Ana sayfa Donanım Bluetooth 4.0 karşınızda!

Bluetooth 4.0 karşınızda!

0

Bluetooth 4.0 düşük enerji sarfiyatıyla geliyor.

Hayatımıza girdiği günden beri teknolojinin vazgeçilmezi olan Bluetooth”un yeni versiyonu Bluetooth 4.0″ın resmi duyurusu yapıldı.

Yeni versiyon Bluetooth 4.0″ın amacı daha düşük güç tüketmek. Bu yeni versiyon sayesinde bilgisayar pillerinin ömrünün biraz daha uzayacağı ve bluetooth aygıtlarının ucuzlayacağı açıklandı. Saat pili büyüklüğünde bir pille yıllarca çalışabilecek bu sürüm sayesinde, insan sağlığı radyasyondan daha az etkilenecek.

Bluetooth 4.0″ın yapılan resmi açıklamaya göre 100 metreyi kapsayan bir etki alanı olacak. AES-128 şifreleme ile 1Mbps veri transferi bu alan içinde rahatça yapılacak. AES-128 desteği de Bluetooth”un yeni sürümde güvenliği ne kadar önemsediğinin bir göstergesi.

Bluetooth 4.0 iki farklı versiyonla piyasaya sürülecek. Bunlardan birincisi Bluetooth 3.0 ile 4.0″ı birleştiriyor. Veri transfer hızını artıran bu sistem eski versiyonun enerji sarfiyatını da azaltıyor. Diğer versiyon ise, tamamen son teknolojiyle kullanılacak. Bluetooth 4.0 aygıtı aynı teknolojiyi destekleyen cihazlarla beraber çalışacak.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here