Ana sayfa Donanım Bluray, full HD geniş ekran notebook’lar

Bluray, full HD geniş ekran notebook’lar

0

Ev sinemasına gözü diktiler!

High Definition özelliğindeki cihazların hayatımıza girmesiyle birlikte, teknoloji dünyası kullanmaya alışık olduğumuz DVD formatındaki optik disklerden daha fazla kayıt alanı sunan bir medyanın arayışına girdi. Bu amaçla geliştirilen HD DVD ve Blu-ray diskler arasında yaşanan rekabet, Blu-ray”in zaferiyle sonuçlandı.

Blu-ray de kendinden önceki optik sürücüler gibi çıkışından bir süre sonra dizüstü bilgisayarlarda yerini buldu. Blu-ray disk oynatma özelliğine sahip yetenekli dizsüstü bilgisayarları sizler için seçtik!

 

 

Blu-ray”in farkı
Blu-ray”in veri depolama alanında yeni bir dönem olarak kabul edilmesinin en önemli nedeni şüphesiz çok fazla içeriği saklayabilmesi. Tek tabakalı bir Blu-ray disk 25 GB”lık kapasitesi ile iki saatten fazla HD kalitesinde görüntü veya 13 saat civarında standart çözünürlüklü görüntü saklayabiliyor. çift tabakalı biçimi ise 50 GB veri depolama kapasitesine sahip.

Bu yeni formatın üstün kapasitesinin sırrı ise adını aldığı mavi lazer ışınlarında saklı. Hali hazırda kullanılmakta olan DVD gibi optik disk teknolojileri veri yazmak ve okumak için kırmızı lazer kullanırken, yeni format mavi-menekşe lazer kullanıyor. Bu yeni lazerin dalga boyu, kırmızı lazerden daha kısa olduğundan, lazer ışınının çok daha hassas bir şekilde odaklanması mümkün oluyor ve dolayısıyla veriler daha sık olarak daha az bir alanda depolanabiliyor.

Blu-ray nasıl doğdu?
Blu-ray Disc olarak da bilinen yeni nesil optik disk formatının doğuşu, kısaca HD olarak adlandırılan yüksek tanımlı görüntüleme formatıyla yakından bağlantılı. 90″lı yılların sonlarına doğru, HD televizyonlar tüketici pazarında görülmeye başlandı ve tüketiciler için geliştirilen High Definition çalarlar ve HD video için gerekli olan büyük miktarda veriyi saklayabilecek ucuz bir medya ihtiyacı doğdu. Ancak bu dönemde HD içeriği kaydedebileceğimiz, kabul görmüş ve ucuz bir disk formatı yoktu. Blu-ray disklerin tasarımı bu düşünce ile ortaya çıktı. Shuji Nakamura’nın “mavi lazer diyot”u (blue laser diode) geliştirmesiyle Blu-ray disklere ilk adım atılmış oldu. Bu teknoloji, daha kısa dalga uzunluğuna sahipti ve yüksek yoğunluğa sahip optik medyaya imkan tanıyordu.

Yeni nesil format
Sony, Pioneer ile birlikte bu diyotların kullanıldığı “DVR Blue” projesini başlattı. 2000 yılının Ekim ayında ilk prototiplerin tanıtılmasının ardından, ?ubat 2002″de proje Blu-ray adını aldı ve dokuz büyük elektronik şirketinin katılımıyla Blu-ray Disc Birliği (Blu-ray Disc Association) kuruldu.
 

 

 

2008″in Ocak ayında, Warner Bros., Mayıs ayından itibaren filmlerini sadece Blu-ray formatında dağıtacağını duyurdu. Bu karar, Warner şemsiyesi altındaki New Line Cinema ve HBO stüdyolarını da kapsıyordu.

Sony ise, Playstation 3 oyun konsolunun aynı zamanda Blu-ray oynatıcısı olması kararıyla formatının popülerliğini perçinlemişti.

Blu-ray oynatıcılı notebook”ların özelliklerine baktığımızda, bu bilgisayarların aynı zamanda multimedya uygulamaları yönünden de çok zengin olduklarını görebiliyoruz. Sadece sinema değil, oyun uygulamaları da bu dizüstü bilgisayarların güçlü bir noktasını oluşturuyor. Bunun yanı sıra, ekran, grafik ve ses özellikleri de gelişmiş nitelikler barındırıyor. Birçok Blu-ray özellikli notebook, film keyfini artırmak amacıyla çevresel ses özelliğiyle geliyor. Ayrıca HDMI bağlantılarının bulunması da sinema keyfini geniş ekrana, maksimum kalitede aktarabilmenizi sağlıyor. Blu-ray optik okuyucuya sahip dizüstü bilgisayarlar, taşınabilir özellikleriyle bu platformu istediğiniz yerde yaşayabilmenizi de sağlıyor. Tabii ki gelişmiş internet bağlantı özellikleri de dizüstü bilgisayarların multimedya özelliklerini tamamlıyor. ‹sterseniz Blu-ray özellikli notebook”ların yeni modellerine birlikte bir göz atalım.


Sony Vaio VGN-FW4ZTJ/H
Blu-ray okur yazar

Sony”nin geliştirdiği yeni Vaio FW4 serisi, Full HD ekranı ve dâhili Blu-ray Disc sürücüsü ile HD eğlencesini kullanıcılarla buluşturuyor. Serinin göze çarpan modellerinden VGN-FW4ZTJ/H, Blu-ray formatında veri okuma ve yazabilme özelliğiyle depolama alanı konusunda da kullanıcısını sevindiriyor. Kompakt bir tasarıma sahip olan serinin yeni modelleri; 16,4inç”lik ekran, Intel Core 2 Duo işlemcisi ve 1GB”lık paylaşımsız ATI ekran kartı ve 6GB”lık RAM kapasitesi ile eğlencenin yanında yüksek performans da vaat ediyor.

 

 
Multimedya performansı için tasarlanan FW serisi, çoklu görevler ve bellek hızından pil ömrüne kadar her şeyi güçlendiren yeni Intel Centrino 2 platformunu temel alıyor. Full HD ekrana sahip olan serinin üst modeli renklerde yüzde 100 gerçeklik için çift lamba teknolojisini barındırırken, bu renklerin daha canlı, doğal ve parlak olmasını sağlıyor. Notebook”ta ayrıca HD formatlı filmleri sinema tadında izlemenizi sağlamak ve seslerin de en az görüntüler kadar iyi olması amacıyla Dolby Sound Room teknolojisi kullanılmış. Intel High Definition Audio uyumlu dizüstü, bu özelliğin yanında 3D Surround ses sunuyor. Dahili Stereo Hoparlörlerse daha gerçekçi ses performansı sunmak üzere tasarlanmış.

 

  Toshiba Qosmio X500
Oyunculara Blu-ray desteği

Toshiba, oyuncular ve yüksek performans tutkunları için hazırladığı dizüstü bilgisayarlardan oluşan Qosmio serisine yeni bir model daha ekledi.  Siyah ve kırmızının birlikte kullanıldığı şık tasarıma sahip olan X500 Blu-Ray player”a ve Resolution plus teknolojisine sahip. Full HD formunda olan yani 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünü destekleyen ürünün ekranı 18.4-inç. ‹ntel”in çok üst seviye kullanıcılara hitap eden Core i7 işlemci kullanan ürün  turbo hızlandırma özelliğiyle de heyecanlandırıyor. Gelişmiş özellikleriyle 3D efektler, HD içerikler, hızlı geçişleri olan sahneler ve yeni interaktif uygulamalar için oldukça uygun bir ürün olan Toshiba Qosmio X500, şüphesiz bu özelliğini tasarımıyla da vurguluyor.

 

Nvidia’nın mobil grafik çözümlerinden birisi olan 1GB bellekli GeForce GTS 250M ile donatılan sistem sayesinde grafikler en gerçekçi şekli ile görüntülenebiliyor. Harmon Kardon hoparlöre ve Dolby Home Theatre ses desteği sayesinde inanılmaz ses deneyimini de görüntü ile aynı anda yaşamak mümkün. Qosmio X500,  64 GB SSD (solid state drive) desteği ile geleneksel yüksek hızlı HDD”lere alternatif sunuyor. Entegre HD web kamerası ile yüz tanıma özelliğine de sahip olan Qosmio X500 ile Toshiba ConfigFree sayesinde kolaylıkla tüm kablosuz bağlantıları gerçekleştirmek mümkün.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here