi bir amaç için üye olduğu zararsız gibi görünen forum sitelerinin kullanıcılar için çok büyük tehlike arz ettiği belirtildi.

Uzmanlar, çeşitli kişi ve gruplarca oluşturulan forum sitelerine üye olanların kişisel bilgilerinin çalınarak başkalarına satılabileceğini kaydetti. Türkiye İnternet Evleri (TİEV) İnternet Birliği Komisyon Başkanı Hakan Topuzoğlu, bilgileri çalınan kişilerin her türlü dolandırıcılığa maruz kalabileceği uyarısında bulundu. Topuzoğlu, Facebook, Twitter, MySpace gibi sosyal ağdaki kullanıcı hesaplarının çalınarak bu siteler üzerinden kurbanın tanıdıklarından para istendiğini dile getirdi.

Ağdaki kötü niyetli kişilerin tanışarak samimi olduğu kişilerden hediye ve para istediklerini aktaran Topuzoğlu, Topuzoğlu, sanal dolandırıcılık hakkında şu bilgileri verdi: “Sahte elektronik postalar ile insanlar tuzağa düşürülüyor. Bu yüzden, arkadaşınızdan veya güvenilir bir kurumdan geliyormuş gibi gelen sahte e-posta kullanılarak kurbana gönderilen mail sayesinde insanlardan bilgilerini isteniyor. Bu bilgi bankacılık şifresi, e-posta adresinin şifresi, annesinin kızlık soyadı dahi olabiliyor. O yüzden, size gelen bu tarz e-postaların hiçbirini dikkate almayın, okumadan silin. Aksi takdirde doldurduğunuz forum doğrudan kötü niyetli insanların eline geçecektir.

Sanal ortamda en fazla dolandırıcılığın bahis siteleri aracılığıyla yapıldığını ifade eden Topuzoğlu, ertesi gün oynanacak maçın sonuçlarının önce kurbanın e-postasına gönderildiğini, birkaç gün boyunca doğru sonuçlar gönderilince, ücretsiz olarak tanıtılan bu hizmetin en şüpheci kişiyi bile ikna etmeye yeterli olduğunu söyledi. “Sonuçları öğrenmeye devam etmek istiyorsan, şu hesaba para yatırmalısın” şeklinde e-maillerin geldiğini dile getiren Topuzoğlu, bu maillerin dikkate alınmamasını tavsiye etti.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here