Ana sayfa Haber Bosch”un IoT platformu için kullanacağı bulut teknolojisi: Bosch IoT Cloud

Bosch”un IoT platformu için kullanacağı bulut teknolojisi: Bosch IoT Cloud

0

Bosch, web tabanlı hizmetler için kendi bulutunu hayata geçirdi. Bosch IoT Cloud’da ağa bağlı mobilite, ağa bağlı endüstri ve ağa bağlı binalar için çeşitli uygulamalar yer alıyor. Almanya”da bulunan Bosch IoT Cloud, teknik altyapıdan ve ayrıca platform ve yazılım ürünlerinden oluşuyor. Bosch, uygulamayı ilk olarak şirket içi çözümlerde kullanacak. 2017 yılından itibaren de diğer şirketlere bir servis olarak sunacak. Bosch Grubu, sensörler ve yazılım gibi ağa bağlanabilirliği sağlayan önemli teknolojiler sunuyor ve ayrıca buna ilişkin yeni servisler geliştiriyor. Bosch Grubu CEOsu Denner, “Ağa bağlı çözümlerin başarısındaki en önemli faktörlerden biri, çözümlerin ölçeklenebilirliği. İş modelleri, gerektiğinde hızlı bir şekilde büyüyebilmeli. Bosch IoT Cloud, Bosch’un artık bununla ilgili altyapıya sahip olduğu anlamına geliyor. Bosch açısından bunu önemli bir dönüm noktası olarak görüyoruz” diye konuştu.

Bosch IoT Cloud‘un yazılım merkezinde şirketin kendi IoT Suite ürünü bulunuyor. İnternete bağlı olan nesneleri tanımlıyor, veri alışverişini yönetiyor ve çok sayıda servis ve iş modeli sağlıyor. Büyük veri yönetimi, muazzam miktarlarda verinin analiz edilmesini sağlıyor. Denner, “Bosch IoT Suite, ağa bağlı dünyanın beyni. Cihazları, kullanıcıları ve şirketleri ağa bağlamak için gerekli olan tüm işlevleri sunuyor” dedi. Yıpranma ve aşınma modellerinin ne zaman bildirilmesi gerektiği ve makinenin bakımı için önleyici tedbirin ne zaman alınması gerektiği gibi otomatik kararlara ilişkin kurallar, Bosch IoT Suite içerisinde saklanabiliyor. Bosch ve müşterileri, daha şimdiden bu platforma dayanan birçok çözüm ve proje kullanıyor. Bosch IoT Cloud, şu anda beş milyondan fazla cihazı ve makineyi ağa bağlıyor.

Bosch, ağa bağlı dünyaya yönelik daha şimdiden pek çok ürün ve çözüm sundu. örneğin; Bosch Akıllı Ev Sistemi, kullanıcılara evlerindeki mevcut sıcaklığı söyleyebiliyor ve yoldayken bile ayarı değiştirmelerini sağlayabiliyor.

Bosch IoT Cloud‘da çalışan bir başka çözüm ise ısıtma servis teknisyenleri için tasarlandı. Bir arıza durumunda teknisyenler, sorunları giderebilmeleri için izin verilen Bosch ısıtma sistemlerine uzaktan erişim sağlayabiliyorlar. Bu sayede servis ziyaretlerinde gerekli olan değiştirme parçalarını yanlarında götürebiliyorlar, böylece ziyaret sayısı da bire düşüyor. Müşteriler de düşük servis ücretlerinden faydalanıyor.

Bir başka örnekte; kuşkonmaz tarlalarından gelen sensör verileri de Bosch IoT Cloud‘a ulaşıyor. Yetiştiriciler, toprağın sıcaklığını tam olarak bilmeleri halinde mahsullerini ve randımanlarını artırabiliyor.

Bosch IoT Cloud, Stuttgart’ın banliyö tren ağı boyunca kullanılabilir durumda olan “Park et-Devam et” alanlarının bir online haritasını oluşturuyor. Sensörler hangi park yerlerinin boş olduğunu tespit ediyor ve bu bilgileri buluta gönderiyor. Buluta gönderilen bu bilgiler, kullanıcıların akıllı telefonlarında açabileceği gerçek zamanlı bir haritaya ekleniyor.

Bir başka örnek ise kamyon şoförlerine yönelik “Rezerve et-Park et” servisi. Sürücüler, kamyonlarını park edebilecekleri bir dinlenme alanı aradıklarında, kamyonları Bosch IoT Cloud’a konum verilerini gönderiyor. Sistem, yakınlardaki boş bir park yerini rezerve ediyor ve şoföre bilgi veriyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here