Ana sayfa Oyun Borderlands 2

Borderlands 2

0

FPS türüne getirmiş olduğu farklılıkları daha da geliştirmiş olması ve teknik yönlerindeki üstün başarısı ile bu yıl karşılaştığımız en başarılı yapımlardan biri…
 

Borderlands oyununun ilk macerası kurak çöllerde başlayan bir hikayeye sahipti. Pandora gezegeninde bulunan değerli yer altı zenginliklerini ele geçirme üzerine kurulu kıyasıya bir mücadeleye hep beraber şahit olduk. İşte ikinci maceramızın da ana konusunu bu gizemli yer altı madenlerini elde tutmaya çalışan karanlık güçlerle giriştiğimiz mücadele oluşturuyor. Tabi bazı farklılıkların söz konusu olduğunu şimdiden sizlere belirtmek isterim. Macintosh’da Borderlands oyunu ile tanıştığımda herkes gibi benim de ilk ilgimi çeken, oyunun sahip olduğu fantastik muhteşem kaliteli grafik yapısı ve sunumundaki eğlenceli öğeler olduydu. Aradan geçen 2 yılın ardından yeni Borderlands macerası yoğun pazarlama hamlesi ile Mac raflarındaki yerini almaya başladı. Oyundan beklentiler o kadar yükseltildi ki bazı yazarlar 2013′ün en başarılı yapımı olacağı tahmin etmelerinde hiç de haksız değillerdi. Oyun dünyasında en zor şeylerden biri beklentileri karşılayabilmektir. İşte bu nedenle oldukça iddialı söylemlerle piyasaya sunulan Borderlands 2′nin bu büyük beklentileri ne ölçüde karşılayabildiğine hep beraber göz atmaya çalışacağız.
 

 
Yakışıklı Jack oyunun kötü karakter rolünde bulunuyor. Amacı değerli yer altı madenlerinin kontrolünü elinde bulundurmak. Bu amaçla kendine bir çok türden yardımcıları bulunuyor. Diğer taraftan bu gezegenin değerli madenlerini sonuna kadar savunacak Vault Hunter”lar var. İşte biz de bu yiğit kahramanlardan birini kontrol ediyoruz. Oyunda farklı karakteristik özelliklere sahip 4 kahraman savaşçı bulunuyor. Bunları kısaca tanımak gerekirse; Maya sahip olduğu mistik güçler sayesinde büyüler yapabiliyor ve düşmanlarını etkisiz hale getirebiliyor. Tabi bir yandan da iyi bir silahşor. Axton ise tam bir savaşçı. Eski bir asker olan kahramanımız gerektiğinde aktif ettiği bir ağır makineli düzeneğini cebinde taşıyor. özellikle yoğun çatışma anlarında bu yeteneği çok etkili oluyor. Bir diğer kahramanımız olan Zero ise oldukça ilginç bir karakter özelliğine sahip. kendisi dış görünüşe bakılırsa oldukça narin görünüyor ama savaş arenasında kas gücünü değil özel yeteneği olan sihri kullanıyor. Ayrıca rakiplerinin işini sessizce bitirmesi ile de nam salmış birisi olduğunu söyleyebilirim.

 

Son kahramanımız ise Salvador. İsminden de anlaşılacağı gibi tam bir savaş makinesi olan Salvador”un en önemli özelliği üstün silah yeteneklerini kullanmasıdır. Karakterlerimizin tüm özelliklerine ilişkin kısa detaylar çok başarılı bir sunum ile tanıtılıyor. Oyunun hemen başında karşılaştığınız ana hikaye anlatımı ardından kendimizi bir tren vagonunda buluyoruz. Burada gerçekleşen ufak sürprizin ardından kendimizi karlı bir bölgede buluyoruz. Karakter seçimini yaptıktan sonra hikayemiz başlıyor. Hemen başlangıçta bizi eski dostumuzu olan mini robot Claptrap karşılıyor. kendisi bize daha önceki oyunda da olduğu gibi yol göstermeye devam ediyor. İlk görevimize başladığımız anlarda oyundaki gelişime de tanıklık ediyoruz. örneğin ilk göze çarpan detaylar görsellikle ilgili oluyor. Tamamen karla kaplı mekanlarda geçen ilk bölümlerde kendini o kadar belli etmese de ilerleyen bölümlerde görsel gelişim kendini hissettiriyor. Bir diğer önemli yenilik ise oyunda yer alan Npc”lerin daha aktif olması. Daha önceki oyunda sabit olan ve fazla diyaloga girmediğimiz bu karakterler artık hem daha geveze hem de daha fazla oyunun içerisinde.
 

 
Borderlands 2 de daha önceki oyuna göre oynanışa etki eden en önemli gelişim ne diye sorulacak olsa eminim ki cevap silahlar, daha fazla silahlar, çok fazla silahlar olur. Evet yeni oyunumuzda resmen silah çeşitliliğine boğuluyoruz. Bu öyle bir yelpaze ki kendi içinde farklı kategorilere ayrılmış olan silah dükkanlarında gezinmek büyük avm”lerde gezinmekten çok daha keyifli geliyor. Oyun içinde öldürdüğünüz yaratıklardan düşen, açtığınız kutulardan çıkan, silah depolarında karşılaştığınız envai çeşit silahtan en başarılı kombinasyonu yapmak için oyun sizlere güzel de bir ipucu sunmuş. Herhangi bir yerde bulduğunuz bir silahın üzerine geldiğinizde envantere atmadan önce tüm detaylarını görebiliyorsunuz. Sahip olduğunuz silahtan daha iyi özellikler yeşil göstergeler ile belirtiliyor. Böylece silahı envantere alıp almamaya hemen karar verebiliyorsunuz.

Oyun boyunca birbirinden garip yaratıklar ile mücadele ediyorsunuz. İlk bölümlerde karşılaştığınız garip görünümlü ve güçlü kar canavarlarının ardından daha insana benzeyen ama kafadan çatlak düşmanlarınız da oluyor. Bazılarını uzak mesafeden indirmeye çalışsanız bile özellikle kar canavarlarının birden büyük zıplamalar yaparak dibinizde bitmesi korku dolu anlar yaşamanıza da neden olabiliyor. Bu nedenle oldukça temkinli olmanızı öneririm. Ayrıca bazı yaratıkların uzak mesafeden sizi gördükten sonra eline geçen neler varsa size fırlattığını da eklemeliyim. Bu nedenle sahip olacağınız ekipmanları iyi belirlemelisiniz. Zaten oyun boyunca ilerlerken fazlasıyla cephane seçeneği sizlere sunuluyor. önemli olan iyi bir kombinasyon yapmak.

 

Borderland 2’nin arayüzü bir önceki oyunun devam niteliğinde olduğunu size oldukça hissettiriyor. Ekranın sol altında enerji ve koruma barınız gösteriliyor. Tam en alt ortada ise deneyim puanınızın ve bulunduğunuz levelin gösterildiği bir bar bulunuyor. Sağ alt köşede silah detayları mevcut. Level sisteminden ve gelişim puanından bahsetmenin vakti geldi sanırım. Oyun boyunca yapmış olduğunuz görevler ve öldürdüğünüz düşmanlar sayesinde deneyim puanları kazanıyorsunuZ. Bu puanlar sayesinde yeni eklenen yetenek ağacından size en uyduğunu düşündüğünüz yeteneği geliştirebiliyorsunuz. Bu yetenek ağacı daha önce sıkça gördüğünüz rpg oyunlarındakiler kadar detaylandırılmış diyebilirim. Ayrıca oyun boyunca kazandığınız paraları biriktirerek silahınızın özelliklerini, bombalarınızı, enerji takviyenizi, koruma ekipmanlarınızı satın alabiliyorsunuz. Ayrıca bu menüde ekipman satışında da bulunabiliyorsunuz.
 

 
Yeni sürümde haritamız da oldukça genişletilmiş görülüyor. Neredeyse bir önceki oyunun iki katı büyüklüğünde bir haritayla karşı karşıyayız. Bu haritanın büyüklüğü verilen görevlerin farklı yerlerde olması sorununu da beraberinde getiriyor. Yapımcılar bu sorunu da ışınlanma üniteleri ile çözmüşler. Herhangi bir NPC”den görevi aldıktan sonra uzak mesafe yolları ışınlanarak alabiliyorsunuz. Görevler demişken bazı görevler görev ekranında gözükse bile o görevi yapabilmeniz için belirtilen seviyeye ulaşmış olmanız istenilebiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi level atladıkça verilen görevlerin zorlukları da bu ölçüde gittikçe zorlaşıyor.

 

Borderlands 2′nin en güvendiği yanı başarılı co-op modu ve sahip olduğu silah çeşitliliği olduğuna göre bizim de en odaklandığımız noktalar bunlar oluyor. Silah çeşitliliğine diyecek lafımız yok. Gerçekten her türden silaha erişebiliyoruz. Ancak bu silahların oynanabilirliğe etkisi bakımından yer yer bazı sorunlar yaşandığını da belirtmeliyim. özellikle nişan aldığımız anlarda bize hissettirilmek istenen odaklanma kaymasının biraz abartıldığını belirtebilirim. Co-op özelliği bakımından ise Borderlands 2 tek kelimeyle başarılı. Açıkçası bu mod son yılların en eğlenceli co-op yapımlarından biri olmasını sağlıyor. Borderlands 2 ilk olarak grafikleri ile bizleri gerçekten etkiliyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde oldukça başarılı bir yapımla karşı karşıyayız. özellikle karakter modellemeleri ve uzun namlulu silahlar kullandığınızda çok uzak mesafedeki karakterlerin bile çok detaylı yapılandırılmaları hoşuma gitti. Kendine has grafiksel yapısını daha da geliştiren Borderlands 2 türünün en başarılı yapımlarından biri olduğunu söyleyebilirim.
 

 
Son dönemin en başarılı yapıtı iddiası ile piyasaya sunulan Borderlands 2 bu iddiayı kanıtlayacak bir çok detaya sahiptir. FPS türüne getirmiş olduğu farklılıkları daha da geliştirmiş olması ve teknik yönlerindeki üstün başarısı ile bu yıl karşılaştığımız en başarılı yapımlardan biri olduğunu rahatlıkla belirtmeliyim. Kesinlikle denenmesi gereken yapımlar arasında yerini alan Borderlands 2′yi her Macintosh sahibine şiddetle öneriyorum.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here