Ana sayfa Haber BMW’nin son sanat otomobili

BMW’nin son sanat otomobili

0

1970’lerden beri BMW, Andy Warhol, Roy Lichtenstein ve Jeff Koons gibi ünlü sanatçılara otomobillerini dört tekerlekli tuval olarak kullanma fırsatı verdi. Proje, oldukça çılgın tasarımlarla sonuçlandı, ancak hiçbiri en yeni BMW sanat otomobili gibi değildi.

Serinin 18. otomobili çinli sanatçı Cao Fei tarafından tasarlandı ve artırılmış gerçeklik (AR) unsurlarının da kullanıldığı türünün ilk örneği oldu. çıplak gözle, sıradan bir BMW M6 GT3 yarış otomobili, mat siyahın sıradan gölgesinde boyanmış gibi görünüyor. Ancak, tamamlayıcı bir uygulama kullanarak izleyiciler otomobilin ışık şeritleriyle süslendiğini görebilirler.

 

Burada sanatın asıl unsuru, nesnelerin kutsanması için geleneksel bir törene dayanarak Cao Fei’nin yarattığı bir videodur. Bu durumda bu, BMW’ye göre “zaman yolculuğu yapan ruhani bir uygulayıcı” tarafından kutsanmış olan otomobil (ve sürücüsü)dür. Bu kutsanmanın dijital doğası, sadece teknolojinin yeni bir kullanımını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda izleyicilerin katılımını da yeniden düşünür, çünkü izleyiciler otomobile bakmanın ötesinde bir şey yapmak zorundalar.

Cao Fei şöyle diyor, “Bana göre, ışık düşünceleri temsil ediyor. Düşüncelerin hızı ölçülemezken, 18 numaralı Sanat Otomobili, insan zihninin sınırlarının varlığını sorguluyor. İnsansız işlemler ve yapay zeka gibi, zihnin nesneleri doğrudan kontrol ettiği ve düşüncelerin aktarılabildiği yeni bir çağa giriyoruz. Yeni çağa açılan kapının anahtarını hangi fikir ve karakterler tutuyor?”

 

Dijital sınırın kavramsal tartışmasını bir kenara bırakırsak, bu parçanın temelini oluşturan BMW M6 GT3 hâlâ bir yarış otomobilidir. M6 yol otomobili ile aynı temel platforma ve 4.4 litrelik ikiz turbo şarjlı V8’e sahip, ancak aerodinamik, güvenlik ve ağırlık tasarrufu için kapsamlı değişiklikler görmüş. M6 GT3’ler şu anda Avrupa’da ve ABD’de yarışıyorlar, ancak BMW artık M6 yol otomobilini ABD”de satmıyor. Cao Fei’nin sanat otomobili, bu kasımda Macau’da düzenlenen FIA FT Dünya Kupası’nda yarışacak, ancak yarış meraklılarının yol kenarından artırılmış gerçekliği nasıl deneyimleyeceklerini görmek zor.

 

Cao Fei’nin arttırılmış-gerçeklik sanat otomobiline ek olarak BMW, Amerikalı sanatçı John Baldessari’yi başka bir M6 GT3 sanat otomobili yaratması için görevlendirdi. Aralık ayında açıklanmasına rağmen, Baldessari’nin otomobili 19. BMW sanat otomobili olarak kabul edildi, çünkü Cao Fei’den sonra projeye seçildi. Baldessari, bir kapıda “FAST” kelimesi ve diğerinde M6 GT3’ün bir görüntüsü olan, beyaz bir arka plan üzerinde tek renkli noktalar içeren daha geleneksel bir tasarıma yöneldi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here