Ana sayfa Haber Bostancı Halk Eğitim Merkezi

Bostancı Halk Eğitim Merkezi

0

Bostancı Halk Eğitim Merkezi”nin geçtiğimiz sene açtığı fotoğraf kursları, uluslararası alanda geçerli bir sertifikanın verileceği bir program yürütüyor

Düzenlediği kurslarla pek çok genç ve yetişkini meslek sahibi yapan, hobi amaçlı kurslarıyla da birçok kişinin boş zamanlarını değerlendirmesini sağlayan Bostancı Halk Eğitim Merkezi, 2008-2009 eğitim öğretim yılında 58 dalda kurs düzenledi. ?u ana kadar 6.300 kursiyerin mezun olduğu kurslar, yeni mezunlar vermeye devam ediyor. Boş zamanlarını değerlendirmek, meslek edinmek ya da yabancı dil öğrenmek isteyenler için Bostancı Halk Eğitim Merkezi birçok yeni dalda kurslar açmayı da planlıyor.

Bugüne kadar Bostancı Halk Eğitim Merkezi”nde açılan kurslar: Kuyumculuk, Halkla İlişkiler, El Sanatları, Tezhip, Minyatür, Hüsnü Hat, çinicilik, Cam üfleme, El Nakışı, Bale, Latin Dansları, Bilgisayar İşletmenliği, Web Tasarımı, Fotoğrafçılık, Halıcılık, Kurdela Nakışı, Okuma-Yazma, Sedef Kakma, Türk Halkoyunları, Benim Ailem, Ahşap Boyama ve Yağlıboya Resim.
Bostancı Halk Eğitim Merkezi”nin geçtiğimiz sene açtığı fotoğraf kursları, uluslararası alanda geçerli bir sertifikanın verileceği bir program yürütüyor.
 

 

 

 

 

 

Kadıköy Fotoğraf Günleri”nde fotoğraflar özgürce dolaştı
Kadıköy Fotoğraf Günleri”nde bu yıl da amatör ve profesyoneller buluştu. Kadıköy Belediyesi, Foto Amele Fotoğraf Grubu, Bostancı Halk Eğitimi Merkezi ve Kadıköy Kent Konseyi Kültür Sanat Komitesi tarafından ikinci kez düzenlenen Kadıköy Fotoğraf Günleri, 17-20 Ağustos tarihleri arasında Selamiçeşme özgürlük Parkı Açık Hava Tiyatrosu”nda gerçekleştirildi. İsa çelik, İzzet Keribar, Güler Ertan, İbrahim Zaman, Aramis Kalay, Hakan Kumuk, çerkes Karadağ, Alptekin Baloğlu, Muammer  Yanmaz ve Hatip Güven gibi usta isimlerini yanı sıra, ?ule özçelik, Süleyman Alantuğ, Müşerref Sündüz, Halim Göğebakmaz , Zehra Mutlu,  Bedriye Esen, özlem Usta, Nalan Arık, Harika Gökmen Kora, Seval Danışman, Sevda Nur Aylar, Pembe   Tuncer, Tomris Sarhan, Sena çenkoğlu,  Ayşegül Dönmez özer, Sinan Döler ve Dana Orhon gibi amatör fotoğrafçılar katıldı. Sıcak yaz akşamlarında açık havada slayt gösterileri ile serinleten 2. Kadıköy Fotoğraf Günleri, 4 gece sürdü.

Kadıköy Fotoğraf Günleri Genel Koordinatörü, Foto Amele kurucu Ayşe Küçükkurt, krize inat böyle bir etkinliği gerçekleştirdiklerini söyleyerek; “Fotoğrafla ilgili etkinlikler genellikle Avrupa yakasında yapılıyor. Anadolu yakasında fotoğrafla ilgilenen çok kişi var. Karşı yakadaki etkinliklere bizim yakadan katılan çok oluyor. Biz de Kadıköy”de fotoğrafla ilgili bir şeyler yapmak istedik. özgürlük Parkı”ndaki açık hava tiyatrosu aklımıza geldi. Yaz akşamları açık havada böyle bir etkinlik düzenlemeye karar verdik. Geçen yıl bunun ilkini yaptığımızda ikili ilişkilerimiz sayesinde 3 farklı firma sponsorumuz olmuştu. Bu yıl hiç sponsor bulamadık. Herkes krizi bahane edip geri çekildi. Aslında niyetimiz Kadıköy Fotoğraf Günleri”ni uluslararası boyuta taşımaktı. Bu konuda Balkan ülkelerindeki fotoğraf dernekleri ile yazışmalarımız dahi oldu. Ama maalesef sponsor bulamadığımız için bu sene olmadı. önümüzdeki yıl inşallah bu hayalimizi de gerçekleştireceğiz. Etkinliğin hediyelerini Bostancı Halk Eğitim Merkezi üstlendi. Kokteyli Foto Amele Fotoğraf Grubu”nun da bir üyesi olan Bizim Kadıköy Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Yelkenci karşıladı. Diğer ikramları grup arkadaşlarımız aldılar. Afiş ve katılım belgelerinin sponsorluğunu da eşim yaptı. Tasarımlarımızı ve teknik yönetmenliği yine grubumuzun üyesi Sena çenkoğlu yaptı. İşin açıkçası Foto Amele üyeleri imece usulü etkinliğin masraflarını karşıladı diyebiliriz” dedi.
 

 

 

Profesyonel sanatçılarında desteklediği Kadıköy Fotoğaf Günleri”nde gösteri öncesi bir konuşma yapan Fotoğraf Sanatçısı İbrahim Zaman şunları söyledi; “Benim yaşadığım sitede böyle bir açık hava tiyatrosu var, ancak orada hiç böyle etkinlikler yapılmıyor. Zaman zaman çocuklar futbol oynuyor. Bu güzel girişimden dolayı etkinliği gerçekleştiren genç arkadaşlarımı kutluyorum”dedi.

Kadıköy Fotoğraf Günleri”nin ilkine de katılan Güler Ertan ise önümüzdeki yıl da etkinliğe katılacağını söyleyerek; “Burada olmaktan çok mutluyum. Bu etkinliğin gerçekleştirilmesini sağlayan arkadaşlarımızı kutluyorum” diye konuştu.

Kadıköy Fotoğraf Günleri”nin küratörü Uğur Karakadı”da yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Gelecek yıl bu etkinliği uluslararası boyuta taşımak için şimdiden kolları sıvadık. 2010 Kültür Başkenti olacak İstanbul için biz de kendimize düşen görevi yerine getirmek istiyoruz. Onun için Kadıköy Fotoğraf Günleri”nin bu mekanda daha farklı bir içerikle, üçüncü defa gerçekleştirilmesi için çalışmalara başladık. Fotoğraf Günleri bir çok yerde yapılıyor. Ancak açık havada pek yapılmıyor. Biz kapalı mekanlar yerine yaz aylarında açık havaya çıkmayı istedik. Ancak kış aylarında fotoğraf gösterilerimiz ayda iki gün olmak üzere Kadıköy Belediyesi Halis Kurtça Kültür Merkezi”nde düzenlenecek”dedi.

Kadıköy Fotoğraf Günleri”nde en duygusal konuşmayı da 75 yaşında fotoğrafla yeniden buluştuğunu söyleyen Tomris Sahran yaptı. Sahran, etekleri zil çalan küçük bir kız çocuğunun duyduğu heyecanın aynısını yaşadığını belirterek; “Bostancı Halk Eğitim Merkezi”ne ve bana burada slayt gösterisi yapma imkanı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Sayelerinde bu yaştan sonra slayt gösterisi hazırlamayı, hatta photoshop kullanmayı öğrendim” diye konuştu.

Bostancı Halk Eğitim”de bir yıl eğitim aldılar

Kadıköy Fotoğraf Günleri”nin amatör bölümünde genellikle Bostancı Halk Eğitim Merkezi öğrencilerinin gösterileri seyirci karşısına çıktı. öğrenci olmayanlardan bir kişi hariç diğerleri ise Foto Amele Fotoğraf Grubu”nun üyesi. Yaklaşık 100 kişiden oluşan Foto Amele Fotoğraf Grubu, 2007 yılında Ayşe Küçükkurt tarafından kuruldu. Bostancı Halk Eğitim Merkezi”nin fotoğrafçılık kursunu bitirenlerin doğal üyesi olduğu Foto Amele Fotoğraf Grubu, bu yıl 5 farklı mekanda sergi açtı. İstanbul dışında özellikle tanıtıma ihtiyacı olan Yenice, Taraklı ve Kıyıköy”e de 40 kişilik ekibin katıldığı geziler düzenledi. Bostancı Halk Eğitim Merkezi”nde Fotoğrafçılık Kursları geçtiğimiz yıl şubat ayında başladı. Bugüne kadar yaklaşık 60 kişi kursları bitirerek sertifika almaya hak kazandı. önümüzdeki ekim ayında da yeni dönem kursları başlayacak olan Bostancı Halk Eğitim Merkezi”nde kurslar, özel kurslara oranla daha uzun sürüyor. Ekim ayında başlayan kurslar haziran ayında bitiyor. Kursların sonunda başarılı olan kursiyerlere bir sergi açılıyor ve Milli Eğitim Bakanlığı”ndan sertifika veriliyor. önümüzdeki 2009-2010 eğitim öğretim yılında modüler sistemin Avrupa Birliği uyumlu eğitim programlarının uygulanacağı Bostancı Halk Eğitim Merkezi”nde dersler temel eğitimden başlıyor. İleri, doğa, belgesel ve deneysel fotoğrafçılıkta ders içeriklerinde yer alıyor. Ayrıca öğrencilere slayt gösterisi hazırlama, arşiv yapma gibi derslerde anlatıyor.
Bol bol uygulama yapan Fotoğrafçılık sınıfı öğrencilerinden başarılı olanlar Kadıköy Fotoğraf Günleri”nde de slayt gösterisi yapmaya hak kazanıyor. Ayrıca mezun olan öğrencilerin fotoğraftan kopmaması için Foto Amele Fotoğraf Grubu üyesi yapılıyor ve grubun bütün etkinliklerinde aktif olarak yer alıyorlar. Halk Eğitim Merkezi”nin öğrenci profiline baktığımızda 17 üstü her yaş grubuna rastlayabiliyorsunuz. 20 yaşında bir fotoğraf sever de, 75 yaşında bir fotoğraf severle aynı dersleri alıp, aynı heyecanla etkinliklerde yer alıyor.
Bostancı Halk Eğitim Merkezi”ndeki Fotoğraf derslerine olan talebin gün geçtikçe yoğunlaştığını belirten Halk Eğitim Merkezi Müdürü Lokman Yılmaz ise şunları söyledi;
 

 

 

“Sadece Bostancı”dan değil İstanbul”un birçok ilçesinden kurslarımıza talep oluyor. Bu durum da bizi mutlu ediyor. Bostancı Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerimizin taleplerini en iyi şekilde karşılamaya çalışıyoruz. Bundan böyle de Fotoğrafçılık derslerimizde  modüler sistem uygulanacak. Sertifikalarımız ise uluslararası geçerliliği olan belgeler olacak. Kursiyerlerimize daha iyi eğitim verebilmek için çalışmalarımız ise devam edecek. Fotoğrafçılık sınıfımız çok etkin bir sınıf. Bu yıl Mart ayından sonra 5 farklı noktada sergi açtılar. Bir de fotoğraf günleri gerçekleştirdiler. Her zaman yanlarında olduk. Olmaya da devam edeceğiz.”
 
 
Bostancı Halk Eğitim Merkezi”ne kayıt ve kurslar hakkında bilgi almak için
0216 361 24 16 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here