Ana sayfa Haber Boston Dynamics Robotik Teknolojide Çığır Açtı

Boston Dynamics Robotik Teknolojide Çığır Açtı

0

Bundan yalnızca 18 yıl kadar önce Honda, herkese robot teknolojisini tanıttı. O dönemden bugüne kadar her zaman için Japonlar robotik teknolojide adeta lider olarak görülüyordu.

Ancak ilerleyen dönemlerde Boston Dynamic gibi çeşitli kuruluşlar ile birlikte, robotik teknolojinin artık çok farklı bir boyuta taşındığı da görülüyor. Teknolojinin ilerleyen dönemlerde çok daha hızlı bir şekilde gelişeceği ve hiçbirimizin tahmin bile edemeyeceği boyutlara ulaşacağı söyleniyor.

Robotik Teknoloji Yıkıcı Mı Yoksa Yapıcı Mı ?

 

 

Henüz kimse bu sorunun cevabını net olarak veremese bile, Boston Dynamic kuruluşu 12 Ekimde bir robot tanıtımı yaptı. Robotun önündeki engelleri çok net bir şekilde algılayabildiği ve belirli bir hızla koşabildiği görünüyor. Robot, önündeki ilk engeli aştıktan sonra; sağ ve sol şekilde yerleştirilmiş engelleri de algılayarak hareket edebiliyor.

Üstelik tırmanmaya benzer bir özelliğinin olması ise, robot teknolojisinin artık hepimizin tahmin ettiğinin ötesinde olduğunu gösteriyor.
Tüm bu gelişmeler yaşanırken, robotik teknoloji ile ilgili akıllarda birçok soru işareti de yer edinmeye devam ediyor.

Kimileri bu teknolojinin yapay zeka ile birlikte insanlığın sonunu getireceğini düşünürken, kimileri de insanlık için ciddi bir katkıda bulunacağını ifade ediyor. Henüz tam olarak kimin bu konuda haklı olduğu bilinmese bile, yine de robot teknolojisinin ürkütücü olduğunu söylemek mümkün. Peki sizce hangi taraf daha gerçekçi ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here