Ana sayfa Haber BMW’den günümüzün ötesinde bir tasarım

BMW’den günümüzün ötesinde bir tasarım

0

Alman otomobil devi 100. yılına özel olarak tasarladığı bu araçla bilinen motorsiklet kalıplarının ötesine geçiyor. Kendinden denge sistemine sahip Motorrad Vision Next 100, elektrikle çalışıyor. Son zamanlarda birçok firma konsept elektirkli arabalarıyla fütüristik bir tasarım ile karşımıza çıkıyordu. BMW ise motorsiklet dünyasında da ne kadar etkili bir firma olduğunu bu elektrikli motorsiklet konseptiyle bir kez daha göstermiş oldu.

Motoroad Vision Next 100 ve 1923 üretimi R23

 

BMW“nin efsane modellerinden 1923″te üretilen R32“den ilham alan Motorrad, Los Angeles”ta tanıtıldı. Doğrusu Motorrad Vision Next 100 Tron filmindeki ışıklı motorlara benzer bir tasarıma sahip. Tamamen sürücünün rüzgardan etkilenmesi engelleyen yapısı sayesinde daha da hızlı hareket eden motor, minimalist bir tasarıma sahip. Motorun hızı, motor gücü hakkında paylaşılan teknik bir detay yok henüz elimizde. Konsept olduğu düşünüldüğünde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği de merak konusu.

Motorla birlikte gelen vizör gözlük ise sadece sürücüyü korumak dışında göz hareketleriyle farklı bilgilere ulaşmasını sağlayan akıllı bir gözlük olarak dizayn ediliyor. Motorrad, güvenliğe de çok önem veren bir yapıda. Elektronik denge sistemi sayesinde motorun sürekli olarak dengede kalmasını sağlayan bir sistemle donatılmış. Motorun standart güvenlik şartlarının altında kalan bir durumda sürücüyü uyaran güvenlik sistemi bulunuyor. Eğer sürücü kısa sürede bu konuda eyleme geçmezse, motor kendi kendine önlem alıp durabiliyor.

Sadece motor değil, motorla birlikte gelen kıyafette özel olarak tasarlanmış. İnsan vücudundan esinlenerek tasarlanan kıyafet, sürücüye maksimum koruma sağlıyor. Her türlü hava koşuluna uyumlu olan kıyafette özel bir güvenlik arttırıcı materyal kullanılmamış.

Doğrusu gelecek konsepti için çok iyi bir motor var karşımızda. Ama özel bir kask ya da güvenlik arttırıcı bir kıyafet tasarımı da olsaydı belki konsept daha gerçekçi olabilirdi. Tabii ki bunun bir konsept olduğunu da unutmamak lazım. Gerçekleşmese bile, günümüz teknolojisinin nerelere vardığını görmek açısından güzel bir örnek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here