Ana sayfa Donanım Blu-ray

Blu-ray

0

Dizüstünde üstün görüntü kalitesi

High Definition özelliğindeki cihazların hayatımıza girmesiyle birlikte, teknoloji dünyası kullanmaya alışık olduğumuz DVD formatındaki optik disklerden daha fazla kayıt alanı sunan bir medyanın arayışına girdi. Bu amaçla geliştirilen HD DVD ve Blu-ray diskler arasında yaşanan rekabet, Blu-ray”in zaferiyle sonuçlandı. Peki, nedir bu Blu-ray? Kayıt medyalarında yeni bir dönem başlatan Blu-ray diskler, format savaşındaki önemli gelişmeler ve en yeni Blu-ray disk oynatma özelliğine sahip notebook”lar dosyamızda.

 

 

Blu-ray”in farkı
Blu-ray”in veri depolama alanında yeni bir dönem olarak kabul edilmesinin en önemli nedeni şüphesiz çok fazla içeriği saklayabilmesi. Tek tabakalı bir Blu-ray disk 25 GB”lık kapasitesi ile iki saatten fazla HD kalitesinde görüntü veya 13 saat civarında standart çözünürlüklü görüntü saklayabiliyor. çift tabakalı biçimi ise 50 GB veri depolama kapasitesine sahip.
Bu yeni formatın üstün kapasitesinin sırrı ise adını aldığı mavi lazer ışınlarında saklı. Hali hazırda kullanılmakta olan DVD gibi optik disk teknolojileri veri yazmak ve okumak için kırmızı lazer kullanırken, yeni format mavi-menekşe lazer kullanıyor. Bu yeni lazerin dalga boyu, kırmızı lazerden daha kısa olduğundan, lazer ışınının çok daha hassas bir şekilde odaklanması mümkün oluyor ve dolayısıyla veriler daha sık olarak daha az bir alanda depolanabiliyor.
 

 

 

Blu-ray nasıl doğdu?
Blu-ray Disc olarak da bilinen yeni nesil optik disk formatının doğuşu, kısaca HD olarak adlandırılan yüksek tanımlı görüntüleme formatıyla yakından bağlantılı. 90″lı yılların sonlarına doğru, HD televizyonlar tüketici pazarında görülmeye başlandı ve tüketiciler için geliştirilen High Definition çalarlar ve HD video için gerekli olan büyük miktarda veriyi saklayabilecek ucuz bir medya ihtiyacı doğdu. Ancak bu dönemde HD içeriği kaydedebileceğimiz, kabul görmüş ve ucuz bir disk formatı yoktu. Blu-ray disklerin tasarımı bu düşünce ile ortaya çıktı. Shuji Nakamura’nın “mavi lazer diyot”u (blue laser diode) geliştirmesiyle Blu-ray disklere ilk adım atılmış oldu. Bu teknoloji, daha kısa dalga uzunluğuna sahipti ve yüksek yoğunluğa sahip optik medyaya imkan tanıyordu.

Yeni nesil format
Sony, Pioneer ile birlikte bu diyotların kullanıldığı “DVR Blue” projesini başlattı. 2000 yılının Ekim ayında ilk prototiplerin tanıtılmasının ardından, ?ubat 2002″de proje Blu-ray adını aldı ve dokuz büyük elektronik şirketinin katılımıyla Blu-ray Disc Birliği (Blu-ray Disc Association) kuruldu.

2008″in Ocak ayında, Warner Bros., Mayıs ayından itibaren filmlerini sadece Blu-ray formatında dağıtacağını duyurdu. Bu karar, Warner şemsiyesi altındaki New Line Cinema ve HBO stüdyolarını da kapsıyordu. Sony ise, Playstation 3 oyun konsolunun aynı zamanda Blu-ray oynatıcısı olması kararıyla formatının popülerliğini perçinlemişti.

Blu-ray oynatıcılı notebook”ların özelliklerine baktığımızda, bu bilgisayarların aynı zamanda multimedya uygulamaları yönünden de çok zengin olduklarını görebiliyoruz. Sadece sinema değil, oyun uygulamaları da bu dizüstü bilgisayarların güçlü bir noktasını oluşturuyor. Bunun yanı sıra, ekran, grafik ve ses özellikleri de gelişmiş nitelikler barındırıyor. Birçok Blu-ray özellikli notebook, film keyfini artırmak amacıyla çevresel ses özelliğiyle geliyor. Ayrıca HDMI bağlantılarının bulunması da sinema keyfini geniş ekrana, maksimum kalitede aktarabilmenizi sağlıyor. Blu-ray optik okuyucuya sahip dizüstü bilgisayarlar, taşınabilir özellikleriyle bu platformu istediğiniz yerde yaşayabilmenizi de sağlıyor. Tabii ki gelişmiş internet bağlantı özellikleri de dizüstü bilgisayarların multimedya özelliklerini tamamlıyor. İsterseniz Blu-ray özellikli notebook”ların yeni modellerine birlikte bir göz atalım.

 


Sony Vaio VGN-FW4ZTJ/H
Blu-ray okuma ve yazma özelliği

Sony”nin geliştirdiği yeni Vaio FW4 serisi, Full HD ekranı ve dâhili Blu-ray Disc sürücüsü ile HD eğlencesini kullanıcılarla buluşturuyor. Serinin göze çarpan modellerinden VGN-FW4ZTJ/H, Blu-ray formatında veri okuma ve yazabilme özelliğiyle depolama alanı konusunda da kullanıcısını sevindiriyor. Kompakt bir tasarıma sahip olan serinin yeni modelleri; 16,4inç”lik ekran, Intel Core 2 Duo işlemcisi ve 1GB”lık paylaşımsız ATI ekran kartı ve 6GB”lık RAM kapasitesi ile eğlencenin yanında yüksek performans da vaat ediyor.

Multimedya performansı için tasarlanan FW serisi, çoklu görevler ve bellek hızından pil ömrüne kadar her şeyi güçlendiren yeni Intel Centrino 2 platformunu temel alıyor. Full HD ekrana sahip olan serinin üst modeli renklerde %100 gerçeklik için çift lamba teknolojisini barındırırken, bu renklerin daha canlı, doğal ve parlak olmasını sağlıyor. Notebook”ta ayrıca HD formatlı filmleri sinema tadında izlemenizi sağlamak ve seslerin de en az görüntüler kadar iyi olması amacıyla Dolby Sound Room teknolojisi kullanılmış. Intel High Definition Audio uyumlu dizüstü, bu özelliğin yanında 3D Surround ses sunuyor. Dahili Stereo Hoparlörlerse daha gerçekçi ses performansı sunmak üzere tasarlanmış.

Yeni serinin üst modeli Blu-ray Disc okumanın yanı sıra, 50GB’a kadar kişisel HD görüntü içeriğini düzenleme ve tek bir diske kaydetmeye imkân tanıyan entegre Blu-ray Disc sürücü ile birlikte geliyor. Ayrıca Adobe Premiere Elements 4.0, VAIO Movie Story ve Click to Disc/Editor programları tüm modellerde önceden yüklenmiş olarak sunuluyor. Bu yazılımlar arasında dikkati çeken hiç kuşkusuz Adobe Premier Elements 4.0. Programı kullanarak fotoğraflarınızı hayal ettiğiniz karelere dönüştürmeniz mümkün oluyor. Bu da notebook”un görsel ve grafik özelliklerini tamamlayan hoş bir sürpriz olarak düşünülebilir. 
www.sony.com.tr
Fiyat: 3951TL

 

 

Toshiba Qosmio X500
Oyunculara Blu-ray desteği

Toshiba, oyuncular ve yüksek performans tutkunları için hazırladığı dizüstü bilgisayarlardan oluşan Qosmio serisine yeni bir model daha ekledi.  Siyah ve kırmızının birlikte kullanıldığı şık tasarıma sahip olan X500 Blu-Ray player”a ve Resolution plus teknolojisine sahip. Full HD formunda olan yani 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünü destekleyen ürünün ekranı 18.4-inç. ‹ntel”in çok üst seviye kullanıcılara hitap eden Core i7 işlemci kullanan ürün  turbo hızlandırma özelliğiyle de heyecanlandırıyor. Gelişmiş özellikleriyle 3D efektler, HD içerikler, hızlı geçişleri olan sahneler ve yeni interaktif uygulamalar için oldukça uygun bir ürün olan Toshiba Qosmio X500, şüphesiz bu özelliğini tasarımıyla da vurguluyor.

Nvidia’nın mobil grafik çözümlerinden birisi olan 1GB bellekli GeForce GTS 250M ile donatılan sistem sayesinde grafikler en gerçekçi şekli ile görüntülenebiliyor. Arka aydınlatmalı tuş takımı ile gece kullanımına da mümkün olan Qosmio X500’de çoklu dokunmatik touchpad ve numerik tuş takımı da mevcut. Harmon Kardon hoparlöre ve Dolby Home Theatre ses desteği sayesinde inanılmaz ses deneyimini de görüntü ile aynı anda yaşamak mümkün. Qosmio X500  64 GB SSD (solid state drive) desteği ile geleneksel yüksek hızlı HDD”lere alternatif olacaktır. Bu özellik hızlı yükleme keyfini yaşayabilirsiniz. Entegre HD web kamerası ile yüz tanıma özelliğine de sahip olan Qosmio X500 ile Toshiba ConfigFree™ sayesinde kolaylıkla tüm kablosuz bağlantıları gerçekleştirmek mümkün. 8 MB DDR3 (1066 MHz) hafıza ve 1TB olan 2 harddisk disk sürücüsü sunan (2X500), 3 USB 2.0 girişine sahip. Kapalı iken şarj özelliğine sahip olan girişler dışında REGZA-Link ve HDMI-CEC özelliği sayesinde bütün multimedia cihazlarına bağlanabilir ve aynı özelliğe sahip olan cihazlar ile aynı kumanda aracılığı ile kontrol edilebiliyor. Tüm Toshiba ürünleri gibi X500″de çevre dostu bir üründür. Toshiba Eco Utility, tuşu ile enerji tüketimini azaltabiliyor. Böylece hem pil ömrü noktasında kontrol sahibi oluyor, hem de az enerji tüketebiliyorsunuz. 
www.toshibatr.com

 

 

Asus W90
Hızına yetişilmiyor

Asus W90, çok ünlü bir overclock uzmanı tarafından 3DMark06″da elde edilen 20284 puan ile neredeyse üst düzey bir masaüstü PC ile yarışır hale geliyor. Gücü, hızı ve kararlılığıyla tam bir multimedya canavarı olduğunu kanıtlayan Asus W90, tasarımı ile de ilgi çekiyor. W90″ın göz dolduran performansı sahip olduğu güçlü ekran kartlarından geliyor. Asus W90, çift ATI Mobility Radeon HD 4870, ATI Mobility Radeon HD3850 X2 veya Nvidia GeForce 9800M GS gibi üst düzey grafik işlemci seçenekleri sunuyor.

 
Intel X38 yonga seti ve yüksek hızlı Intel Core 2 Duo işlemcisinden güç alan W90″ın başarısı ASUS Turbo Gear teknolojisiyle %25 oranında arttırılabiliyor. W90″a her biri 2 GB kapasitesinde tam üç adet SO-DIMM bellek (toplamda 6 GB) takılabiliyor. Bu sayede en ağır uygulamalarda ve oyunlarda bile yavaşlama sorunu ortadan kalkıyor. çift sabit disk ise; film, müzik, belge ve diğer her türlü doküman için daha fazla depolama alanı sunuyor. Asus W90″nın ultra parlak 18,4 inç”lik LCD ekranı da oldukça başarılı bir görüntü kalitesi sunuyor. 16.9″luk görüntü ayarı ile gerçek bir geniş ekran deneyimi sunan W90, bütünleşik Blue-Ray teknolojisi ile DVD”lerinizi ve filmlerinizi mükemmel HD kalitesinde oynatabilen bir diper dizüstü bilgisayar. HDMI  TV çıkışıyla geniş ekran televizyonlarınızda videolarınızı izleme keyfini dahi yaşayabiliyorsunuz. Altec Lansing stereo hoparlörleri ile inanılmaz temiz ve kaliteli ses sunarak film uygulamalarındaki iddiasını artıran Asus W90, 5 adet hoparlör, subwoofer ve ikinci nesil Dolby Home Theater ile zengin akustik fon sunuyor. Bu da oyun ve filmlerde çok daha gerçekçi bir deneyim anlamına geliyor. Ekranın 1920?1200 gibi yüksek bir çözünürlük sunması, yine bu uygulamalarda çok daha fazla keyif sağlayan bir diğer özellik. Blu-ray filmler söz konusu olduğunda her iki özelliğin de kullanıcıları oldukça memnun edeceği açıkça ortada.
www.asus.com.tr
Fiyat: 2599 Dolar

 

 

  MSI GX600-073
Overclock ve Blu-ray özelliği bir arada

MSI GX600, hiç şüphesiz dünyanın ilk overclock olabilen dizüstü bilgisayarı olarak özellikle oyunseverler arasında belli bir üne sahip. MSI tarafından geliştirilen Turbo Drive Engine teknolojisi ile klavyeye yerleştirilen gümüş renkli bir tuşa basarak (AC Modu) işlemci ve sistem performansını %20″lere varan değerlerde arttırmak mümkün.
 

GX600, Turbo teknolojisi sayesinde sistem çalışırken yüksek performans sağlaması yanında aynı zamanda bilgisayarın açılış süresini de kısaltıyor.GX600 özel tasarlanmış kasası ve çekici kasa üzeri işlemeleriyle de gerçekten göz alıcı bir tasarıma sahip. Blu-ray özelliğiyle dizüstü bilgisayarın tam bir multimedya canavarı haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Oyun ve sinema keyfini artırmak için yüksek kaliteli hoparlörler de unutulmamış. 3B 360 derece çevresel sesli özel tasarımlı hoparlörlerle ek bir hoparlöre ihtiyacınız kalmayabilir. 5.1 Dolby Destekli Kulaklık çıkışı ve SPDIF çıkışı da yine ses özelliklerini güçlendiriyor. Oyuncuların rahatça kullanabilmeleri için özel işaretlenmiş W/A/S/D yön tuşları ise şüphesiz kaliteli görüntülerle oynanacak oyunlarda kullanıcılara hız kazandırıyor. 15.4 inç Amazing Crystal Vision ekranı üst seviye görsel uygulamalara yönelik bir ekran kartı tamamlıyor. 512MB bellekli DirectX 10 destekli NVIDIA Geforce 8600M GT GPU.512MB NVIDIA Geforce 8600M GT grafik kartı sayesinde GX600 modern DirectX10 destekli oyunları keyifle oynayabiliyor, yüksek tanımlı videoları akıcı biçimde LCD ekranda izleyebiliyorsunuz. Intel Centrino Duo Mobil Teknolojisine sahip olan GX600, Intel Core 2 Duo işlemcisi ve Intel PM965 Express çipsetiyle yüksek performans, uzun pil ömrü ve gelişmiş kablosuz bağlantıyı bir arada sunuyor. 5.1 kanal Dolby destekli kulaklık çıkışı yanı sıra SPDIF çıkışı ile de GX600 oyun oynarken ve film izlerken sizi hikayenin içine tam anlamıyla çekiyor. 1.3 Megapiksel web kamera, USB ve Firewire portları, kablosuz ağ, opsiyonel dijital TV gibi özellikleriyle GX600 tüm multimedya ihtiyaçlarınız için uygun çözüm olabilir.
www.tr.msi.com
Fiyat: 799 Dolar

 

 

Lenovo IdeaPad Y550
Şık ve güçlü

Lenovo”nun multimedyaya yönelik ürünleri arasında yer alan IdeaPad Y550, Y650 ile birlikte anılıyor, ancak kardeş ürününden hem özellikleri hem de tasarımı yönünden hiç de aşağı kaldığı söylenemez. IdeaPad Y550, 15.6 inç büyüklüğündeki ekranı ile kullanıcılarına tüm görsel uygulamalarda geniş ekran keyfi yaşatmaya aday.

 
Modern tasarımlı IdeaPad ailesinin en genç üyesi olan Y550, 16:9 ekran formatına sahip 1366?768 piksel çözünürlükte ekranıyla tüm film ve fotoğraflarınız için keskin bir görüntü kalitesi de sunuyor. Ayrıca cihazda bulunan OneKey Theater tuşu ile bir düğmeye basıp normal moddan film moduna geçiş yaparak video ve ses kalitenizi iyileştirmeniz mümkün oluyor.

Teknik özellikleriyle göz dolduran IdeaPad Y550, performansının yanı sıra uzun pil ömrü ile de iddiasını sürdürüyor. 6 hücreli pili ile 3.5 saat kullanım imkanı sunan dizüstü bilgisayarın bu performansı, multimedya notebook”lar sınıfında düşünüldüğünde oldukça iyi. Y550, tümleşik Blu-Ray optik ile eksiksiz bir multimedya deneyimi yaşatmak amacıyla tasarlanmış izlenimi uyandırıyor. Bünyesinde kendine has teknolojik özellikler bulunduran Lenovo IdeaPad Y550, Lenovo Desktop Navigator özelliği sayesinde dosyalar ve diğer sık kullanılan programlar arasında dokunmatik kaydırma çubuğu yoluyla kolayca dolaşmanıza izin veriyor.  Cihazın diğer kullanım özellikleri ve çok dokunuşlu touch-pad”i de maksimum kullanım rahatlığı yaratacak şekilde tasarlanmış. 500 GB kapasitedeki hard diski, film ve oyun uygulamaları açısından bakıldığında oldukça geniş bir alan sağlıyor.  Y550, T6500 – P7350 – P7550 ve P8700 işlemci teknolojisini kullanarak, 4GB DDR3 belleği ve NV GeForce GT 130M 512mb DDRIII ekran kartı ile oyun performansını desteklemiş. Siyah-turuncu tasarımıyla modern ve dinamik bir görünüme sahip olan Y550, WiFi Link 5100 a/g/n desteğiyle her yerde yüksek hızda internete bağlanabilme ve Bluetooth özelliği bulunan tüm cihazlarla hızlı ve kolay bilgi alışverişi yapabilme olanağı sunuyor.  
www.lenovo.com.tr
Fiyat: 1533 Dolar

 

 

  HP Pavilion DV6-2050 et
Blu-ray ve Windows 7 ile tanıştırıyor

HP”nin dv6 2050 et modeli, Intel Core i7-720QM işlemcisi ile yüksek performans sunuyor. Gelişmiş performansıyla dikkat çeken dizüstünün tasarımı da oldukça şık. Dizüstü bilgisayara modern ve dinamik bir hava veren mat metalik gövde, siyah renkle birlikte kullanılmış.

Gerçek boyuttaki klavye ise kullanıcılara her uygulamada kolaylık sunuyor ve bu özelliğiyle masaüstü bilgisayarı aratmıyor. 2.2048MB RAM, 800MHz”lik gücüyle tüm uygulamalarda dizüstü bilgisayara hız kazandırıyor. 320GB sabit disk ise 7200rpm özelliğinde ve multimedya uygulamalarını seven kullanıcıların ihtiyaç duydukları alanı fazlasıyla sunuyor. Film, oyun ve videolar gibi görüntülü multimedya uygulamalarında büyük başarı gösteren HP dv6 2050 et, multimedyadaki görüntüleme performansını GeForce GT230M Ekran Kartı ile destekliyor.

HP dv6 2050 et”nin bu dosyamızda yer almasının sebebine gelirsek, şık ve akıllı dizüstü bilgisayar, Blu-ray disk okuyucusuyla kullanıcısının en son filmleri yüksek kaliteyle izleyebilmesini sağlıyor. DVDRW yazıcısı ise Lightscribe özelliğine sahip. 15.6 inç”lik BrightView LED ekran, yüksek çözünürlükte görüntüleme özelliğiyle göz dolduruyor.

HP dv6 2050 et”nin dikkat çeken bir diğer özelliğiyse, PC kullanıcılarının heyecanla beklediği işletim sistemi Windows 7 yüklü olarak gelmesi. üstelik dizüstü bilgisayarda Windows 7″nin 64bit”lik versiyonu yer alıyor, bu da hızınızın artacağına işaret ediyor. Yeni Intel işlemci, daha uzun pil ömrü ve daha az ısınma vaat ediyor. Uzun pil ömrü, HP Pavilion dv6 2050 et gibi multimedya amaçlı kullanılan bir dizüstü bilgisayar için kuşkusuz vazgeçilmez bir özellik. Hele de Blu-ray filmleri oynatabilen bir notebook”tan söz ediliyorsa, sinemaseverlerin film keyiflerinin yarıda kesilmeyecek olmasına sevinecekleri aşikar. Bilgisayarın ısınmaması ise, tüm diğer teknik özellikler bir yana, performans açısından büyük önem taşıyor. Isınmaya karşı koyabilen dizüstü bilgisayarlar hızlarından ve uzun vadede kullanım ömürlerinden çok daha az şey kaybediyorlar. HP Pavilion  dv6-2050 et de kullanıcılarına uzun süre yüksek performansta multimedya ve sinema keyfi yaşatmak için tasarlanmış bir dizüstü bilgisayar. 
www.hp.com.tr
Fiyat: 1890 Dolar

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here